שתף קטע נבחר

זירת הקניות

זיהום האוויר בנשר גדל בשל שריפת הקומפוסט

השריפה במתקן הקומפוסט, שהחלה ביום חמישי, טרם כובתה. מומחים הסבירו ששריפות שכאלה יש לכבות באמצעים מיוחדים והדבר אורך זמן. בינתיים גדל משמעותית זיהום האוויר במפרץ. באזור נשר נמדד זיהום הגדול פי ארבע ביחס לשיעור שנרשם בשבוע שעבר. החשש: פליטת דיוקסינים רעילים לבני אדם, לבעלי חיים ולשרשרת המזון

בעוד צוותי כיבוי מנסים להשתלט על השריפה שפרצה לפני חמישה ימים במתקן קומפוסט בחיפה, בדיקת ynet גילתה כי זיהום האוויר באזור זינק באופן משמעותי. מנכ"ל איגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה, צבי פורר, אמר כי ריכוז החלקיקים באוויר אתמול (ב'), גדל באזור נשר פי 4 בהשוואה לריכוז שנרשם לפני השריפה; בשכונת הדר בחיפה גדל הזיהום פי 3.

 

"אמנם לא היתה חריגה מהתקן, אבל נתוני ניטור האוויר בשלוש התחנות באזור - תחנת האיגוד, התחנה בשכונת הדר והתחנה בנשר - בהחלט מצביעים על עלייה בריכוז החלקיקים", אמר פורר. רוברט ראובן, מנהל מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה, העיד כי בשעות הבוקר הורגש עשן סמיך בכל האזור. "בבוקר פשוט אי-אפשר היה לנשום פה. זה הגיע עד לנמל חיפה ואזור נשר, ואחד האנשים שעימם שוחחתי, עורך-דין במקצועו, אמר כי הוא שוקל להגיש תביעה בשל קשיי הנשימה שנגרמו לו".


"בבוקר אי-אפשר היה לנשום". מוקד השריפה אמש (צילום: ערן ובר) 

 

השריפה פרצה ככל הנראה ביום חמישי, אולם דיווח אודותיה הועבר לאנשי המשרד להגנת הסביבה בחיפה רק במוצאי שבת. אתמול אמר ראובן כי המשרד יפתח בחקירה כדי להבין את העיכוב בדיווח ולאתר את הסיבה לפרוץ השריפה.

 

מהמשרד להגנת הסביבה ומאיגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה נמסר כי המתקן בו בוערת האש שייך לחברת "אלרן", ששמה עלה בעבר בעקבות תלונות על ריחות שהפיץ מפעלה באזור הצ'ק פוסט. באיגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה נרשמו דוח"ות ריח נגד פעילותה, ואף הוגשה תלונה למשטרה כנגדה בגין הפרת חוק למניעת מפגעי ריח. עם זאת, בחברת "אלרן" טענו כי הפעלת המתקן איננה תחת אחריותם ומתבצעת באחריות קבלן של חברת "ואוליה". בחברת "ואוליה" הכחישו כל קשר למתקן ומסרו האחראים הבלעדיים על הפעילות במקום היא חברת "אלרן". 

 

"החשש הגדול - פליטת דיוקסינים"

הרכבו המלא של החומר שנשרף במתקן הקומפוסט טרם הובהר, אך במשרד להגנת הסביבה מעריכים כי הוא מכיל גזם, בוצה ופלסטיק - חומרים הפולטים דיוקסינים (רעלנים) במהלך שריפתם. תרכובות אלה, הנחשבות לקבוצת התרכובות הרעילות ביותר, נוצרות לרוב בשריפות בהן ישנם חומרים אורגניים המשולבים עם כלור.


הזיהום משתנה עם הרוח (צילום: ערן וובר)

 

להערכת יזהר רשף, יושב ראש הקואליציה לבריאות הציבור - עמותת שוחרי סביבה הפועלת באזור חיפה - במקרה הנוכחי ישנה סבירות גבוהה לנוכחות דיוקסינים בשל הפלסטיק המצוי בתערובת. "מדובר באחת מקבוצות החומרים הרעילים ביותר לבני אדם", מבהיר רשף. "הם פוגעים במערכות ההורמונליות, מסרטנים וחלקם אף חודרים דרך העור".

 

רשף מזהיר מפני התפשטות הזיהום לחלקות האכלה של בעלי-חיים, כגון פרות, המצויות באזור. "אם מזון הפרות נגוע בדיוקסיניים זה יכול לעבור גם לחלב, או למוצרים אחרים של בעלי חיים כגון ביצים".

 

הרוח מסיטה את העשן ליישובי האזור 

כמו תושבים רבים באזור, גם ערן, תושב נווה שאנן בחיפה, התלונן בפני המשרד להגנת הסביבה על המפגע. "כמעט שבוע שישנו ענן מזוהם המכסה את כל אזור המפרץ, בתי הזיקוק, הצ'ק פוסט והנמל", הוא אומר. "הענן הזה זז בכל פעם, בהתאם לכיוונה של הרוח. הבוקר עוד הרגשנו ריח חריף באזורינו".

 

גם מונט, תושבת חיפה שנסעה הבוקר באזור צומת יגור, סבורה שמדובר במפגע סביבתי מדאיג. "כל האזור היה מלא בעשן והריח היה בלתי נסבל. כשהרוח שינתה את כיוונה, העשן התחיל לנדוד לכיוון טבעון".

  

אבל תושבי חיפה והאזור יצטרכו לסבול את העשן המזוהם עוד כמה ימים לפחות. שכן כיבוי השריפה ייקח זמן. פורר הסביר שתהליך כיבוי שריפה כזו לא דומה לכיבוי שריפה רגילה והוא עלול להימשך עוד מספר ימים. "צריך לפזר את הקומפוסט לשכבה דקה, ולהתקדם לאט לאט, לכן לוקח זמן להשתלט על זה".

 

"יש מקומות שכיבוי שריפה כזו נמשך חודשים", הסביר ראובן. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שיש לחשוף את מקור האש בעזרת דחפורים, ולאחר מכן לכבותה בעזרת מכבש. "אסור לעשות את זה באמצעות מים, ולכן זה לוקח זמן. כרגע הכבאים פועלים שם באינטנסיביות. אבל האסון הוא שלא דיווחו לנו על זה בזמן".


פורסם לראשונה 12/11/2007 16:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לפי כיוון הרוח. העשן במפרץ
צילום: ערן ובר
מוקד השריפה הבוקר
צילום: מונט גלפז
מומלצים