שתף קטע נבחר

למה שוב בוטל המכרז לתעודת הזהות החכמה?

בפעם השנייה החליטה וועדת המכרזים של משרד הפנים לבטל את המכרז על תעודות הזהות החכמות. הסיבה: של חברת HP הייתה גבוהה מדי

משרד הפנים הודיע אתמול לחברות המתמודדות במכרז להנפקת תעודת הזהות החכמה כי המכרז יבוטל בפעם השנייה, כך מדווחת הבוקר (א') נורית פלתר ב"ידיעות אחרונות".

 

הסיבה הלא-רשמית לביטול היא פער גדול בין הערכת שוויו של המכרז לבין ההצעה שהגישה חברת המחשבים HP, שנותרה המתמודדת האחרונה.

 

"החלטה זו התקבלה על רקע הנסיבות שנוצרו, בראשן דחיית הצעת המחיר של חברת HP במכרז, הגבוהה באחוזים רבים מהאומדן, ולאור העובדה שהצעתה של החברה נותרה הצעה יחידה, לא ניתן היה להמשיך בהליכי המכרז", מסר היום משרד הפנים.

 

על רקע זה החליט מנכ"ל משרד הפנים, אריה בר, על ביטול המכרז. ועדת המכרזים אף הגיע למסקנה כי מכרז נוסף לא יועיל, מאחר ומדובר בביטול שני. בינתיים פנתה הוועדה והגישה בקשה לפטור מהתקשרות באמצעות מכרז.

 

סחבת ממושכת

תעודות הזהות החכמות כוללות שבב מחשב, עליו מאוחסן מידע בסיסי - אותו מידע שהיה מצוי בכתב על תעודת הזהות הישנה, כמו שם, כתובת, תמונה ועוד. יישום הפרוייקט בישראל הוכרז כבר לפני תשע שנים, אך עדיין מתמהמה. ב-2002 הובטח כי תוך חמש שנים הפרוייקט ייצא לפועל, אך בינתיים לא הניב תוצאות.

 

"אנחנו עושים כל מאמץ לסיום הפרוייקט בתקופה הקרובה", הבטיח שר הפנים מאיר שטרית. במרבית מדינות העולם, יש לציין - בכללן הרשות הפלסטינית - כבר עברו להשתמש בתעודות זהות ובדרכונים ביומטריים חדשים, שם חוסכות תעודות אלו לא מעט הליכים ביורוקרטיים ומאפשרות תקשורת נוחה יותר מול משרדי ממשלה שונים.

 

השימוש בתחליף הדיגיטלי מסייע בצמצום השימוש בתעודות זהות מזוייפות, נושא בעייתי במיוחד בישראל. תעודות הזהות הישראליות קלות מאוד לזיוף - די במדפסת צבעונית ביתית ומכונת למינציה פשוטה כדי ליצור זיוף לא רע של תעודת זהות ישראלית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים