שתף קטע נבחר

גורם פלסטיני: לחץ על ישראל או דחיית הוועידה

לקראת הגעתה של מזכירת המדינה האמריקנית לפגישות ברמאללה, מזהיר גורם פלסטיני כי כישלון בוועידת אנאפוליס יהווה את המסמר האחרון בארון המשא ומתן המדיני: "לכן עדיף לא לקיים את הוועידה מאשר לערוך ועידה שתסתיים בכישלון"

האם תהיה דחייה נוספת במועד כינוס ועידת אנאפוליס? גורם פלסטיני בכיר אמר ל-ynet ערב הגעתה של מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, לביקור ברמאללה, כי אם היא לא תפעיל לחצים על ישראל ולא תציג לפלסטינים נוסחה סבירה להצלחה המשותפת, קיימים סיכויים גדולים שוועידת אנאפוליס תדחה.

 

הגורם הפלסטיני טען אמש (א') כי המגעים לא קירבו את הצדדים להשגת המסמך המשותף.

לדבריו, הפלסטינים מרגישים תסכול כי עניינים פרוצדוראליים ממשיכים לעלות על שולחן הדיונים מצד ישראל.

 

הגורם אמר עוד כי נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), היה מעדיף להימנע מהשתתפות בוועידה לנוכח המצב אליו הגיעו המגעים. "אבל אם בכל זאת נאלץ להשתתף, אנו מצפים ללחצים כבדים של ארה"ב והרביעייה הבינלאומית על ממשלת ישראל כדי שהוועידה לא תהפוך למנוף בידי האופוזיציה הפלסטינית ותפגע בתדמיתו של אבו מאזן ובתדמיתה של ההנהגה הפלסטינית", אמר.

 

עוד טוענים הפלסטינים כי התעקשותה של ישראל לתחום את המגעים בלוח זמנים ברור מעלה חשד בנוגע לכוונתה האמיתית של ישראל להגיע להסכם. "הישראלים לא מוכנים ללוח זמנים ולא מוכנים לקבוע מסגרת וקריטריונים לפיתרון כל אחת מן הסוגיות. במצב הזה אנו נשארים עם הצהרות ללא כיסוי", אמר הגורם.

 

"כישלונה של הוועידה יהווה מבחינת הרחוב הפלסטיני את המסמר האחרון בארון המשא ומתן המדיני. גם כך אמון הרחוב בתהליך המדיני אפסי וכל כישלון בוועידה - יהפוך את התהליך המדיני לגוויה. לכן, עדיף לא לקיים את הוועידה, מאשר ועידה שתסתיים בכישלון".

 

בסביבתו של אבו מאזן מעריכים כי הסיכויים לפריצת דרך בביקור הנוכחי אינם גדולים ועל כן נערכים לאפשרות שהוועידה תדחה. "אם הביקור הזה נכשל אני לא רואה את הצדדים מגיעים למסמך משותף במהלך חודש נובמבר", אומר הגורם.

 

בתוך כך נודע ל-ynet כי בתוך ההנהגה הפלסטינית קיימת מחלוקת באשר להשתתפות באנאפוליס, כאשר בכירים ברשות סבורים כי הרדיפה הנואשת אחרי המגעים עם ישראל - פוגעים בעמדתה של הרשות ויחזקו את החמאס, שאורב בפינה לכישלון המגעים.

פורסם לראשונה 04/11/2007 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. קבלת פנים צוננת
צילום: איי פי
רייס. הכנות לוועידה
צילום: טס שפלן, סוכנות ג'יני
מומלצים