שתף קטע נבחר

עוד צרות להירשזון: קנס על היעדרות מהכנסת

ועדת האתיקה של הכנסת פרסמה את החלטתה בעניין היעדרויות חברי הכנסת ממושב הקיץ האחרון. שר האוצר לשעבר - ש"בילה" השנה קצת פחות במליאה וקצת יותר בחקירות - ישלם מכיסו

נראה כי בכנסת החליטו להחמיר עם הח"כים הנוטים להעדר לעיתים תכופות מישיבותיה. ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום (ד') לקנוס בשכר של שישה ימי עבודה את שר האוצר לשעבר, ח"כ אברהם הירשזון. הסיבה: הירשזון נעדר מעל למותר מישיבות כנס הקיץ האחרון בכנסת. בנוסף רשמה הוועדה הערה לח"כ אביגדור יצחקי, ומתחה ביקורת על השר בנימין בן אליעזר. היות וכך, גובה הקנס יעמוד על - 7,837 שקלים.

 

הוועדה פרסמה היום את החלטתה בעניין היעדרויות חברי הכנסת מכנס הקיץ. במהלך כנס זה קיימה הכנסת 34 ישיבות. לחברי כנסת הותר להעדר עד 12 ישיבות, לסגן שר עד 14 ישיבות ולשר עד 17 ישיבות. העדרות מעבר למותר מחייבת מתן הסבר סביר.

 

ועדת האתיקה בחנה את דו"ח נוכחות חברי הכנסת בכנס זה, ומצאה כי 80 אחוז מחברי הכנסת נכחו ב-70 אחוז ומעלה מישיבות הכנסת במהלך כנס זה. עם זאת, נמצא כי שלושה חברי כנסת חגרו ממכסת ההיעדרות המותרת.

 

בדיקת דו"ח הנוכחות העלה כי הירשזון נעדר מ-12 ישיבות מעל המותר. את העדרותו נימק בכך שבמהלך הכנס כולו התנהלה נגדו חקירה פלילית, בעקבותיה אף השעה עצמו מתפקידו כשר האוצר וצמצם את פעילותו הפוליטית כדי לאפשר למשטרה לעשות עבודתה נאמנה.

 

עוד הוא הוסיף כי מאחר ובמשך חודשי מושב הקיץ היה שר בהשעיה, התקשה לבצע את עבודתו כחבר כנסת מן השורה. הוועדה מצאה כי אין לראות בעילת ההעדרות הצדק סביר.

 

הירשזון גם ניסה להשתמש בתקדים חיים רמון, שנעדר מישיבות במהלך התנהלות משפטו, אך חברי ועדת האתיקה ציינו כי הם "אינם מקבלים את ניסינו של ח"כ הירשזון להאחז בהחלטת ועדת האתיקה בעניין ח"כ חיים רמון". זאת משום שרמון "עשה לניהול משפטו במהירות וביעילות, לרבות ויתור על זכות השימוע, ואף ביקש כי במידת האפשר יתנהל משפטו מדי יום".

 

הוועדה הוסיפה: "בימים אלו נמצאים מספר חברי כנסת בחקירות פליליות ואף מתנהלים הליכים משפטיים כנגדים. הוועדה מביעה צער על עובדה זאת. הוועדה מוצאת לנכון לומר שאין בכך עילה להעדרות מישיבות הכנסת". כאמור, הטילה הוועדה על ח"כ הירשזון קנס בגובה שלילת שכר של שישה ימי עבודה.

 

נזיפה לשר

אבל הירשזון לא לגמרי לבד. השר בנימין בן אליעזר נעדר שש ישיבות מעל המותר. את אחת מהעדרויות נימק בן אליעזר בהתחייבות קודמת, ושתי העדרויות נוספות נימק בנטילת חלק בבחירות שהתקיימו בבחירות לראשות מפלגת העבודה. עוד ציין בן אליעזר כי במהלך כנס הקיץ נעדר מארבע ישיבות כנסת בשל העדרותו מארץ (נסיעה שאושרה על ידי הממשלה).

 

הוועדה הגיעה במקרה של בן אליעזר למסקנה כי נסיעה לחו"ל באישור הממשלה, חשובה ככל שתהיה, "אינה מהווה הצדק סביר לחריגה מעבר למכסת ההעדרות המותרת, אלא במקרים מיוחדים. במקרה דנן, לא שוכנעה הוועדה כי מדובר במקרה מיוחד". הוועדה מצאה להסתפק בשלב זה בקביעה כי "אין המדובר בהצדק סביר".

 

גם ח"כ אביגדור יצחקי ספג ביקורת בגין העדרויותיו. יצחקי נעדר חמש ישיבות מעל המותר. את העדרויותיו נימק בהתפטרותו מראשות הקואליציה, "אירוע משמעותי מבחינתו, שאילץ אותו להסתגל למצב החדש בו הוא מתפקד כחבר כנסת מן השורה".

 

עוד ציין יצחקי כי חלק מהעדרותיו מקורן בשתי נסיעות לחו"ל: האחת במשלחת מטעם הכנסת ואילו השנייה נסיעה פרטית. הוועדה החליטה כי אין בהעדרויתיו הצדק סביר ולפיכך רשמה נגדו הערה.

 

בהחלטה אחרת החליטה היום ועדת האתיקה לרשום נזיפה חמורה לח"כ משה שרוני (הגימלאים). זאת בעקבות דברים שאמר ח"כ שרוני בראיון לגל"צ ב-5.9.07.

 

הראיון עם שרוני התקיים על רקע פסק הדין שניתן בעניין שוד הקשישה איטה פוגל. "אין להם זכות להיות שופטים... כל השליטה שלהם זה 'מסחרה'", אמר שרוני בראיון.

 

את התלונה לוועדת האתיקה כנגדו הגיש מנהל בתי המשפט השופט משה גל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
קנס. הורשזון
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלכס קולומויסקי
ביקורת. בן אליעזר
צילום: אלכס קולומויסקי
הערה. יצחקי
צילום: אלכס קולמויסקי
נזיפה חמורה. שרוני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים