שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מופז: אין לטמון את הראש בחול בעניין איראן
  השר, הממונה על היחסים האסטרטגיים בין ישראל לארה"ב, אמר את הדברים לחוויאר סולאנה בפגישתם בירושלים. הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי מחבר דו"ח על ההתקדמות הגרעינית של איראן, שיוגש במקביל לדו"ח של סבא"א. הדו"חות עתידים להיות הבסיס להחלטה בדבר סיבוב סנקציות שלישי נגד טהראן

  "דברי אל-ברדעי - שלפיהם אין לכאורה מידע על תוכנית הגרעין הצבאית של איראן - היו הפתעה רעה מאוד. יש משמעות רבה לדו"ח שהוא מחבר כדי להמשיך בתהליך הסנקציות כנגד איראן, אם במועצת הביטחון ואם באיחוד האירופי". כך אמר הבוקר (יום ד') השר הממונה על היחסים האסטרטגיים בין ישראל לארה"ב, שאול מופז, לממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, בפגישתם בירושלים.

   

  סולאנה - אשר הגיע אמש לירושלים לאחר ביקור בקהיר וברמאללה - אמור לחבר דו"ח

  על התקדמות הגרעינית של איראן. דו"ח זה עתיד להיות מוגש בד בבד עם הגשת דו"ח של סבא"א (הסוכנות לאנרגיה אטומית), בראשות אל-ברדעי.

   

  שני הדו"חות, שיוגשו בימים הקרובים, עתידים להיות הבסיס להחלטה של חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה, בדבר סיבוב סנקציות שלישי נגד טהראן. לדו"ח של סולאנה יש משמעות גם בנוגע לאפשרות של הטלת סנקציות עצמאיות של האיחוד האירופי על איראן, כפי שצרפת לוחצת.

   

  סולאנה נועד הבוקר עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שהתייחס לעניין עמידתה של ישראל על כך שנקודת המוצא למשא ומתן שייפתח עם הפלסטינים לאחר המפגש באנאפוליס, תהיה הכרה במדינת ישראל כמדינת העם היהודי. ראש הממשלה הבהיר כי עניין זה אינו נתון מבחינתו לדיון או למשא ומתן.

   

  מופז אמר לסולאנה כי אל לאירופה להתעלם מהמציאות. "טמינת הראש בחול עלולה לעצור את המהלך הבינלאומי המתהווה כנגד איראן", אמר השר לנציג האיחוד האירופי. "בסופו של דבר, סין ורוסיה מחפשות תרוץ להשתמטות מהטלת סנקציות שכאלה". סולאנה יוועד בהמשך היום עם הנשיא, שמעון פרס, ועם שרת החוץ, ציפי לבני.

   

  "אני מקווה שהאיחוד האירופי יהיה חלק מהחזית האחידה נגד תהליך הגרעין האיראני, וידחוף ויעודד את קידום הסקנציות. האסטרטגיה האיראנית היא ניסיון להרוויח זמן, בה בעת שתוכנית הגרעין מתקדמת במהירות רבה", אמר מופז.

   

  בעניין ועידת אנאפוליס אמר מופז לסולאנה: "יש לי ניסיון רב מאוד עם הפלסטינים. ב-14 השנים האחרונות ראינו הרבה טיוטות שלא מומשו. אני מקווה שהתוצר העיקרי של אנאפוליס יהיה חיזוק הרשות הפלסטינית. כיום אין לפלסטינים יכולת לשלוט בערים ביהודה ובשומרון. הרצון הטוב אינו מספיק.

   

  "צריך להשיג בעבורם כוח בכל המובנים. הפלסטינים ביקשו לוח זמנים ליישום הסדר הקבע, אבל במשא-ומתן אי אפשר לקצר תהליכים; אי אפשר לדבר על הסדר קבע במונחים של חודשים. איני רואה הסדר קבע לפני הסדר ביניים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לקראת דו"ח חדש. סולאנה
  צילום: רויטרס
  "ניסיון להרוויח זמן". מופז
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים