שתף קטע נבחר

נתניהו לוחץ על ח"כי הליכוד לא לתמוך ב"חוק נתניהו"

חוק נתניהו יובא היום לכנסת לקריאה ראשונה. ועדת החוקה של הכנסת תדון בבוקר בחוק פיזור הכנסת. ההערכה: החוקים יעלו להצבעה רק ביום שלישי. בצהריים אמורה ש"ס להודיע אם תתמוך בפיזור הכנסת, כפי שדורש נתניהו. בליכוד נקבע סופית: רק שרון ונתניהו ירוצו לראשות המפלגה

הדרמה הפוליטית תגיע היום לשיאה בכנסת. ב-08:30 תדון ועדת החוקה של הכנסת בחוק פיזור הכנסת, ותכין אותו לקריאה שנייה ושלישית. ב-11:00 תתכנס המליאה, שעתידה לדון ב"חוק נתניהו", ולהצביע עליו בקריאה ראשונה. ההערכה בכנסת כי שני החוקים יובאו בסופו של דבר להצבעה בקריאות השנייה והשלישית רק ביום שלישי. כזכור, אם יעבור אחד מהחוקים, יוכל נתניהו להתמודד על ראשות הממשלה, דבר שנבצר ממנו ע"פ החוק כעת, משום שהוא אינו חבר כנסת. נתניהו עצמו רוצה בפיזור הכנסת, ומתנגד "לחוק נתניהו". לדבריו, ללא פיזור הכנסת, הוא יתקשה להרכיב קואליציה יציבה, אם ייבחר. נתניהו אף הודיע כי אם הכנסת לא תפוזר, הוא יסיר את מועמדותו.
נתניהו התקשר אמש ליו"ר סיעת הליכוד ח"כ רובי רבלין וביקש ממנו לדאוג שהליכוד יתנגד מחר בהצבעה בכנסת לחוק נתניהו. רבלין דרש מנתניהו להגיש את בקשתו בכתב.

התלבטות בש"ס

מי שתכריע איזה חוק יעבור היא סיעת ש"ס, שטרם הודיעה כיצד תצביע. מצד אחד רוצים במפלגה במועמדותו של נתניהו, אך מצד שני הם חוששים לאבד מנדטים בבחירות. מועצת החכמים של ש"ס תתכנס בצהריים לדיון באופן הצבעתה של הסיעה בעניין פיזור הכנסת. מיד לאחר ההצבעה אמור לצאת מזכיר מועצת החכמים רפאל פנחסי ולמסור את החלטת ש"ס לכלי התקשורת.
הלחץ על ש"ס לתמוך בפיזור הכנסת גדול. אתמול הצטרף אליו גם זקן המקובלים הרב יצחק כדורי שהוציא 'קריאת קודש' לתמוך בפיזור הכנסת. שלא במפתיע יצאה הודעה זו רק לאחר שהודיע סילבן שלום, "חביב החצר", על הסרת מועמדותו.
בעקבות מסע הלחצים על ש"ס, אמר יו"ר התנועה אלי ישי למקורביו, כי הוא שוקל כלל לא להמליץ למועצת החכמים כיצד להצביע, אלא להסתפק בכך שיביא בפני נשיא מועצת החכמים הרב עובדיה יוסף, והרבנים שמעון בעדני, שלום כהן ומשה מאיה, את הנתונים.
בש"ס טוענים כעת כי "חוק נתניהו יותר חזק מנתניהו", ואמרו כי "על כל המפלגות להירתם להעברת 'חוק נתניהו' כדי למנוע את התרגיל של ברק שנועד למנוע מנתניהו להתמודד".

דרעי מעורב?

במסגרת מאבקי הכוח בש"ס מנסים כעת חלק ממקורבי ישי לשרבב את שמו של דרעי למערכה. כבר בסוף השבוע הפיצו את השמועה כאילו שוחח דרעי עם הרב עובדיה יוסף ביום שישי וייעץ לו להתנגד לפיזור הכנסת. אתמול (יום א') טענו כי ההחלטה על הצבעת ש"ס בעניין פיזור הכנסת תתקבל בתיאום עם דרעי וכי רשימת ש"ס לכנסת תורכב על דעתו. מקורבי דרעי זעמו והבהירו כי המטרה היא שחצי הביקורת נגד התמיכה בשמאל יוסטו לכיוונו של דרעי וכדי שבוחרי ש"ס הפוטנציאליים יחשבו שהנכס האלקטורלי החשוב ביותר של ש"ס עדיין תומך בתנועה. בעניין זה חשוב להבהיר כי דרעי כועס על הנהגת ש"ס ופגוע מהיחס לו זכה בשנה וחצי האחרונות והסיכוי שיביע תמיכה גלויה בתנועה כמעט לא קיים, אלא אם כן ישלוף הרב עובדיה את "נשק יום הדין" ביחסים המורכבים בין השניים, נשק הסחיטה הרגשית.

הפריימריס בליכוד: רק ביבי ושרון

ח"כ סילבן שלום הודיע (א') כי לא יתמודד בפריימריס של הליכוד, שייערכו ביום שלישי. "לא היה לי מספיק זמן להיערך לבחירות", אמר שלום, "מלבד זאת החלטתי כי התמודדות שלי עלולה לפגוע באחדות הליכוד". פרישתו של שלום עשויה להשפיע על החלטתה של ש"ס, האם לתמוך בפיזור את הכנסת, שכן המפלגה שקלה לתמוך במועמדותו של שלום, במקרה שנתניהו לא יוכל להתמודד.
גם חברת הכנסת לימור לבנת הודיעה היום כי לא תתמודד על ראשות הליכוד. לדבריה, המצב הפוליטי והמדיני אינו ברור לה מספיק כדי להכריז על מועמדותה לתפקיד. במקביל הודיע גם חבר הכנסת מאיר שטרית כי לא יתמודד על ראשות המפלגה. "מאחר שנראה שנתניהו יתמודד, אני אינני רוצה להתמודד מולו", אמר שיטרית.
לפיכך המועמדים לראשות הליכוד יהיו שרון, נתניהו, ומשה פייגלין, לשעבר מנהיג "זו ארצנו". לאור הפרישות, תהיה כנראה רק קלפי אחת בפריימריס שייערכו ביום ג', ולא שתיים כפי שתוכנן תחילה. אם נתניהו לא יוכל להתמודד לבסוף על ראשות הממשלה, בגלל חוק הבחירות הנוכחי, שאינו מאפשר זאת למי שאינו חבר כנסת, שרון יהיה מועמד הליכוד.

מגישים טפסים

נתניהו הגיע בשעה 16:30 כדי למסור את טופסי המועמדות שלו לראשות הליכוד. דקות ספורות לפניו הגיע עומרי שרון, בנו של אריק שרון ומנהל המטה שלו, כדי למסור את הטפסים של שרון. בטפסים יש 500 חתימות של תומכי מרכז במועמדות של המתמודד והמחאה בסך 15,000 ש"ח בעבור השתתפות בפריימריס. על המחאתו של נתניהו חתום עו"ד דוד שמרון.
שרון הבן דחה את האשמות מטה נתניהו כאילו אביו מרדים את מערכת הבחירות בכך שלכאורה מנע הוצאות ג'ינגלים לרדיו המודיעים לבוחרים להגיע לפריימריס. "אין שום מחטף", אומר שרון, "אני שמח שנתניהו מגיע לכאן, למסור בעצמו את הטפסים ומתקבל כל כך יפה. לנו לא הייתה שום בעיה לגייס 500 חתימות של תומכים".
מקורבי שרון טענו היום כי נתניהו הפעיל לחצים כבדים על לבנת, שלום ושטרית, כדי שיפרשו מהמרוץ.
לנתניהו חיכו מחוץ למצודת זאב, שם הוגשו המועמדויות, פעילים ותומכים, רבים. בין השאר הגיעו למקום חבר הכנסת אברהם הירשזון, מנהל המטה, אורי אלוני, איש העסקים רוני מאנה, ובחורה אחת עם שלט ורוד: "ביבי מלך ישראל".
"התחושה מצוינת", אמר נתניהו כשנכנס לבניין המצודה. דוברו לשעבר, אביב בושינסקי, הפסיק את הראיון ואמר לנתניהו לעמוד מול תמונתו של מנהיג הליכוד המנוח בגין, כדי שהצילום יצא ממלכתי. "הולך ומתגבש הסכם תחת אש", מכריז נתניהו, "אני בטוח שבמועצת חכמי התורה, כמו בכל ש"ס, לא רוצים להביא את המדינה למצב המסוכן הזה. הם רוצים ללכת לשלום זהיר כמוני".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
לא יתמודד. סילבן שלום
ארכיון ידיעות אחרונות
דודו פריד
שרון. במטהו סבורים כי נתניהו לא יגיע לקו הסיום
דודו פריד
יקבע אלו בחירות ייערכו. הרב עובדיה
צילום: גילי כהן מגן
מסר את הטפסים. נתניהו
צילום: גילי כהן מגן
מומלצים