שתף קטע נבחר

הושלמה הכנת חוק ההסדרים לחקיקה

כישלון לאוצר ולקואליציה: הגזירות החברתיות החמורות ביותר שבחוק ההסדרים של תקציב 2008 – המשך הקפאת קצבאות הביטוח הלאומי המקוצצות וגמלת הבטחת הכנסה – לא יטופלו בוועדת הכספים החשופה ללחצי האוצר – אלא בוועדת העבודה והרווחה שבשליטת הגמלאים

הגזירות החברתיות החמורות ביותר שבחוק ההסדרים של תקציב 2008 – המשך הקפאת קצבאות הביטוח הלאומי המקוצצות וגמלת הבטחת הכנסה – לא יטופלו בוועדת הכספים החשופה ללחצי האוצר – אלא בוועדת העבודה והרווחה שבשליטת הגמלאים, שהיא כר רחב יותר להקל את הגזירות. כך החליטה הערב ועדת הכנסת בסבב הצבעות שני ואחרון, שבו סוכמו נהלי החקיקה וחלוקת הנושאים בין הוועדות.

 

בסבב הראשון שנערך בבוקר הוצאו מהחוק יותר משני שלישים של הצעות האוצר המקוריות. הן עברו למסלול החקיקה הרגיל, והעבודה עליהן תתחיל בראשית 2008 אף זאת בניגוד למאמצי האוצר להתחיל את הטיפול בהן מיד במטרה להשלים אותו עד סוף דצמבר יחד עם התקציב.

 

הערב הוחלט לאשר רק 28 מתוך 80 הצעות האוצר שנותרו בחוק ההסדרים, שהעבודה עליהן תתחיל בשבוע הבא כדי לאשרן עד 31.12, בגלל נחיצותן לשמירת מסגרת התקציב. נותרו לכך רק 6 שבועות.

 

יו"ר ועדת העבודה, ח"כ יצחק גלנטי (גיל), אמר אחרי ההצבעה כי הוא נחוש להסיר מסדר היום כמה שיותר מהגזירות, וציין במיוחד את המאבק הצפוי להגדיל את קצבאות הזקנה ולהשיב את הצמדתן לשכר הממוצע במקום למדד.

 

סבב ההצבעה השני התנהל תוך סערה אבל במהירות מפתיעה. באחד מרגעי הסערה איבדה הקואליציה שליטה על הרוב שלה, וח"כ אחמד טיבי, מהתנועה הערבית הלאומית, ניצל זאת כדי להביך את הממשלה, בהוצאת נושא נוסף מהחוק.

 

טיבי הצליח לגבש רוב נגד קיצוץ משמעותי בתקציב מימון הבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו במהלך השנה. האוצר הציע להפחית את ההקצבה על פי מספר בעלי זכות הבחירה בכל רשות מ-61 שקל ל-34 שקל לבוחר.

 

הקואליציה הובסה גם בהצבעה חוזרת ונאלצה להרים ידיים כשהוחלט עוד שהטיפול בנושא במסלול החקיקה הרגיל לא יוגבל בזמן, למרות ניסיון נואש של הממונה על התקציבים באוצר, קובי הבר, לשכנע שיעבור במסלול הרגיל לפחות עד סוף דצמבר.

 

סערה נוספת התחוללה סביב ההצבעה לאיזו ועדה להעביר את ההצעה להטיל מס בריאות על עקרות הבית. ברוב קולות היא עברה לועדת הכספים ולא הוצאה מהחוק, כפי שהציע יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער.

 

חזית מתנגדי הגזירות החברתיות בקואליציה, שמורכבת מסיעות ש"ס, הגמלאים וחלק מסיעות העבודה וישראל ביתנו, התנגדו לפיצול ותמכו בהעברתה לכספים בעקבות הסכמה מוקדמת מקיר לקיר להסיר אותה בוועדה מסדר היום. אף זאת לפי סיכום (הפעם עם האוצר) לאפשר חופש פעולה בדיוני הסיעות שלא יהיו כבולים למשמעת הקואליציונית.

 

קצב מהיר של הצבעות

החופש המובטח תרם לקצב המהיר של ההצבעות, שהפתיע אפילו את יו"ר הוועדה, ח"כ דוד טל. הן הסתיימו תוך שעה, במקום מספר שעות שהקציב מראש. אבל במהלכן נכשלו סופית גם מאמצי האוצר לרכז את הטיפול בכל הנושאים שנותרו בחוק בוועדת הכספים. יו"ר הקואליציה, ח"כ אלי אפללו, הביא לחלוקת העבודה בין 5 ועדות, אם כי ועדת הכספים קבלה לטיפולה הדחוף 15 מתוך 28 הנושאים שנותרו בחוק. זאת בנוסף ל-20 נושאים שקיבלה מתוך הקובץ שפוצל מהחוק למסלול החקיקה הרגיל.

 

מחוק ההסדרים נפלו בחלקה רוב תיקוני החקיקה הכספיים הנוגעים, בין השאר, לביטול מס מעסיקים, הגבלת עלויות סל הבריאות, ושירותי הבריאות הנוספים, שינויים בהתחשבנות המדינה עם קופות החולים והגבלת הוצאות הקופות על שירותים של בתי חולים פרטיים, ביטול הכיסוי לגירעון בענף האבטלה של הביטוח הלאומי, קיצוץ בתקציב קרן הסיוע לחיילים משוחררים, וביטול מענק הדיור בירושלים.

 

ועדת הכלכלה תטפל ב-4 תיקוני חקיקה שיפתחו את שוק גז הבישול לתחרות בהסרת חסמי המעבר של הצרכנים בין הספקים לרבות הענשת ספקים שימנעו את המעבר. ועדת העבודה והרווחה תטפל כאמור בהצעות להקפאת קצבאות הביטוח הלאומי, להגבלת סל הקליטה ולתיקון חוק פיצוי נפגעי הפוליו. ועדת הפנים תטפל בהצעה לחלק הכנסות בין רשויות מקומיות שכנות.

 

יו"ר ועדת החינוך ישב בראש פורום משותף עם ועדת הכספים שיטפל בהצעות לביטול הרחבת חוק חינוך חובה חינם לכיתות י"א-י"ב, והמשך הקפאת חוק יום חינוך ארוך וחוק השאלת ספרי לימוד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, רוני בר-און
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים