שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפלסטינים ביקשו - וישראל תשקול שחרור אסירים
  הפלסטינים העבירו בקשה לשחרור אסירים ולמחוות נוספות לקראת ועידת אנאפוליס בסוף החודש. מלשכת אולמרט נמסר כי הבקשה טרם נשקלה, אך הבהירו שראש הממשלה אינו שולל אותה. השר ישי: "מחוות כלכליות - כן, לשחרור אסירים נתנגד"

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, טרם שקל את בקשת הפלסטינים לשחרר אסירים לקראת ועידת אנאפוליס בסוף החודש, כך נמסר הבוקר (יום ב') מלשכת ראש הממשלה. עם זאת, בלשכת אולמרט הבהירו, כי הוא אינו שולל שחרור אסירים ומחוות נוספות, כמו זירוז הסרת מחסומים בגדה המערבית והאצת קצב הכנסת שוטרים פלסטינים לערים ביהודה ובשומרון. פינוי מאחזים, מבחינת אולמרט, דורש תהליך ארוך הרבה יותר.

   

  במהלך ביקורה של מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, הועברה בקשה פלסטינית לשחרור אסירים ולמחוות אחרות. בין היתר, מבקשים הפלסטינים לקדם את התהליך התקוע של הסרת מחסומים ביהודה ושומרון, תהליך אותו הבטיח אולמרט לקיים בוועידת שארם א-שייח לפני כחצי שנה, ומאז הובטח עוד פעמים אחדות פלסטינים. מדובר במחסומים צבאיים המונעים תנועה חופשית של האוכלוסייה הפלסטינית. הסרת המחסומים האלה נתקלת בהתנגדות של מערכת הביטחון מחשש של מעבר מפגעים פוטנציאליים.

   

  בכיר בלשכת רה"מ: אין מתח ואין לחץ

  הפלסטינים מבקשים מחוות אלה, כמו גם זירוז הצבת שוטרים פלסטינים בערים בגדה, כדי לחזק את מעמדו של הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, מול בני עמו לקראת אנאפוליס. גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה בירושלים הבהיר ל-ynet שהמחוות אותן מבקשים הפלסטינים אינן פועל יוצא של הקשיים במשא ומתן מולם. "מהרגע שסוכם בין ראש הממשלה לנשיא עבאס על כך שאנאפוליס תכלול רק הצהרה משותפת שתהיה פתח למשא ומתן אינטנסיבי על הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל, על פי מפת הדרכים, יצא האוויר מהבלון, אין מתח ואין לחץ. עם זאת, הפלסטינים הגישו בקשה למחוות, כולל שחרור אסירים וראש הממשלה ישקול זאת".

   

  "ראש הממשלה הביע את דעתו כבר בעבר שאין הוא מתנגד לשחרור אסירים פלסטינים", אמר הגורם הבכיר. "עם זאת עדיין לא דובר על כמות האסירים המשוחררים, וודאי לא בכמויות של מאות. כמו כן, אף אחד עוד לא דיבר על הקריטריונים לשחרורם. קיבלנו את הבקשה אתמול, היא לא היתה שמית, ולכן גם לא כללה אנשים כמו ברגותי, שאין מצב מבחינתנו לשחררו, או שמות אחרים. הבקשה כללה הקלות במחסומים ומחוות כמו הכנסת שוטרים. הדברים טרם נשקלו. הם יישקלו".

   

  לאחר הפגישות המדיניות שנערכו אתמול בין רייס לאולמרט ולשרים אחרים בממשלתו, ולאחר הנאומים בפורום סבן, ברור שישראל תיאלץ למחוות בהמשך הדרך. שרת החוץ, ציפי לבני, שיצאה הבוקר לליסבון, מבקשת במקביל פעולה פלסטינית נחרצת בנושא ביטחון אזרחי ישראל.

   

  אולמרט לא שאל על מועד הוועידה

  רייס, שתצא הבוקר לרמאללה לפגוש את אבו מאזן, לא הביאה עמה עדיין תאריך מדויק לקיום ועידת אנאפוליס. מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי אולמרט מצדו, לא שאל אותה על כך. ההערכה היא כי בתום סבב השיחות הנוכחי של רייס בירושלים וברמאללה, צפויים הצדדים לגשת לישורת האחרונה של ניסוח המסמך אשר יוצג בוועידה.

   

  המשא ומתן בין הצדדים להקמת מדינה פלסטינית צפוי להיפתח מיד אחר כך. סגן ראש המממשלה ויו"ר ש"ס, השר אלי ישי, הביע התנגדות לשחרור האסירים הפלסטינים. ש"ס, אמר, התנגדה בעבר לשחרור מחבלים ותתנגד גם בעתיד. בוודאי כאשר מדובר באסירים עם דם על ידיהם הנמצאים לקראת תום תקופת מאסרם. "מחוות כלכליות בוועידת אנאפוליס יובלו לשקט ויחזקו את יכולת השליטה של אבו מאזן וסלאם פיאד. כל שחרור נוסף של אסירים ללא דיון באסירים יהודיים שחל לגביהם שינוי נסיבות, יערער את האיזון בתוך החברה בישראל ויעמיד במבחן את חוסנה של החברה לאור שרשרת מחוות חד צדדיות שלא הוכחה יעילותם", אמר.

   

  ראש הממשלה נשמע אמש אופטימי יותר והכריז בדברים שנשא בכנס "פורום סבן", כי "יש לנו פרטנר".

  אולמרט הדגיש את חשיבות המגעים עם הצד הפלסטיני, ואת המגמה לקדם באנאפוליס את המו"מ לכיוון ממשי. "לא נוותר לפלסטינים על כל חובותיהם, אך לא נתחמק גם ממילוי החובות שלנו עד האחרונה שבהן", אמר. אולמרט אמר כי הוא רוצה שההסכם ייחתם עד תום כהונתו של הנשיא, ג'ורג' בוש, בנובמבר 2008. מעבר לזאת, טרם נקבעו לוחות זמנים. מזכירת המדינה רייס אמרה כי "זה הרגע להגשים את השאיפות של ישראל והפלסטינים. זה הזמן להקרבות כואבות מצד שני הצדדים".

   

  אמש, ערב ביקורה של מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס, לרמאללה, אמר ל-ynet גורם פלסטיני כי אם לא יפעילו  האמריקנים לחצים על ישראל ולא יציגו לפלסטינים נוסחה סבירה להצלחה משותפת, קיימים סיכויים גדולים שוועידת אנאפוליס תידחה. הגורם הפלסטיני טען אמש כי המגעים לא קירבו את הצדדים להשגת המסמך המשותף. לדבריו, הפלסטינים מרגישים תסכול כי עניינים פרוצדוראליים ממשיכים לעלות על שולחן הדיונים מצד ישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עוד מחוות. אולמרט ורייס
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  שחרור אסירים קודם. ארכיון
  צילום: איי פי
  מומלצים