שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "מכירים בישראל, למה להתעקש על 'יהודית'?"
  בכיר בהנהגה הפלסטינית טוען כי שיפור הביטחון ברשות גורם לישראל להקשיח את עמדותיה. "עצם העלאת סוגיית הגדרת אופי המדינה מעלה תהיות בנוגע לרצינות הישראלית", אמר. "אם המשא ומתן הזה ייכשל, זה בגלל החולשה של אולמרט"

  "הרשות הפלסטינית פועלת להשלמת יישום החלק הראשון במפת הדרכים, והוא פירוק הקבוצות החמושות בשטחים. אנו מצפים מישראל שלא להמציא מכשולים נוספים, בדמות ההכרה באופי היהודי של מדינת ישראל" - כך אמר היום (א') גורם פלסטיני בכיר בשיחה עם ynet.

   

  "אנו מכירים בישראל, נקודה", אומר אותו גורם, "למה הישראלים צריכים להעלות את העניין של הגדרת המדינה, אם אנו מכירים בה. עצם העלאת הסוגייה מצד ממשלת ישראל מעלה תהיות בנוגע לרצינות הישראלית, ומעוררת סימן שאלה לגבי המכשול הבא שהישראלים ירצו להעלות".

   

  לדברי הגורם הבכיר, ישראל רואה את הישגיה הביטוחניים של הרשות, שפועל בתמיכה מירושלים. הוא מציין כי שכם, הנחשבת לבירה של האינתיפאדה ושל הקבוצות החמושות, נמצאת תחת שליטה מלאה של הרשות ומנגנוניה.

   

  "ישנן עדיין קבוצות סוררות, אבל מספרן שואף לאפס. כל העניינים תחת שליטה", הוא מפרט. "מבוקשים הועברו מן העיר ליריחו ולרמאללה והם נמצאים בבתי כלא ובמתקנים של הרשות. הם תחת פיקוח מלא שלנו ולא מעורבים בשום פעילות. העניינים מתנהלים על הצד הטוב ביותר ואנו ממשיכים במעקב מעצר ופירוק תשתיות גם של החמאס".

   

  אלא שלמרות ההתקדמות הביטחונית ברשות, הגורם הבכיר סבור שההצלחה היא לצנינים בעיני ממשלת ישראל. לדבריו, בירושלים מוטרדים מההצלחה הפלסטינית כי הם מבינים שגם האמריקנים וגם האירופאים רואים את ההתקדמות בעניין הביטחוני - ולכן הם מקשיחים את עמדותיהם.

   

  "צריך להבהיר פעם אחת ולתמיד שאם המשא ומתן הזה ייכשל, זה בגלל החולשה של אולמרט", הוא מתריע. "אנו נוקטים צעדים לא פופולריים ברחוב הפלסטיני ואפילו בתוך הפתח, אבל מבינים שזה צורך השעה. אולמרט מבקש

  למשוך זמן ולהיכנס לתוך מערכת הבחירות האמריקנית. על הדרך הוא רוצה לנצל את הוועידה לקידום יחסי ישראל והעולם הערבי, כשברור שהוא אינו מסוגל לקדם ואינו מסוגל להתמודד עם הקשיים בתוך ממשלתו ואינו מסוגל להוביל מהלך מדיני אמיתי.

   

  "בסופו של דבר ההתנהגות הזו של אולמרט תגרום להחלשת ההנהגה הפלסטינית ולא תיטיב עם שני הצדדים. סביר להנחי שפגישתו עם  אבו-מאזן הצפויה מחר תקדם את סוגיית ההצהרה המשותפת, אבל זו רק תחילת הדרך ואין לכך משמעות אמיתית. השאלה היא אם הישראלים מסוגלים לצקת תוכן מדיני אמיתי עם לוח זמנים וערבויות מתאימות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט. חלש?
  צילום: לע"מ
  שוטרים פלסטינים בשכם. הביטחון גובר
  צילום: איי פי
  מומלצים