שתף קטע נבחר

פרס בטורקיה: "כשנגיע להסכם - החומות יפלו"

בדבריו התייחס פרס לשאלת סטודנט באוניברסיטת "בילקנט" באנקרה, בנוגע לגדר ההפרדה, במהלך ביקורו הרשמי הראשון על אדמת טורקיה. בהמשך התכבד בקבלת תואר דוקטור של כבוד מטעם האוניברסיטה

נשיא המדינה, שמעון פרס, החל היום (א') את ביקורו הממלכתי הרשמי הראשון על אדמת טורקיה. הביקור נפתח בבירה, אנקרה בקבלת פנים שנערכה לנשיא משמר כבוד ועשרות רבות של עיתונאים מקומיים וזרים.

 

הנשיא ביקר בצהריים בקברו של אטאטורק, נשיאה הראשון של הרפובליקה הטורקית. לאחר מכן ביקר הנשיא באוניברסיטת בילקנט שבאנקרה, הנחשבת לאחד המוסדות האקדמיים המובילים בטורקיה ושפת הלימוד הרשמית בה היא אנגלית. ביקורו של פרס באוניברסיטה ריכז מאות סטודנטים שקיבלו את פניו בחום. במהלך ביקורו במוסד קיבל פרס תואר ד"ר של כבוד ולאחר שנשא דברים נשאל שאלות על ידי הסטודנטים.

 

א-סארה דוגרמז'י, סטודנטית לתואר שני בכלכלה באוניברסיטה, שאלה את פרס מה הוא היה משנה בעבר, לו היה יכול. על כך השיב פרס כי פעם נשאל בן גוריון על ידי רב שאלה דומה, והשתמש בתשובתו של בן גוריון: "ה' לא יכול לשנות את העבר, אז איך אני אוכל?"


קבלת פנים חמה. פרס מקבל תואר ד"ר של כבוד   

   

שאלה נוספת אשר נשאל פרס על ידי סברי יעיז בן ה-24, סטודנט לתואר שני ביחסים בינלאומיים ופוליטיקה, הייתה בנושא גדר ההפרדה שבנייתה הולכת ונשלמת בימים אלה. פרס ענה כי "מאז שבנינו את החומה, כמות הפצצות האנושיות הלכה והתמעטה. זו לא שאלה של רצון או שאיפה, אלא צורך ביטחוני והגנה. אני מאמין שכשנגיע להסכם, חומות יפלו".

 

שאלה נוספת שנשאלה היא האם ישראל והיהודים מפעילים מניפולציות על הממשל האמריקני, ביחס לפעילויותיו במזרח התיכון ובכלל. על כך השיב פרס כי "כשסדאם חוסיין פלש לכווית זו לא הייתה החלטה שכוונה על ידי יהודים ובוודאי שכשארה"ב ובוש האב החליטו לתקוף כתגובה על כך, זו לא הייתה החלטה של יהודים. אם ארה"ב לא הייתה עוצרת את סדאם איפה הוא היה היום?", שאל פרס והוסיף: "אני יכול לומר רק שישראל והיהודים, כמו האמריקנים והטורקים, הם נגד טרור ובעד שלום".

 

עמרא קוז'קאן, סטודנט בן 23 ליחסים בינלאומיים, אמר כי הוא חושב שפרס הוא דוגמה טובה לישראל ודוגמה טובה לישראלי שרואה נכון את המזה"ת. עמרא הוסיף כי גם לטורקים יש אינטרס להילחם בטרור כמו לישראל והוא חושב שעל מדינות כמו טורקיה, ישראל וארה"ב, להתאחד במלחמתן מול הטרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תשובת בן גוריון. פרס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים