שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הנשיא יושנקו חשף מידע על קברי אחים מהשואה
  נשיא אוקראינה ויקטור יושנקו מסר לנשיא המדינה שמעון פרס, קופסה ובה מסמכים אודות קורבנות יהודים מראשית עד אמצע המאה שעברה. עד עתה היו המסמכים חסויים. מוזיאון "יד ושם" יבדוק את ממצאים. יושנקו אמר בנאומו בכנסת: "היה לנו אויב משותף - הרוע. אני שמח שפתחנו בדיאלוג של אמת"

  מידע אודות קברי אחים יהודים מתקופת השואה, וכן קברים של נרצחים יהודים מראשית המאה הקודמת נמסר היום (ד') על-ידי נשיא אוקראינה ויקטור יושנקו, לנשיא המדינה, שמעון פרס. יושנקו העניק לפרס תיבה אדומה ובה המסמכים, במהלך פגישת השניים במשכן הנשיא בירושלים.

   

  הנשיא יושנקו הביא עימו שורה של מסמכים המגלים פרטים על גורלם של מנהיגי הקהילה היהודית ושל לוחמי מחתרות. הנשיא פרס התרגש והודה ליושנקו על המידע החדש. מ"יד ושם" נמסר ל-ynet כי המסמכים שניתנו יועברו בקרוב אל המוזיאון, שם ייבדק האם מדובר במידע השופך אור חדש על שנעשה באוקראינה בתקופת השואה.  


  "היה לנו אויב משותף". נשיא אוקראינה בכנסת (צילום: גיל יוחנן)

   

  במהלך פגישת הנשיאים שהתקיימה בארבע עיניים, הציג יושנקו לפרס את התיבה, ובה מאות מסמכים. יושנקו סיפר לפרס כי ערב ביקורו - הוציא צו נשיאותי המורה לגורמי הביטחון האוקראינים לאתר מסמכים הנוגעים לקהילה היהודית ולקברי הנרצחים.

   

  עוד אמר יושנקו לפרס: "בקופסה הזו שאני מוסר לך, יש גם מסמכים ובהם פרטים על קברי אחים וקברים של יהודים ופעילי מחתרות שלא נחשפו מעולם. יש שם גם מסמכים על חקירות של יהודים בתקופה נוראה זאת".

   

  פרס: "אסור להקל ראש באנטישמיות"

  פרס התרגש מהמחווה הלא צפויה, אך עם זאת העלה בפני הנשיא האוקראיני את נושא האנטישמיות הפוגעת ביהודים בכל רחבי אירופה בכלל, תוך התמקדות בנעשה באוקראינה. "אסור לשכוח את הדברים שקרו בעבר, גם אם הם דברים קשים", אמר פרס. "מצד שני, ניתן לקיים עתיד של יחסים בין ישראל לאוקראינה. אוקראינה חייבת להילחם באנטישמיות, אסור להקל בה ראש. זאת מחלה קשה וצריך רופא טוב למחלה", אמר. 

   

  עם פלישתה של גרמניה לברית המועצות, ב-22 ביוני 1941, שהו בתחומי אוקראינה כ-2.4 מיליון יהודים. הגרמנים התקבלו באוקראינה בסבר פנים יפות, אך חלק מהאוקראינים התגייסו מרצון ליחידות עזר בצבא הגרמני, במשטרה ובאס אס. בהמשך אף הוקמה יחידת אס אס אוקראינית.

   

  האוכלוסייה המקומית, בסיוע משטרת העזר האוקראינית, החלה לאחר הפלישה הגרמנית בביצוע פוגרומים באוכלוסייה היהודית, בהם נרצחו אלפי יהודים ורכושם נבזז ונהרס. לאחר הכיבוש, החלו הגרמנים בסימון היהודים, ריכוזם ושליחתם לעבודות כפייה. חודשים לאחר מכן החלו ברצח המוני, שכלל ירי והטמנת הקורבנות בבורות קבורה המוניים. אחד המקומות שהפך לסמל לרצח היהודים באוקראינה היה באבי יאר, בו נרצחו עשרות אלפי יהודים, בהם 33,771 מיהודי קייב, בספטמבר 41'.

    

  יושנקו: "אנחנו קרובי משפחה"

  לאחר המחווה המרגשת בפגישה עם הנשיא פרס - נאם האורח האוקראיני בכנסת ואמרי כי פניה של אוקראינה לשיתוף פעולה עם ישראל. "יש לנו חוט מקשר, אנחנו קרובי משפחה", אמר.

   

  "היה לנו אויב משותף - הרוע. אבל אפילו בזמנים הקשים ביותר, העם שלכם נתן לנו דוגמא ביכולת עמידה נגד הזוועות. האמנתם בחופש ובמדינה והתגברתם על הכל", אמר בנאומו בפני כ-50 ח"כים. קודם לכן התקבל יושנקו בקבלת פנים חגיגית באולם שאגאל במשכן.

   

  "באוקראינה יש תמיכה לישראל. בלבנו נצרנו את הכאב והתוגה של אותם הקרובנות בתקופת השואה. אנחנו לא מקבלים אנטישמיות ושנאת זרים. נילחם נגד רוע זה שמרעיל כל דבר טוב", אמר יושנקו וציין כי אוקראינה תהיה שותפה של ישראל. "אני שמח שפתחנו בדיאלוג של אמת", הוסיף והדגיש כי הוא רואה חשיבות ב"דאגה לתרבות היהודית באוקראינה, שתקבל אצלנו תמיד תמיכה וחסות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים