שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אנאפוליס מתקרבת: הפגישות המדיניות מואצות
  לקראת כינוס ועידת השלום במדינת מרילנד בארה"ב, נפגשו בארבע עיניים ציפי לבני ואבו עלא. הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, יוצא לסעודיה, והצוות הישראלי ישוב מוושינגטון

  ההכנות לוועידת אנאפוליס מואצות לקראת סוף השבוע: הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, אבו עלא, ייצאו מחר (יום ה') לסעודיה, כדי לתאם עם הסעודים את הנושאים שבהם ידונו בוועידת אנאפוליס. ביום ראשון צפויים שרי החוץ של צרפת ושל בריטניה להגיע לישראל לקראת הוועידה. בערב נפגשו יו"ר צוות המשא ומתן הישראלי, ציפי לבני, עם אבו עלא לשיחה בארבע עיניים, שהוגדרה טובה על-ידי גורמים מדיניים בירושלים.

   

  חברי צוות המשא ומתן הישראלי לשיחות עם הפלסטינים, יורם טורבוביץ', שלום תורג'מן ואהרון אברמוביץ', יסיימו מחר סדרת פגישות עם נציגי הממשל האמריקני בוושינגטון. הם מבקשים לתאם ציפיות מול האמריקנים לקראת הוועידה, לנוכח חוסר הרצון של ישראל להיכנס לנושאי הליבה.

   

  בימים הקרובים לא יתקיים משא ומתן בין הצדדים, משום שחלק מנציגי הצוותים שוהים בחו"ל, הישראלים בוושינגטון והפלסטינים בסעודיה. הפגישות יתחדשו בתחילת השבוע, כנראה ביום ראשון. שר החוץ הצרפתי, ברנרד קושנר, ושר החוץ הבריטי, ודיוויד מליבנד, הודיעו על הגעתם ביום ראשון לירושלים והם צפויים להיפגש עם שורת אישים בישראל, בהם אולמרט ולבני. הם ייפגשו גם עם אבו מאזן, אבו עלא וסאיב עריקאת.

   

  בשלב זה לא נקבע מועד מדוייק לקיום הוועידה. ההערכה היא שהיא תתקיים ב-26 או ב-27 בנובמבר. אולמרט ייצא בראש המשלחת הישראלית, כנראה, במוצאי שבת ה-24 בנובמבר ויחזור ביום רביעי, 28 בחודש. עם זאת ממתינים בלשכת ראש הממשלה לשובם של חברי המשלחת הישראלית מוושינגטון, כדי לקבל לוחות זמנים ברורים יותר.

   

  האמריקנים מצפים שישראל תפרק מאחזים 

  מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, תשוב למזרח התיכון כנראה בתחילת השבוע. דוברת הבית הלבן אישרה שרייס תצא לאזור בסוף השבוע. עם בואה היא צפויה להביא עימה את ההזמנות לאנאפוליס ואת רשימת המוזמנים, הצפויה לכלול נציגי 36 מדינות.

   

  דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק, אמר כי ארה"ב מצפה מישראל ומהפלסטינים להתקדם בביצוע השלב הראשון של "מפת הדרכים" עוד בטרם תיערך ועידת אנאפוליס. עם זאת, סירב מקורמק לנקוב במועד הרשמי לקיום הוועידה.

   

  "אנחנו מצפים שהצדדים ינקטו צעדים עוד לפני אנאפוליס", אמר מקורמק,  "זה הולך להיות תהליך מתמשך תוך כדי משא ומתן ואנחנו מצפים משני הצדדים להמשיך למלא את המחויב עליהם על פי מפת הדרכים". השלב הראשון של "מפת הדרכים" מחייב את הפלסטינים לפעול לפירוק תשתית הטרור ואת ישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולפרק את המאחזים הבלתי חוקיים.

   

  מקורמק הדגיש כי ארה"ב אינה "נסוגה מאנאפוליס. אנחנו לא מנסים להנמיך ציפיות". לדבריו, "אנחנו מצפים שיהיה מסמך, אבל מפגש אנאפוליס לא ייצר רק את המסמך הזה. בדרך לאנאפוליס אנחנו מקווים שתהיה התקדמות מסוימת, מעשים בשטח שניתן יהיה למדוד".

   

  האמריקנים מדגישים כי אולמרט ואבו מאזן מסכימים לפעול להשגת התקדמות גדולה ככל האפשר לפני סוף הקדנציה של הנשיא בוש. לדברי מקורמק, "אנאפוליס תשמש גם כנקודת התחלה לשיחות בין שני הצדדים להתמודד עם נושאי הליבה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יוצא לסעודיה
  צילום: איי פי
  ציפי לבני נפגשה עם אבו עלא
  צילום: חגי אהרון
  מומלצים