שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן מרוצה: יש התקדמות במו"מ
  בתום פגישה עם מזכירת המדינה האמריקנית ברמאללה אמר אבו מאזן כי יש הזדמנות אמיתית לשלום, ודיווח על התקדמות במשא ומתן. רייס: היעד - הקמת מדינה פלסטינית עוד בתקופת כהונתו של הנשיא בוש

  התקדמות משמעותית במשא ומתן - זו הבשורה שיצאה בצהריים (יום ב') מפגישתם של נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) ומזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס. בתום הפגישה, שנערכה ברמאללה, אמר אבו מאזן כי כמו אולמרט, גם הוא סבור שישנה הזדמנות אמיתית לשלום בין הצדדים וקיים סיכוי להצלחת המשא ומתן המדיני ולהקמת מדינה פלסטינית.

   

  נשיא הרשות סיפר כי התעודד מהצהרת אולמרט כי "יש פרטנר" והביע את הערכתו למחוייבות הממשל האמריקני להשגת שלום לפני תום כהונתו של הנשיא בוש. אבו מאזן הדגיש, לדבריו, בפני מזכירת המדינה את הצורך שישראל תפסיק את המדיניות של יצירת עובדות בשטח, את הפעילות בהתנחלויות, את המשך בניית הגדר. עוד הוסיף כי יש לפעול להחזרת המצב בשטח לזה שקדם ל-28 בספטמבר 2000, מועד פרוץ האינתיפאדה.

   

  בשיחות עם רייס, סיפר הנשיא הפלסטיני, הושגה התקדמות חשובה. הוא ציין כי הפלסטינים מחויבים למפת הדרכים ובראשה לסעיף הראשון - פעולה למען שלטון חוק ורשות שלטונית פלסטינית אחת.

   

  רייס מצידה אמרה כי היא מקווה שאנאפוליס תהווה נקודת מוצא ותנופה לקראת הקמת מדינה פלסטינית עצמאית שתיצור מצב חדש באזור. "מדובר במצב היסטורי ובהזדמנות אמיתית לשלום", ציינה. לדבריה, ביקורה הנוכחי מתקיים כדי להכין את התנאים לכך שאנאפוליס תהיה וועידה מוצלחת ותחילתו של משא ומתן אמיתי שיביא את הצדדים ליעד - הקמת מדינה פלסטינית עוד בתקופת כהונתו של הנשיא בוש. "אנו נמצאים במשא ומתן רציני, הראשון מזה שבע שנים בין הישראלים והפלסטינים, ואנו עמלים ליצירת תנאים טובים יותר ליום שאחרי הוועידה".

   

  רייס אמרה כי מספר מדינות ערביות התומכות בתהליך המדיני ובתפיסת שתי מדינות

  שותפו בהכנות ובעבודות לקראת הוועידה. "אנו מקבלים ממדינות אלה סימנים ולפיהם הם מעוניינים בהצלחת המשא ומתן, ובהכתרתו כמוצלח עם הקמת מדינה פלסטינית עצמאית. זהו היעד שאנו פועלים למימושו במהירות האפשרית, מדינה שתתבסס על העקרונות והערכים שאני יודעת שהנשיא הפלסטיני מחויב להם, כמו דמוקרטיה. אני בטוחה שמנהיגי ערב יסייעו למטרה הזו".

   

  לפני פגישתה עם הנשיא הפלסטיני, נפגשה רייס עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, אחמד קורייע (אבו עלא) והתעדכנה ממנו על המשא ומתן אותו הוא מנהל מול ראש צוות המשא ומתן הישראלי, שרת החוץ ציפי לבני. לאחר מכן נועדה עם ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד.

   

  מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי הצוותים ימשיכו בעבודת ניסוח המסמך המשותף, כאשר מסמך זה לא יכלול לו"ז ברור, אך יציין כי תום המשא ומתן אמור להביא למדינה פלסטינית עצמאית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים