שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משרד הבריאות: "אין לנו עמדה אם לצרוך או לא"

  המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, אומר כי אמנם נמצא קשר בין מקרי התחלואה לצריכת מוצרי הרבלייף, אבל אין הוכחות בדוקות. "אמרנו כי יש קשר אבל אנחנו לא יודעים מה משמעות הקשר הזה. אי אפשר לומר סתם לאנשים 'תעשו כך או תעשו אחרת'"

  ד"ר בועז לב, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הוא אחד החוקרים החתומים על המאמר, ולמרות זאת, כאשר נשאל אמש מדוע משרד הבריאות לא פרסם אזהרה לציבור, אמר: "אין לי עמדה בשאלה אם לצרוך את מוצרי הרבלייף או לא, כי לא מצאנו קשר סיבתי מוכח. את מה שהיה לנו לומר אמרנו. אנחנו לא יודעים היום יותר".

   

  יצויין כי המחקר קובע בפירוש כי נמצא קשר סיבתי בין הצריכה לתחלואה. "אנחנו לא יכולים לומר לציבור 'תצרכו' או 'אל תצרכו' את מוצרי הרלבייף כי אין קשר מוכח בין מקרי התחלואה למוצרים הללו. יש קשר אסוציאטיבי בין המוצרים לתחלואה".

   

  "כל מה שהיה לנו לומר לציבור כבר נאמר. כל דבר מעבר לזה הוא לא אחראי ולא מבוסס. אי אפשר לומר סתם לאנשים 'תעשו כך או תעשו אחרת‭.'‬ אנחנו לא יכולים לומר שזה מסוכן. הרבה זמן התלבטנו בעניין הזה של מה לומר לציבור. המסקנה של אנשי המדע הייתה, שחוץ מלפרסם את זה בעיתונות המדעית כדי להעיר את תשומת ליבם של הרופאים לאפשרות הזו - אין עוד מה לעשות. לא היו מקרים נוספים של תחלואה שדווחו לנו לאחרונה, לשמחתנו".

   

  "אמרנו 'יש קשר‭,'‬ אבל אנחנו לא יודעים מה המשמעות של הקשר הזה. אנחנו לא יכולים לומר מה גרם לקשר הזה, או מה הסיבה לקשר הזה. אולי זו היתה אצווה (סדרת ייצור) ספציפית שהיתה בה בעיה".

   

  "לא בדקנו את מוצרי החברה כי אי אפשר לבדוק אותם. מדובר במיליון רכיבים, ואנחנו לא יודעים לחפש. זה פחות ממח בערימת שחת. זו אחת הבעיות שלנו. אין לנו רישום מדוייק של מה בדיוק היה ההרכב של אותה אצווה, ולא ברו לנו אם זו היתה אצווה אחת או יותר. הגוף היחיד שיודע את כל תהליך הייצור זו החברה עצמה, והם שיתפו איתנו פעולה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים