שתף קטע נבחר

חשין על עוקף הבג"ץ: מישהו איבד את הצפון

בכנס המרכז הישראלי לניהול תקף שופט בית המשפט העליון בדימוס את החוק החדש, המבקש לאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שפסל בג"ץ. "האם בית המשפט העליון גרם כל כך הרבה נזקים למערכת הדמוקרטית במדינת ישראל שיש צורך לפשוט את עורו מעליו?", תהה

"בנושא זכויות היחיד - אסור באיסור חמור שלכנסת תהיה המילה האחרונה. מישהו כאן איבד את הצפון". כך תקף היום (ב') שופט בית המשפט העליון בדימוס, מישאל חשין, את הצעת החוק של שר המשפטים, דניאל פרידמן, בנוגע להגבלת כוחו של בג"ץ לפסול חוקים שאושרו בכנסת. "הצעה זו אינה עומדת עם תרבות של דמוקרטיה", אמר חשין בנאום בוועידת המרכז הישראלי לניהול שהתקיימה בתל אביב.

 

לדברי חשין, מאז ועד היום השתמש בית המשפט העליון בסמכותו לפסול חוקים רק במקרים בודדים, כשזכויות היסוד של הפרט ניזוקו. "עד היום נפסלו רק 5-6 סעיפים בחוקים שונים ועתה מבקשים לקצץ בסמכויות אלו של בית המשפט".

 

בעבר, אמר השופט בדימוס, חששה הכנסת מפגיעה שכזו בזכויות היסוד, מחשש לתגובה חריפה בישראל ובעולם. אולם עתה "מבקשת הכנסת לעשות זאת בדרך המלך. הצעה זו משנה מקצה לקצה את מעמד זכויותיו של היחיד ואת האיזון בין הכנסת לבית המשפט".

 

חצי ביקורת חריפים הפנה חשין לעבר השינוים שמבקש שר המשפטים להכתיב בחוק, המתעלמים מהחלטת ועדת נאמן שהוקמה במיוחד בנושא. ועדת נאמן קבעה כי חוק המבטל פסק דין של בית המשפט חייב להתקבל ברוב של 70 קולות, ותקף לחמש שנים בלבד. "והנה ההצעה - ה-70 קולות הפכו ל-66 והחמש שנים לחיים שלמים. מניין צמח המספר הזה 66? מדוע לא 65 או 67? אולי זה ממוצע פלוס 1?", שאל בציניות.

 

חשין אף מתח ביקורת על האופן שבו נידון הנושא בוועדת השרים לענייני חקיקה. "ועדת השרים דחתה את הדיון בשבועיים ומלשכת שר המשפטים נמסר כי הדבר נעשה כדי לאפשר תיאום בין סיעות הקואליציה בנושא זה. מדברים על שינוי קונסטיטוציה - בלי אופוזיציה, בלי העם. סיעות הקואליציה יקבעו מי יתן למי מה ועל זה יקום דבר. ויהי ערב ויהי בוקר והנה שינוי בחוקה. אוי לחוקה שמשנים אותה בוקר וערב".

 

איזה נזק עשה בית המשפט?

בנאומו התייחס חשין לשנה הקשה שעברה על מערכת המשפט בישראל, ולמאבקים המתוקשרים בין שר המשפטים לנשיאת בית המשפט העליון, בהם נטל גם הוא חלק. "דם רע לא מעט נשפך וגם אני עצמי אישית תרמתי את חלקי למהומה בניסיון להגן ולגונן על מוסד מפואר ששמו בית המשפט העליון ומערכת המשפט בכלל.

 

"הותרו חרצובות לשונותיהם של אנשים הנותנים היתר לעצמם לדבר ולכתוב על בית המשפט העליון בלשון שלא הכרנו בעבר", המשיך חשין. "עיתונאים מכנים את בית המשפט 'המאפיה של שלטון החוק' ומי שיאמר מילת ביקורת נגד המאפיה של שלטון החוק, עלול למצוא את עצמו ברשימה הידועה וכבר ימצאו את הדרך להתחשבן עמו. אפילו שר המשפטים בהומור מפוקפק משהו, מתפלא שעדיין לא הגישו נגדו כתב אישום. דה לגיטימציה מוחלטת למערכת שלטון החוק".

 

על כהונתו של שר המשפטים הנוכחי אמר חשין כי האחרון יזם שינויים מרחיקי לכת במערת החוקתית של ישראל מאז נכנס לתפקידו ותהה: "האם הרשות הגיעה לשפל מדרגה כזה שהתעורר צורך כל כך חזק לרפורמות? האם בית המשפט העליון גרם נזקים למערכת הדמוקרטית במדינת ישראל כך שיש צורך לפשוט את עורו מעליו? האם הממשלה והכנסת כל כך תרמו לדמוקרטיה עד שיש צורך להגדיל את סמכויותיהן על חשבון בית המשפט העליון?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פושטים את העור. חשין
צילום: גיל יוחנן
איבד את הצפון? פרידמן
צילום: ירון ברנר
מומלצים