שתף קטע נבחר

64 ח"כים לאולמרט: התערב במשבר החינוך

חברי הכנסת חתמו על עצומה הקוראת לראש הממשלה לשים קץ לשביתת המורים העל-יסודיים. שר האוצר, רוני בר-און, הגיע לאוהל המחאה של המורים העל-יסודיים מול קריית הממשלה - שר האוצר, רוני בר-און. לדבריו, "החינוך יקר לממשלה לפחות כפי שהוא יקר לכם". משרד האוצר הקדים את תשלום המענק למורי הסתדרות המורים. בארגון המורים העל-יסודיים זועמים. מאות מורים הפגינו ברחובות עם ארונות קבורה שחורים: "לא ניתן לקבור את החינוך"

31 יום לשביתת המורים העל-יסודיים: 64 ח"כים חתמו הערב (יום ד') על עצומה שיזם ח"כ אליהו גבאי (האיחוד הלאומי-מפד"ל), הקוראת לראש הממשלה, אהוד אולמרט, להתערב כדי לשים קץ לשביתת ארגון המורים העל-יסודיים ולפעול להבראת מערכת החינוך. שר האוצר, רוני בר-און, החליט להגיע הערב (יום ד') לגוב האריות ועצר באוהל המחאה של המורים המפגינים מול קריית הממשלה, ליד בית המשפט העליון בירושלים.

 

הוא אמר למורים כי "החינוך יקר לממשלה לפחות כפי שהוא יקר לכם. אמשיך לפעול לפתרון המשבר, אך בשלב זה אין לי בשורות". הוא נענה להזמנת המורים באוהל המחאה והודיע שיבוא לעצרת המחאה שתתקיים במוצ"ש בכיכר רבין בתל-אביב, אם ראשי ארגון המורים יסכימו.


שר האוצר באוהל המחאה (צילום: גיל יוחנן)

 

מאז שעות הבוקר מפגינים המורים מול קריית הממשלה, תוך שהם מניפים שלטים הקוראים לשרים לפתור את המשבר בחינוך, לאחר כחודש של שביתה. המורים השתמשו במשרוקיות והרעש נשמע היטב בכל מתחם קריית הממשלה. "רפורמה בחינוך לא על גב המורים", "די לביזיון", "לא ניתן לפגוע בחינוך הישראלי", נכתב בין היתר על השלטים שנשאו המורים בצומת המרכזי בירושלים.

 

שר האוצר רוני בר-און עומד איתן על דעתו שלא להיענות לתביעות המורים. הוא סבור כי אין לפגוע בהסכמי השכר שנחתמו עם הסתדרות המורים בראשות יוסי וסרמן. הוא גם חושש שאם ארגון המורים יקבל תוספת שכר, כל הסקטור הציבורי יבקש בעקבותיו. עם זאת מוכן שר האוצר להעניק לארגון המורים השובתים את אותם התנאים שהוענקו להסתדרות המורים, בהתאמות המתבקשות. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נתן גיבוי מלא לשריו בסוגיה זאת, ואינו מתערב בשביתה.  

 

בשיחות בין ארגון המורים העל-יסודיים לבין האוצר הגיעו הצדדים להבנה, לפיה יקבלו המורים ב-1 בינואר 2008 מקדמה בשיעור של 8.5% מהתשלום העתידי שיקבלו בעד הרפורמה, אם תושג. עוד נקבע כי שני הצדדים ינסו לגבש את המסגרת הכללית של הרפורמה על לתאריך זה. עם זאת, עדיין לא סוכם כמה כסף בדיוק יקבלו המורים בתחילת השנה האזרחית. המורים דורשים לקבל את מלוא המקדמה (8.5%), ואילו באוצר מעוניינים לפרוס גם את המקדמה לכמה תשלומים.

 

צ'ופר למורים שלא שובתים  

הממונה על השכר באוצר, אלי כהן, החליט להקדים בחודשיים את התשלום למורי הסתדרות המורים בגין "מענק השחיקה" החד-פעמי, בגובה של כמשכורת אחת, לפי ההסכם הקיבוצי שנחתם בין המדינה מרכז השלטון המקומי, הסתדרות המורים וארגון המורים, שהורה על העלאת שכר לעובדי מדינה, כולל מורים. 

 

עיתוי החלטת האוצר להקדים את העברת הכספים למורי הסתדרות המורים אינו מקרי. ראשי הסתדרות המורים יושבים על הגדר בזמן השביתה של ארגון המורים, ומקווים שההסכם עם המורים העל-יסודיים יקבלו הטבות, הדומות לאלו שקיבלו המורים בהסתדרות המורים. במשרד האוצר מסרו ש"ההחלטה ניתנה בהמשך לבקשתו של וסרמן ובתיאום עמו". בארגון המורים העל-יסודיים הגיבו בזעם: "המענק מיועד לכל המורים. האוצר ניסה לנקוט אפלייה בין המורים, ונכשל משום שהיועצת המשפטית של משרד החינוך פסלה את המהלך. הממונה על השכר באוצר לא מבין על מה הוא מדבר וזורע די-אינפורמציה".


מאות מורים הפגינו ברחובות (צילום: אבי מועלם)

 

מאות מורים הפגינו עם ארונות קבורה שחורים ברחובות. אתי דואניס, מורה לתנ"ך בתיכון דה שליט ברחובות, אחת ממארגני ההפגנה ברחובות, סיפרה ל-ynet: "קיימנו תהלוכה של כ-300 מורים מכל בתי הספר באזור. זה היה סוג של הלווייה, שבה לבשנו בגדים שחורים. נשאנו מודעות אבל, והסיסמה היתה - לא ניתן לקבור את החינוך".

 

דואניס אומרת כי המורים לא יתנו לאוצר ולקברניטי המדינה לעסוק בחינוך כבשלהם. "אנחנו אנשי החינוך אחראים לתלמידים שלנו ואנחנו שוכבים על הגדר כבר חודש ויותר כדי שהממשלה והיושב בראשה תתעשת ותסכים לשבת עם המורים ולהבין שהדרישות שלהם אינן רק דרישות לשכר,אלא גם להציל את החברה והחינוך בישראל".

 

עוד אמרה: "אנו חוששים מאוד ממצב שבו תחל הפרטה מאסיבית של מערכת החינוך וכל האנשים בעלי היכולת יקחו את הילדים שלהם לבתי ספר פרטיים. לא רחוק היום שיגידו ההורים 'אנחנו למקום כזה לא שולחים את הילדים שלנו'".

 

תלמידים מכל הארץ מתכננים לצאת ב-10:00 בבוקר לצעדת מחאה מקניון עזריאלי בתל-אביב לשדרות רוטשילד בעיר. יותם פרוסט, תלמיד כיתה יא' בבית הספר בויאר בירושלים וממארגני הצעדה, מקווה שיגיעו תלמידים רבים שיתייצבו מאחורי המורים. "אנחנו רוצים למחות נגד האדישות מצד הממשלה וראש הממשלה בפרט, שמעדיף משחקי כוח במקום לפתור את הבעיה האמיתית. אני כבר חודש בחופשה כפויה, אבל לא נחתי יום אחד וכל יום יצאתי להפגין עם המורים שלי".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורים הפגינו ברחובות
צילום: אבי מועלם
קפץ לבקר. בר-און
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים