שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש אמ"ן: האיראנים עוקפים הסנקציות
  אלוף עמוס ידלין אמר בסקירתו בישיבת הממשלה כי השפעת הסנקציות הכלכליות שהטילה ארה"ב על איראן מוגבלת, וכי צרפת מקבלת תגובות צוננות ליוזמות להרחיבן. על עזה אמר ראש אמ"ן: "אין שם משבר הומניטרי, אך זה לא מקום מומלץ לחיות בו"
  השפעת הסנקציות הכלכליות שהטילה ארה"ב על איראן מוגבלת - כך אמר היום (א') ראש אמ"ן, אלוף עמוס ידלין, בישיבת הממשלה השבועית. לדבריו, שלושת הבנקים האיראנים שהוכנסו לרשימת הטרור האמריקנית לא מחזיקים נכסים משמעותיים.

   

  ראש אמ"ן ציין כי האיראנים עוקפים את הסנקציות תוך שימוש במטבעות אחרים, ובהם הין היפני והיורו. "לכן צריך סנקציות שרשרת - של גורמים פרטיים או של גורמים ממשלתיים", אמר ידלין.

   

  ידלין הזכיר את הסנקציות שמקדמת צרפת. "לפי שעה צרפת מקבלת תגובות צוננות ליוזמות הללו". לדבריו, "צרפת מקדמת מהלך של סנקציות, כמו הוספת גופים נוספים וכן עקרונות למדיניות אירופית נגד איראן". הוא הזכיר לשרים כי רוסיה וסין ממשיכות להיות חסם במועצת הביטחון להטלת סנקציות.

   

  לדברי ראש אמ"ן, איראן פועלת בשני צינורות: מול הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, ומול הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). ידלין אמר כי אם סבא"א תגיש דו"ח חיובי בעניין, יהיה קשה מאוד להעביר החלטה שלישית על סנקציות במועצת הביטחון. העומד בראש הסוכנות, מוחמד אל-בראדעי, עומד במרכזה של מתקפה ישראלית בימים האחרונים.

   

  10 טונות TNT בחודש אחד

  ידלין התייחס גם לשיחות עם אנשי הרשות הפלסטינית לקראת ועידת אנאפוליס, ואמר כי המסר המרכזי של הפלסטינים הוא הנמכת ציפיות מהוועידה והסתייגות מעצם קיומה. לדבריו, יש שתי מגמות עיקריות: פעילות הרשות הפלסטינית להביא להצלחה והיחלשות של הזרם המתנגד, הכולל את חמאס. כמו כן ציין ידלין כי קיימים תהליכי התפוררות פנימיים ברשות.

   

  "אם יהיה כישלון - זה יכול להציב סיכון משמעותי להחרפת המגמות השליליות מבחינתנו", הדגיש ראש אמ"ן. "עד הוועידה, הציר הבולט יהיה ניסיונות אבו-מאזן להביא הישגים. אם יצליח יביא לחיזוקו, אם לאו - יביא להעמקת המגמות השליליות בחברה הפלסטינית.

   

  "חמאס מתנגדת לכך שאבו-מאזן מתיימר לייצג את העם הפלסטיני באנאפוליס. היא אינה מאמינה שמדובר בתהליך רציני. אני מאמין שאם יעלו הסיכויים להצלחת המפגש באנאפוליס, חמאס עלולה לפעול גם באמצעות טרור לטרפוד המפגש - ירי רקטות, מטענים, בונקרים ופגיעה בכוחות צה"ל בתוך הרצועה ועל גבול עזה.

   

  "אין משבר הומניטרי בעזה, אך זה לא מקום מומלץ לחיות בו. יש אגירת מזון וכסף. נמשך בניין הכוח ומושקעים מאמצים יותר גדולים בו מאשר בטרור. נמשכות ההברחות מגבול מצרים. החודש מדובר ביותר מ-10 טונות TNT ואמל"ח נוספים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "צריך סנקציות שרשרת". ידלין
  צילום: חיים צח
  מומלצים