שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שבועיים לפני אנאפוליס: אין עדיין הצהרה
  בעוד קצת יותר משבועיים תיפתח במרילנד, ארצות הברית, ועידה חגיגית בין ישראל לפלסטינים. אלא שלפי שעה, ההצהרה שתוקרא שם כלל לא נכתבה. בירושלים מדווחים על התקדמות קלה, וייתכן שבימים הקרובים ידונו הצדדים בניסוח ההצהרה. ובינתיים, קונדוליזה רייס צפויה לשוב לאזור ולתת עוד דחיפה למשא ומתן

  למרות שבעוד קצת יותר משבועיים תפתח ועידת אנאפוליס, צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים עדיין לא החלו לעסוק בניסוח ההצהרה המשותפת. בירושלים הביעו אמש (יום ה') אופטימיות שהמשא ומתן על נוסח ההצהרה יחל בשבוע הבא, זאת אם יתחייבו הפלסטינים ליישום דרישות הביטחון של ישראל.

   

  אמש נועדו שוב שרת החוץ, ציפי לבני, וראש צוות המשא ומתן מטעם הפלסטינים, אבו עלא, בפעם השלישית בשבועות האחרונים. עוד לפני הפגישה עם הפלסטינים, נועד צוות המשא ומתן הישראלי עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט. בפגישה נכח גם שר הביטחון, אהוד ברק. אולמרט, ברק ולבני, המטבחון המדיני-ביטחוני המצומצם, משמש גם כצוות ההיגוי להליך המשא ומתן. בפגישה גיבה המטבחון את התעקשות ישראל על ההתחייבות הפלסטינית לנושא הביטחון הישראלי.

   

  מקורות מדיניים בכירים בירושלים מדווחים על התקדמות קלה במשא ומתן בין הצדדים בנושא זה. בישראל מצפים שבפגישה הבאה, שתתקיים בתחילת השבוע הבא, יחזרו הפלסטינים עם התחייבות שכזאת. "התחושה טובה", דיווח גורם מדיני בכיר. "נדמה שהאסימון נפל בצד הפלסטיני. הם הבינו שאי אפשר להתקדם הלאה לפרטים, לפני שעוסקים במעטפת הביטחון, אותה תובעת ישראל. אם הם יחזרו עם תשובה חיוביות מאבו מאזן, אפשר להתקדם לניסוח ההצהרה", הבהירו בירושלים.

   

  מיישרים הדורים גם בתוך הממשלה 

  ולצד ההתקדמות הקלה הזאת עם הפלסטינים, נרשמה התפתחות לקראת יישור ההדורים בין ראש הממשלה ושר הביטחון שלו, בצד הישראלי. עם תום פגישת צוות המשא ומתן עם אולמרט, נועד אהוד ברק עימו בארבע עיניים. השניים ליבנו שורת מחלוקות, רובן מקצועיות ביניהם. זאת, בין היתר, על רקע תביעת ברק שאולמרט יתאם דרכו מפגשים אישיים עם הרמטכ"ל ועם קצינים בכירים בצה"ל.

   

  מחלוקת אחרת בין השניים היתה סביב הנאום ספק פוליטי של ברק, שרמז על כשלי ראש הממשלה בעצרת הזיכרון ליצחק רבין ז"ל ב-4 בנובמבר. עם תום הפגישה הודיעו השניים: "הפגישה התקיימה, התנהלה והסתיימה באווירה טובה". השניים סרבו לפרט מעבר לכך.

   

  בתוך כך נודע שמזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, צפויה להגיע בשבוע הבא שוב לירושלים ולרמאללה. זאת בניסיון לגשר על הפערים בין הצדדים. מועד הגעתה המדויק טרם נמסר. עדיין לא ברור אם בביקור הזה, היא אכן תסכם את מועד פתיחת הוועידה המתוכנן, ב-26 בנובמבר, את אורך הוועידה ואת הרכב משתתפיה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן ואולמרט. מקווים להתקדמות
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  שוב תגע. רייס
  צילום: טס שפלן, סוכנות ג'יני
  מומלצים