שתף קטע נבחר

ועדות ההתנגדות: מבינים ללבו של נועם שליט

היום ימלאו 500 יום מאז נחטף גלעד שליט לרצועת עזה - והמגיעים לשחרורו טרם הניבו תוצאות. בשיחה עם ynet מביע דובר ועדות ההתנגדות העממית הזדהות עם משפחת שליט, אך מוסיף: "ככל שעובר הזמן, תג המחיר עולה"

"נועם שליט, אנו מבינים ללבך, אבל מצפים שתבין שכמו שאתה סובל, גם לנו יש 11 אלף אסירים שלכל אחד מהם יש משפחה שסובלת סבל עצום, כמו הסבל שלך. אני אומר לך, לעם בישראל ולממשלת ישראל כי ככל שעובר הזמן כך יעלה תג המחיר שנדרוש בתמורה לשחרורו של גלעד שליט" - כך אמר אמש (יום ג') ל-ynet אבו מוג'אהד, דובר פלוגות צלאח א-דין, הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, אחד משלושת הארגונים הפלסטינים שמחזיקים בשליט.

 

היום ימלאו 500 יום מאז נחטף שליט ואבו מוג'אהד אומר שבחצי השנה האחרונה אין כל התקדמות בשיחות. "כנראה שהישראלים רוצים שנחטוף עוד חיילים כדי שהעניינים יזוזו", הוא מתריע, ומבהיר: "הישראלים יכולים לשכוח מהחלומות על שיחרורו בכוח של גלעד שליט".

 

אז מהם פני הדברים היום?

 

"התיק סגור. אין משא ומתן ואין שום תנועה בגלל ההתעקשות של הישראלים. טרם המבוי הסתום שהפרשה נקלעה אליו

לפני שישה חודשים נרשמה התקדמות, ואפילו התקדמות אמיתית, אבל העניינים נתקעו שוב לאחר שהישראלים חזרו בהם מהתחייבות שנתנו למצרים ושיכולה היתה להביא לתחילת פיתרון לבעיה.

 

"אנו שבים ודורשים את אותן דרישות שהעלנו ביום הראשון: שחרור 1,400 אסירים בקריטריונים שנקבנו - וזה שחרור כל האסירות, כל הקטינים, האסירים החולים, האסירים המבוגרים והאסירים הבכירים".

 

"ישראל מושכת זמן"

לדברי אבו מוג'אהד, ההצעה האחרונה שהביא המתווך המצרי מהצד הישראלי והיה בה כדי לאפשר התקדמות היתה שחרור 1,000 אסירים. "למרות המספר הוחל בצעדים כדי להכין את העסקה והעברנו לצד הישראלי באמצעות המצרים רשימה של 330 שמות שהיו אמורים להשתחרר בשלב הראשון, אולם אחרי ארבעה ימים הודיעו לנו המצרים שישראל מאשרת רק 30 מתוך 330 השמות שדרשנו. מכאן הפסקנו את המגעים כי הבנו שאין לישראלים כל כוונה לנהל משא ומתן רציני, והבנו שהם רק רוצים למשוך זמן".

 

ישנם רבים שסבורים שהחטיפה גרמה נזק לפלסטינים

 

"הפשעים הישראליים, ההפצצות, החיסולים, ההרס וההרג, היו לפני חטיפת שליט ונמשכו גם אחרי החטיפה. שום דבר לא השתנה ופעולות ישראל לא היו הוחמרו. הישראלים לא צריכים שום תירוץ כי הם פועלים לפי תוכנית עבודה ברורה, שנועדה לחסל את ההתנגדות הפלסטינית ואת העם הפלסטיני".

 

האם יש דרך להניע מחדש את המגעים?

 

"להערכתי הישראלים רגועים כי הם יודעים ששליט בחיים ובמצב טוב, ויודעים שאנו מעניקים לו טיפול ראוי כפי שדורשת

מאיתנו דתנו המוסלמית לנהוג באסירים. כנראה שנאלץ לחטוף חיילים נוספים. בגלל שמדובר רק בחייל אחד לממשלת ישראל, בניגוד אלינו, מעולם לא הייתה כוונה אמיתית למצוא פיתרון.

 

"אני אומר לישראלים - אתם אחראים באדישותכם לא פחות מהממשלה שלכם. שליט, בקלטת ששידרנו בקולו, דרש מכם להפעיל לחץ על הממשלה ואתם לא נקטתם שום צעדים". 

 

אבו מוג'אהד פנה לאביו של גלעד, נועם שליט, ואמר: "פעמים רבות הבהרנו לך דרך התקשורת שבנך במצב טוב, אבל עליך למלא תפקיד פעיל יותר כדי לשחרר אותו. אנו מבינים לרגשותך, אבל זכור שבעוד שכל העולם דורש מאיתנו את שחרורו של בנך, אף אחד בעולם לא מתעניין באסירים שלנו. אתה במצב קשה, אבל אתה טועם את מה ש-11 אלף משפחות פלסטיניות מרגישות אצלנו כל יום".

פורסם לראשונה 06/11/2007 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נועם שליט. הזדהות מהצד השני
צילום: עופר עמרם
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. 500 ימים בשבי
צילום: נועם רותם
מומלצים