שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כינוס חירום של האמנים
  הכינוס, שזימן הבוקר מטה המאבק של האמנים בהסתדרות, הבליט את אוזלת ידם של מוסדות התרבות והאמנים בישראל מול הקיצוץ הגדל בתקציב ובכוח האדם

  פיטוריהם של 33 עובדי ושחקני תיאטרון חיפה ודיוני הממשלה הקרבים על תקציב 2008 הניעו את יו"ר מטה האמנים בהסתדרות, דוד גלנוס, לזמן הבוקר (ג') כינוס חירום בהשתתפות אמנים, יוצרים ונציגי מוסדות התרבות הפועלים בארץ. מפגש סוער, נטול החלטות אופרטיביות שנמשך כשעתיים, הוביל למסקנה ברורה - תחושת חוסר האונים של כל העוסקים במלאכת התרבות הולכת וגדלה ועל רקע זה בולטת אזלת ידם של אלה שאמורים להגן על המוסדות מההסתדרות ועד למשרד התרבות. "אם מישהו לא יתעשת ובמהרה, תיאטרון חיפה יהיה הראשון בשרשרת מוסדות התרבות שעתידים לסגור את שעריהם", אמרו רבים מהנוכחים הבוקר במפגש.  


  שרה פון שוורצה: תסגרו את השאלטרים ואז אולי מישהו יקשיב (צילום: מרב יודילוביץ')

   

  "אי אפשר להתחמק מהתחושה שמדובר במגמה מכוונת של מקבלי ההחלטות, לצמצם פעילות של מוסדות לכדי מינימום ובמקביל למנוע קיומם של מרכזים יוצרים בפריפריה", אמרה שחקנית תיאטרון הקאמרי שרה פון שוורצה, פעילה וותיקה במטה האמנים להצלת התרבות.

  "זה משתלב עם המגמה שלפיה רק מה שמסחרי ומכניס כסף יש לו זכות קיום", הוסיפה והתריעה, "מגמות שכאלה מובילות לבריחה של חומר אנושי משובח במדע, במחקר ובתרבות. יוצרים שמכבדים את עצמם מנסים לפנות אל השוק הבינלאומי. זה מצחיק שמצד אחד המדינה לא סופרת אותנו ומהצד השני מטיחים בנו השכם והערב שאנחנו משתמטים".

   

  אריה כץ, לשעבר יו"ר ועד העובדים של תיאטרון הבימה, בעל ותק ניכר במאבקים על זכויות העובדים, הדגיש: "הבעיה אינה בתיאטרון כזה או אחר אלא בלשכות האוצר ומשרד התרבות שם הולכים ומוחקים את התרבות. כל האמנים ומוסדות התרבות צריכים להתארגן ולנסות להפעיל כוח. נכון לרגע זה, אנחנו לא עושים דבר. תיאטרון חיפה נסגר, הבימה מקרטעת, התזמורות מתמוטטות וכולם ישנים".  


  אלברט אילוז, ממפוטרי תיאטרון חיפה, מתרה: "היום זה אנחנו, מחר זה אתם" (צילום: מרב יודילוביץ')

   

  בלבול רב שרר באולם הישיבות של הסתדרות העובדים בתל אביב הבוקר. הצורך הבוער לעשות מעשה ומנגד הפחד מההשלכות של צעדים רדיקליים הותירו את המתכנסים בנקודת האפס. "חייבים להראות הזדהות עם תיאטרון חיפה", אמר רוני כהן, מנהל מחלקת התאורה של תיאטרון החאן וכיוון להשבתה יזומה של המוסדות. "אם אתם חושבים שזה רק בחיפה, אתם טועים. גם אצלנו המרחק עד פיטורי עובדים, קיצוצים בשכר וסגירה הולך ומתקצר", הוסיף.

   

  בניגוד להתגייסותה של ההסתדרות נגד גזרות קודמות במוסדות התרבות, נכון להיום נראה שראשיה אינם ממהרים לסייע במשבר. "אנחנו יכולים לעשות צעדי השבתה, אבל לאן זה יוביל אותנו? למי זה יזיז?" אמר גלנוס בישיבה.

   

  אחרי יותר משלושה שבועות בהם מושבתת מערכת החינוך, קשה להאמין שמוסד תרבות מוחשך יוביל למהפך. "צריך לעשות צעדים שלא יהפכו לבומרנג", אומר גלנוס ונותן כדוגמא את הבקשה של ההסתדרות לצו מניעה נגד עיריית חיפה הדורש ביטול מכתבי הפיטורין. "נעשה מה שצריך לעשות", הוא אומר ומבקש מנציגי מטה המאבק ליפות את כוחו להכריז על סכסוך עבודה בכל מוסדות התרבות בישראל.  

   

  רבים חושבים שזה מעט מדי ומאוחר מדי. "תן לנו תכנית פעולה קונקרטית", דרשה פון שוורצה, "איגוד מקצועי צריך להגן עלינו בכל האמצעים העומדים לרשותו. אם הערב תיאטרון הקאמרי יחליט לא להציג את 'האב', לאף אחד בישראל זה לא יזיז. אם אתם תחליטו שחינוך ותרבות מספיק חשובים בשביל להשבית את המדינה, דברים יזוזו. לכם יש את השאלטרים הגדולים והציפייה שלי מכם שתסגרו אותם בכדי שהחינוך והתרבות יינצלו. תסגרו את בתי הזיקוק ואת מפעל החשמל ואז אולי מישהו יקשיב".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גלנוס. לא ממהר להשבית
  צילום: מרב יודילוביץ'
  לאתר ההטבות
  מומלצים