שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הרמטכ"ל התנגד לשחרור אסירים לעזה
  רב-אלוף גבי אשכנזי אמר לכמה שרים, טרם שהוחלט על שחרור 441 אסירים פלסטינים: "אני מתנגד לשחרור 16 האסירים שחוזרים לעזה". בדיון בישיבת הממשלה לא הביע הרמטכ"ל עמדה דומה. בעבר עיכבה התנגדותו המוסרית של אשכנזי את חתימת נשיא המדינה על החנינות לאסירים

  הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, הביע בצהריים (יום ב') את התנגדותו לשחרור 16 אסירים החוזרים לרצועת עזה, זמן קצר לפני ישיבת הממשלה שעסקה בנושא. "אני מתנגד לשחרור", אמר אשכנזי במעמד מספר שרים, הפרקליט הצבאי הראשי וראש מחלקת החנינות. בעקבות התנגדות הרמטכ"ל, החליט שר הביטחון כי מעתה ואילך לא יהיה צורך בחתימה שלו על שחרור אסירים, ויסתפקו בחתימות של הנשיא ושר המשפטים.

   

  רב אלוף אשכנזי לא התנגד בישיבת הממשלה עצמה לשחרור האסירים. המתנגדים, שאף הצביעו נגד המהלך, היו רק שרי ש"ס, השרים אביגדור ליברמן ויצחק אהרונוביץ' והשר שאול מופז. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "עמדת צה"ל נוסחה בכתובים, הועברה לשר הביטחון - ולהבנתנו, גם הוצגה בממשלה".

   

  מבירור ynet עולה כי צה"ל לא לא התנגד לשחרור כל האסירים. כאשר נשאל על הסוגיה הזו, הביע אשכנזי התנגדות לשחרור 16 אסירי הפתח שהיו מיועדים לשוב לעזה. הרמטכ"ל אמר: "זה לא תומך באבו מאזן ולא בסלאם פיאד". הוא הדגיש כי הממשלה הכריזה על עזה כשטח עוין. בצה"ל סבורים כי אם ישוחררו אסירים לעזה, החמאס ינכס את השחרור לעצמו, במקום לסייע ולחזק את הנשיא הפלסטיני וראש ממשלתו.

   

  שרי הממשלה אישרו לבסוף את שחרורם של 441 אסירים פלסטינים, על פי הצעת ההחלטה שהגיש ראש הממשלה אולמרט. מדובר במחווה שנועדה לחזק את הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן). בלשכת אולמרט אמרו כי הדבר לא יפגע בשחרור גלעד שליט כיוון שאין מדובר באסירים שהחמאס דרש.

    

  בין האסירים ישנם גם 16 אנשי פתח תושבי עזה. "הדבר נועד לאותת לחמאס שרק בדרך של משא ומתן ניתן להגיע להישגים", אמרו בלשכת אולמרט.

   

  בפעם הקודמת: מכתב הרמטכ"ל גרם לעיכוב

  אין זו הפעם הראשונה שבה אשכנזי מביע התנגדות לשחרור אסירים פלסטינים כצעד בונה אמון. לפני פחות מחודשיים פנה הרמטכ"ל במכתב שנשלח לצמרת המדינית, כי שחרור האסירים תושבי עזה לרגל הרמדאן בעייתי מבחינה ערכית, כל עוד מוחזק בעזה החייל החטוף גלעד שליט.

   

  במכתב, ששוגר לבכירים בדרג המדיני הרמטכ"ל לא התנגד לשחרור האסירים או ניסה למנוע אותו, אלא ביקש להביע את תחושותיו בנוגע למהלך. אשכנזי ואנשי מערכת הביטחון אישרו את רשימת האסירים כולה מבחינה ביטחונית, וקבעו כי מהיבט זה לא נשקפת סכנה לישראל.

   

  הנשיא שמעון פרס, שאמור היה לחתום על החנינה לאותם אסירים, השהה את אישורו בעקבות פניית אשכנזי. בסופו של דבר שוחררו כל האסירים ברשימה, לאחר עיכוב של כיממה.

   

  שר ביטחון אהוד ברק גיבה את צעדו של אשכנזי ואמר כי הצעד שבו נקט הוא "לגיטימי". גם ראש הממשלה אולמרט הביע אמון מלא ברמטכ"ל לאחר המקרה. "אין בליבו של ראש הממשלה דבר כנגד הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, ויחסי האמון ביניהם מלאים", אמר ל-ynet גורם רשמי בכיר בלשכתו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים