שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קשר הטרור של איראן: פרס העביר מידע לטורקיה
  ביקורו של נשיא המדינה בטורקיה לא כלל רק חיוכים ולחיצות ידיים. ל-ynet נודע כי פרס הגיע מגובה במסמכים ומידע על העברת כספים של טהרן לארגוני הטרור, ועל מטרות הגרעין של הטילים האיראנים

  נשיא המדינה, שמעון פרס, מסר לטורקים במסגרת ביקורו באנקרה מידע מודיעיני חסוי הנוגע לאיראן, כך נודע ל-ynet. גורמים במשלחת הישראלית לטורקיה סיפרו כי המידע עוסק בהוכחות מוצקות על כך שאיראן עוסקת בטרור.

   

  במשלחת מסבירים את הרקע להעברת המסרים בעובדה שטורקיה מצויה בצומת דרכים

  רגיש פוליטית מול האיראנים. איראן וטורקיה מנהלות מסחר בהיקף של מיליארדי דולרים בשנה, ובין היתר עובר צינור גז בין טורקיה לאיראן כשאיראן היא ספקית הגז. נוסף על כך, האיראנים והטורקים חולקים בעיות של טרור עם הפלגים הכורדים ולכן ידיהם של הטורקים כבולות בנוגע לגינוי מוחלט של האיראנים.

   

  הנשיא פרס הגיע עם מידע מוצק ואף טרח בכל אחד מנאומיו להשוות בין איראן תומכת הטרור לבין טורקיה שוחרת השלום. מדובר, אמר, בשתי מדינות איסלאמיות עם נקודות מבט שונות. במשלחת הישראלית אומרים כי ההשוואות שעשה פרס היו מכוונות ופרס ביקש לחזק את המידע שהעביר לטורקים גם במילים תקיפות.


  בית הכנסת נווה שלום (צילום: משה מילנר, לע"מ)

   

  המידע כולל ראיות לכך שהטילים ארוכי הטווח שמייצרת איראן לא יכולים להיות

  שלא למטרת חימוש גרעיני. המידע כלל גם מסמכים הנוגעים להעברת כספים לארגוני טרור וראיות לכך שאין בכוונת איראן להקים את הכור הגרעיני למטרות שלום או למטרות אספקת אנרגיה. פרס העביר בסיוע המזכיר הצבאי שלו, תת אלוף שמעון חפץ, גם מידע והמלצות לסיוע במלחמה בטרור.

   

  במהלך ביקורו הגיע הנשיא פרס לאיסטנבול, לא לפני שליווה אותו למטוס השר שהופקד על האירוח של פרס, שר ההגנה הטורקי. פרס הגיע ישירות לבית הכנסת נווה שלום באיסטנבול הממוקם בלב שכונה אסלאמית שאינה אוהדת. בית הכנסת מאובטח באופן מיוחד בכמה וכמה דלתות ברזל ומקושר למוקדי ביטחון, מאחר שספג פיגוע רצחני לפני מספר שנים בו נהרגו למעלה מ-40 יהודים וישראלים. בבית הכנסת חיכו לפרס מאות מחברי הקהילה היהודית באיסטנבול. הם קיבלו אותו בשופרות, ריקודים ומילים נרגשות, וחלקם אף בכו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התקבל בהתרגשות. פרס
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים