שתף קטע נבחר

אין חוקרי ילדים, 700 תלונות ילדים מחכות

מחסור חמור בחוקרי ילדים של משרד הרווחה גורם להזנחת מאות תלונות של ילדים שעברו פגיעה כלשהי, מינית או פיזית. כך למשל ילדה בת חמש ממשיכה להגיע לגן כשעל גופה סימנים כחולים, ותלונה של נערה על תקיפה מינית לא מטופלת כבר שבועות. משרד הרווחה: מקווים שנאייש את התקנים במהירות

מציאות מזעזעת: יותר מ-700 ילדים מתחת לגיל 14 שעברו פגיעה כלשהי - אלימות במשפחה, תקיפה מינית או תקיפה פיזית - לא מקבלים טיפול לנוכח מחסור בחוקרי ילדים מטעם משרד הרווחה, כך נודע הערב (יום ג') ל-ynet. המצוקה התעוררה לאחר שכרבע ממצבת העובדים ביחידה לחקירות ילדים עזבו את תפקידם בשנה האחרונה.

 

חוקר הילדים, הקרוי גם קצין מבחן, הוא למעשה עובד סוציאלי החוקר את הילדים הנפגעים ואת הפוגעים במקרה שמדובר בקטינים. בין השאר, תפקידו של קצין המבחן הוא להמליץ על דרכי הטיפול בקורבן, וכן להמליץ למשטרה על אופן הטיפול בפוגע.

 

על המשמעות הקשה של המחסור בחוקרים ניתן ללמוד גם מתלונות שמתקבלות במועצה לשלום הילד. כך למשל התברר שמזה זמן מגיעה ילדה בת חמש לגן הילדים כשעל גופה סימנים כחולים. הגננת דיווחה על כך למשטרה והעלתה חשש שמדובר בילדה מוכה, אך עד כה המקרה לא טופל בשל היעדרות חוקר. בינתיים, הילדה ממשיכה להגיע לגן עם סימנים.

 

מקרה מזעזע נוסף דווח לפני מספר שבועות: במשטרה התקבלה תלונה על שני קטינים בני 13 ו-14 שלכאורה תקפו מינית את בת כיתתם, אלא שלא הם ולא היא נחקרו בשל המחסור בקצינים.

 

"הנזק גובר בכל יום שעובר"

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, אמר ל-ynet: "זהו אסון מבחינת הילדים, והנזק גובר עם כל יום שעובר. ילד שאזר אומץ להתלונן ולא מטפלים בו - מאבד אמון במבוגרים".

 

קדמן הוסיף כי מספר הילדים שלא מטופלים רק הולך וגדל עם כל יום שעובר, והדבר רק יקשה על הטיפול בכולם. בכנס מיוחד על ילדים בסיכון שנערך היום במכללת שערי משפט נידונה בעיית חוסר תקנים, ושם הציע קדמן להגיש תביעת

נזיקין בשמו של כל ילד שלא טופל. "אולי דרך הכיס המדינה תלמד שהיה שווה להשקיע", אמר קדמן.

 

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה: "היחידה לחקירות ילדים מתקשה לתפקד בשל תחלופה גבוהה של כח אדם. לאחרונה פרסמנו מכרזים לקבלת כוח אדם חדש, אנו מקווים שתהליך המיון וקבלת העובדים יהיה קצר ונוכל לאייש במהירות את כל התקנים הפנויים.

 

"בעקבות לחצו של שר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג, על משרד האוצר, הפשיר משרד האוצר 100 תקנים לשנה הבאה - דבר שיעזור לנו בפתרון בעיית המחסור בחוקרי ילדים ובקציני מבחן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
תלונות לא מטופלות
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים