שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  בעקבות החמרת חוק העישון: 14 עצות להפסיק לעשן

  היום נכנס לתוקפו התיקון לחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים, ואין הזדמנות טובה מזו להיפטר אחת ולתמיד מהסיגריות. הנה כמה עצות שימושיות לגמילה

  היום נכנס לתוקפו התיקון לחוק למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון. במסגרת התיקון החדש, מעבר לאיסור העישון הכללי במקום ציבורי, יחייב החוק את בעל העסק לפעול על מנת להפסיק את העישון במקום, להימנע מהצבת מאפרות, להציב שלטים האוסרים על עישון ולפקח ככל שיוכל על שמירת החוק. גם הקנסות לבעלי עסקים שבתחומם מעשנים, יעלו ואף יוטל קנס של 1,000שקל למעשן עצמו.

   

  אז אם זה המצב בו תתקלו בקרוב בבתי הקפה, בבתי הקולנוע, באולמות ובשאר המקומות הציבוריים, לא פשוט יותר להפסיק לעשן? רמי רומנובסקי, מדריך ראשי בשיטת "אלן קאר" להפסקת עישון, מעניק 14 עצות קלות ליישום בדרך לגמילה.

   

  1. תאריך יעד: קבעו תאריך וזמן להפסקה, והמשיכו לעשן כרגיל עד לאותה נקודת זמן. אל תנסו לצמצם בכמות לפני כן.

   

  2. אל תראו בגמילה ויתור: נסו להיפטר מהמחשבה כי אתם עומדים "לוותר" על משהו. סיגריות אינן עושות עבורכם דבר. הן אינן מעניקות לכם הנאה אמיתית או תמיכה, הן רק שומרות על כך שתהיו מכורים.


  עישון בפאב? לא עוד! (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  3. חסל סדר תירוצים: עם התקרב התאריך, אל תתנו לתירוצים לדחות את התכנית להפסיק לעשן.

   

  4. בלי כאבים: למרות מה שמנסים למכור לכם כל השנים, הגמילה הפיזית היא מאוד קלה, היא אינה מלווה בכאב ועוברת במהירות. 

   

  5. סיגריה וקפה: אם אתם מקשרים את הסיגריה למשקה מסוים, לקפה או לפעילות מסוימת, המשיכו את אותה פעילות כרגיל. במקום לחשוב "כמה נורא שאני לא יכול לעשן עכשיו" חישבו "כמה נפלא שאני יכול ליהנות מהרגע הזה מבלי לחנוק את עצמי למוות".

   

  6. להתעמת עם העשן: אל תבטלו כל תכניות חברתיות אחרי שהפסקתם לעשן, ואל תמנעו מסביבת מעשנים.

   

  7. רחמים: אל תקנאו במעשנים - רחמו עליהם. הם גם היו רוצים להיות כמוכם, חופשיים מהסיוט המלוכלך הזה.

   

  8. לא תודה: אם מציעים לכם סיגריה ענו בפשטות "לא תודה, אני לא מעשן", במקום להתחיל שיחה ארוכה על הזמן שחלף מהרגע שהפסקתם לעשן.

   

  9. אפילו לא אחת: אל תלכו שולל אחר המחשבה שאתם יכולים לעשן סיגריה אקראית אחת רק כדי להיות חברותיים או להתגבר על אירוע קשה. אם תעשו זאת תמצאו עצמכם בחזרה בתוך המלכודת. אין דבר כזה סיגריה אחת בלבד.

   

  10. תחליפי ניקוטין: אל תשתמשו בתחליפים, הם רק מקשים על הפסקת העישון, מכיוון שהם מנציחים את מחשבת השווא שאתם מקריבים משהו. תחליפים המכילים ניקוטין הם חסרי תועלת במיוחד מכיוון שהם ממשיכים את התמכרות הגוף לניקוטין.

   

  11. לזרוק הכל: אל תחזיקו סיגריות "למקרה חירום". פירוש מעשה זה הינו פקפוק בהחלטה להפסיק לעשן.

   

  12. שבועת הסיגריה האחרונה: כאשר אתם מציתים את הסיגריה האחרונה שלכם עליכם להישבע באופן חגיגי שלא משנה איזה רגע שפל או שיא יהיה לכם בעתיד, לעולם לא תיקחו "עוד שאיפה".

   

  13. בעת משבר: באם עולה בכם הצורך לעשן סיגריה אל תשאלו את עצמכם "האם כדאי לי לעשן סיגריה אחת עכשיו" אלא שאלו את עצמכם "האם אני רוצה לחזור להיות מעשן, כל היום, כשבכל יום הדברים האלה תקועים בתוך פי, ואני מצית אותם בלא יכולת להפסיק?"

   

  14. תנו לעצמכם קצת קרדיט: ברכו את עצמכם שאתם חופשיים, ויכולים ליהנות מכל רגע בחיים במלואו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מפסיקים לעשן. לקבוע תאריך יעד
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים