שתף קטע נבחר

יו"ר ועדת הפנים: שיקום הצפון? עבודה בעיניים

חברי ועדת הפנים של הכנסת סיירו ביישובי קו העימות בצפון ונדהמו לגלות כי הבטחות הממשלה לאחר מלחמת לבנון השנייה לא קויימו: כסף לא עבר לרשויות ולעשרות אלפי אזרחים עדיין אין מקלטים. יו"ר הוועדה, ח"כ פינס: "זהו ביזיון ופגיעה באינטליגנציה של הציבור". ראש עיריית מעלות-תרשיחא: "זה ישראבלוף"

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ אופיר פינס (העבודה), טוען כי תוכנית הממשלה להעברת מיליארדי שקלים לשיקום הגליל היא בגדר "עבודה בעיניים". את הדברים אמר פינס בתום סיור שערכו היום (א') חברי ועדת הפנים בגליל המערבי והעליון.

 

בחודשים שלאחר תום מלחמת לבנון השנייה התחייבה הממשלה להעביר קרוב לחמישה מיליארדי שקלים ליישובי הצפון. זאת, על מנת להשלים את שיפוץ המקלטים ביישובי קו העימות. במהלך הסיור, שאמור היה לעמוד בין היתר על התקדמות העבודות בתחום שיפור המקלטים, התברר לחברי הוועדה - מפי נציג משרד ראש הממשלה - כי התקדמות העבודות רחוקה מאוד מהיעד. כמו כן, קיימים פערים של עשרות אחוזים בין המצב בשטח לצרכי התושבים.

 

ועדת הפנים של הכנסת הגיעה לסיור במעלות תרשיחא, בחורפיש, באביבים ובצפת, ושם שמעו חבריה טענות מראשי הרשויות, כי למעשה לא קיבלו דבר מהמדינה מלבד הבטחות. ראש עיריית מעלות-תרשיחא, שלמה בוחבוט, הגדיר את הבטחות הממשלה בביטוי "ישראבלוף", וטען כי ביישובים לא הושקעו כספים ממשלתיים.

 

ח"כ פינס היה נסער לאור הדברים ואמר כי לא ידע על כך דבר. בישיבה שבה השתתף הממונה על פרויקט השיקום מטעם משרד ראש הממשלה, דוד בנימיני, דרש ממנו פינס לנקוב בחמישה פרויקטים שכבר בוצעו בפועל לשיקום הצפון - ונענה כי אלה עדיין בשלב התכנון. בהמשך התברר כי לעשרות אלפי תושבים עדיין לא נמצא פתרון מקלוט.

 

בתום הביקור אמר פינס כי ועדת הפנים של הכנסת תקיים דיון, אליו יוזמנו כל ראשי הרשויות מקו העימות, כדי לשמוע מכל אחד אלו הבטחות ניתנו ואלו כספים הועברו. "זהו ביזיון שכמעט שנה וחצי אחרי סיום המלחמה הממשלה עדיין לא השלימה אפילו את התוכניות למקלוט תושבי הצפון, ולהעברת תקציבי השיקום שהובטחו, שלא לדבר על ביצוע התוכניות", זעם פינס.

 

פינס הוסיף כי "התוכנית לפיתוח הצפון היא הונאה ועבודה בעיניים של הממשלה, ופגיעה באינטליגנציה של הציבור. כל מטרתה הייתה ליצור יחסי ציבור לממשלה לאחר המלחמה. במבחן הביצוע נחלה הממשלה כישלון מוחלט".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "במסגרת התוכנית הממשלתית לחיזוק הצפון העבירה ממשלת ישראל כ-2.8 מיליארד שקלים לביצוע עשרות רבות של פרויקטים שונים לחיזוק אזור חיפה והצפון. הממשלה עושה זאת דרך משרדיה השונים בתחומי החינוך, התעסוקה, הקליטה, החקלאות ולצורך סלילת כבישים, שיקום נחלים, בניית כיתות לימוד, שיפור תשתיות חשמל ופיתוח אזורי תעשייה. התקציבים הועברו למשרדי הממשלה לצורך ביצוע התוכנית ולא דרך הרשויות המקומיות עצמן. פערי המיגון הקיימים באזור הצפון הינם תולדה של הזנחה רבת שנים ותהליך יישום התוכנית לשיקום משתרע על פני יותר משנה, בשלבים הדרגתיים, ולכן, טענתם של חברי ועדת הפנים כי התקדמות העבודות רחוקה מהיעד, אינה מבוססת או נכונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינס. הונאה
צילום: דודי ועקנין
פינס בפגישתו עם תושבי פקיעין
צילום: אביהו שפירא
צילום: ניב קלדרון
חסרים מקלטים (ארכיון)
צילום: ניב קלדרון
מומלצים