שתף קטע נבחר

חשד להעלמות מס במיליונים בעמותות חב"ד

מנכ"ל אגודת צעירי חב"ד ובכירים בעמותה עוכבו לחקירה, לאחר שובו של המנכ"ל ממסע גיוס כספים בחו"ל. במקביל - פשטו עשרות חוקרים על כפר חב"ד ועיכבו כמה בני אדם לחקירה. החשד: פעילות עמותת הצעירים שימשה לכיסוי העלמות מס בעשרות מיליוני שקלים. חב"ד: מדובר בעלילה שרקם גזבר-לשעבר שנתבע בגין מעילה

יחידת ההונאה של מחוז מרכז עיכבה הבוקר (יום ד') לחקירה בכירים באגודת צעירי חב"ד. האנשים שעוכבו חשודים בהעלמות מס הנאמדות בעשרות מיליוני שקלים. אחד הנחקרים הוא מנכ"ל העמותה, שנעצר בנתב"ג עם שובו ממסע גיוס תרומות בארה"ב. יחד עם המנכ"ל נעצרו גם רואה החשבון של העמותה, עוזר המנכ"ל וחבר עמותה מורשה חתימה.

 

במקביל, פשטו עשרות בלשים ושוטרי יס"מ על כפר חב"ד, החרימו מסמכים ועיכבו פעילים מרכזיים בתנועה החשודים במעורבות בהונאה. בנוסף למנכ"ל עוכב גם עוזרו ורואה החשבון של העמותה.

 

המבצע התבצע בתום חקירה סמויה שנערכה במהלך שמונת החודשים האחרונים, לאחר שלאנשי המודיעין בנתב"ג הגיע מידע, לפיו פעילות העמותה הקשורה לצעירי חב"ד משמשת לכיסוי העלמות המס. על פי החשד, השתמש החשוד בחשבונות פיקטיבים על מנת להלבין כספים שנכנסו אליה.

 

על פי החשד, כספי התרומות הועברו לחשבונות קש שנפתחו על ידי מנהלי העמותה ולאחר מכן - נמשכו הכספים במזומן. כמו כן, אנשי העמותה דיווחו כביכול על תשלומים לעסקים שונים, כשבפועל לא בוצעו תשלומים שכאלה והכספים הועברו לצרכים פרטיים.

 

במשטרה וברשות המיסים חושדים שהשיטה פעלה במשך כמה שנים. שיטה זו איפשרה למנהלי העמותה לתעתע ברשויות המיסים ולהתחמק מתשלומי מס על כספים שהועברו לספקים ולעובדים הקשורים לעמותה בכסף מזומן.

 

"העמותות קיבלו תמיכה מהמדינה במיליונים"

לנוכח היקף החקירה, החליט ראש אגף החקירות במחוז מרכז, ניצב-משנה אבי מנצור, להעביר את הטיפול בפרשה ליחידת ההונאה של המחוז, בראשותו של רב-פקד יורם סלקמן. צוותי חקירה מיוחדים שהוקמו ביחידה יצרו קשר עם רשויות מס הכנסה, אשר הצליחו לאסוף ראיות רבות הקושרות לכאורה את העמותה להעלמת המסים והלבנת ההון.

 

ניצב משנה מנצור אמר ל-ynet: "מדובר בפרשיה רחבת היקף שאותה אנו מנהלים באופן סמוי בחודשים האחרונים. מדובר בעמותה שהתקציב השנתי שלה הוא כ-30 מיליון שקלים והיא מקבלת מהמדינה כשבעה מיליון שקלים בשנה".

 

"מדובר בחקירה מקיפה מאוד שכוללת עשרות בעלי תפקידים בחב"ד. בעבר כבר היו סכסוכים בין גורמים בארגון שאפילו הגיעו לכדי תביעות בבית משפט והחומר שנצבר על הארגון מצביע על עבירות מסים קשות ביותר. אחרי גל המעצרים הזה, הארגון יתקשה מאוד לתפקד", אמרו במחוז מרכז.  

 

חב"ד: זו עלילה שרקם הגזבר לשעבר

בחב"ד קיבלו בתדהמה את הפשיטה המשטרתית ופרסום החשדות לפלילים. בתנועה טוענים שהחקירה נפתחה בעקבות כתב הגנה שהוגש לבית משפט מטעם גזבר עמותת צעירי חב"ד. זאת, לאחר שהאיש נתבע בגין אי סדרים כספיים שנתגלו לכאורה בפעילותו.

 

דובר התנועה, מנחם ברוד, אמר ל-ynet: "אנחנו נדהמים איך בעקבות העובדה שעמותת צעירי חב"ד גילתה מעילה המתבצעת בכספי העמותה על ידי הגזבר, פיטרה אותו מיידית והגישה תביעה לבית המשפט - כעת לוקחת המשטרה את סיפורי הבדיות שסיפר החשוד במעילה כדי להצדיק את מעשיו והופכת את המאשימים לנאשמים".

 

ממשרדו של עו"ד גדעון פישר, המייצג את הבכירים שנעצרו, נמסר בתגובה "אנחנו סבורים כי מדובר במעצר שווא שערורייתי, שנועד להלך אימים אל הלקוחות שלנו. חקירת המשטרה כנגד הבכירים החלה בעקבות תביעה כספית שהגישה תנועת חב"ד כנגד בכיר לשעבר בעמותה. התביעה הזאת הוגשה על ידי משרדנו, ובה נטען בין היתר כי האיש גנב מהעמותה כספים בלמעלה מ-17 מיליון שקלים. פעילותה של העמותה מתבצעת על פי הדין, וכל הטענות אין בהן ממש והן נועדו להסית את הדיון מנושא התביעה של גזילת מיליוני".

 

מרשות המסים, שהייתה חלק מהחקירה, נמסר: "במהלך החקירה הסמויה התברר כי בוצעו מעילות ענק בכספי העמותה וכי כספים אשר יועדו לתרומות לעמותה, הועברו לחשבונות פרטיים של מנכ"ל העמותה ואחרים. יתר על כן, קבלות שהופקו בגין התרומות לא נכללו בספרי העמותה.

 

"מדובר בעשרות חשבונות בנק פרטיים וסודיים, אליהם הועברו כספי התרומות. התורמים נהנו, כמובן, מזיכוי במס בגין תרומותיהם, גם במקרים בהם כספי התרומה הושבו להם. היקף העברות הכספים לחשבונות הפרטיים והסודיים מגיע לכדי מאות מיליוני שקלים במהלך שש השנים האחרונות.

 

"עוד עלה מהחקירה כי נוהלה מערכת חשבונאית כפולה שבאמצעותה שולמו בשחור משכורות והוצאות שונות לפעילים מרכזיים בעמותה. הפעילים צפויים להיחקר על ידי מחלקת חקירות מס הכנסה בירושלים".

 

ארגון צעירי אגודת חב"ד נוסד על ידי הרבי מליובאוויטש על מנת להפיץ את רעיונות חב"ד בישראל.  מדובר בארגון דומיננטי של תנועת חב"ד, אשר אחראי, בין היתר, על מוסדות חינוך רבים וגופים העוסקים בסיוע לנזקקים ובמבצעי הצלה, כגון הפרויקט הגדול להבאת ילדי צ'רנוביל לישראל.  

 

עמותת חב"ד עמדה לצדו של יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, בבחירות לראשות הממשלה בשנת 1996 וזכורה בהפצת הסיסמה "נתניהו טוב ליהודים". בנוסף, יש לעמותה קשרים בכמה ממוסדות השלטון הגבוהים ולאחרונה ליוו אנשיה את ביקורו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בארצות הברית.

 

בהכנת הידיעה השתתפה נטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בית התנועה בכפר חב"ד, הבוקר
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
השוטרים מגיעים לכפר חב"ד
צילום: ירון ברנר
מומלצים