שתף קטע נבחר

נסללה הדרך לניסוח הצהרה לקראת אנאפוליס

נציגי המשא ומתן הפלסטינים הודיעו לישראל כי קיבלו את דרישותיה הביטחוניות. בתחילת השבוע ייפגשו הצדדים כדי להתחיל בניסוח ההצהרה לקראת הוועידה, שצפויה להתקיים בסוף החודש

הרשות הפלסטינית הודיעה הבוקר (יום ו') לישראל כי תיעתר לדרישות הביטחון שהציבה. בכך נסללה הדרך לניסוח הצהרה לקראת ועידת אנאפוליס, וככל הנראה ייפגשו הנציגים הישראלים והפלסטינים כבר בתחילת השבוע כדי להגיע להסכמות. מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, תגיע אף היא.

 

מקורות מדיניים בירושלים הביעו הבוקר סיפוק מההחלטה הפלסטינית. לדבריהם, התחייבות זו תיושם כחלק מהשלב הראשון ב"מפת הדרכים" במשא ומתן שייפתח אחרי ועידת אנאפוליס.

 

ההתחייבות הביטחונית היא למעשה "כותרת", שתמולא תוך כדי משא ומתן - על פי מפת הדרכים של הנשיא בוש, הקובעת שבשלב הראשון על הפלסטינים להילחם בטרור. על פי התפישה הישראלית, מדובר במאבק בחמאס, בג'יאהד האיסלאמי ובשאר הארגונים - כולל מליציות המקושרות לפתח, אך פעילות בפיגועים נגד ישראל ביהודה ושומרון ובשטחי הקו הירוק. כמו כן, התפישה הישראלית קובעת שיש לפרק מילציות טרוריסטיות, ולאסוף נשק בלתי חוקי מהרחובות.   

 

אמש נועדו שוב שרת החוץ, ציפי לבני, וראש צוות המשא ומתן מטעם הפלסטינים, אבו עלא, בפעם השלישית בשבועות האחרונים. בירושלים דיווחו לאחר הפגישה על התקדמות קלה במשא ומתן וציפו לתשובה חיובית מצד הפלסטינים רק בתחילת השבוע. אלא שכבר הבוקר התקבלה ההתחייבות הפלסטינית.

 

"נדמה שהאסימון נפל בצד הפלסטיני. הם הבינו שאי אפשר להתקדם הלאה לפרטים, לפני שעוסקים במעטפת הביטחון,

אותה תובעת ישראל. אם הם יחזרו עם תשובה חיוביות מאבו מאזן, אפשר להתקדם לניסוח ההצהרה", הבהירו אמש בירושלים.

 

עוד לפני הפגישה עם הפלסטינים אתמול, צוות המשא ומתן הישראלי נועד עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט. בפגישה נכח גם שר הביטחון, אהוד ברק. אולמרט, ברק ולבני, המטבחון המדיני-ביטחוני המצומצם, משמש גם כצוות ההיגוי להליך המשא ומתן. בפגישה גיבה המטבחון את התעקשות ישראל על ההתחייבות הפלסטינית לנושא הביטחון הישראלי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. התעקשה
צילום: דניאל בר און- ג'יני
אבו עלא. הפלסטינים הסכימו
צילום: ירון ברנר
רייס. מגיעה שוב
צילום: טס שפלן, סוכנות ג'יני
מומלצים