שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "העץ של אנה פרנק" ניצל מכריתה
  ברגע האחרון: בית המשפט ההולנד החליט כי עיריית אמסטרדם לא תכרות את עץ הערמונים שניחם את אנה פרנק במסתורה, אלא תבחן דרכים לשיקומו. המאבק הציבורי להצלת העץ הצליח, פחות מ-24 שעות לפני הכריתה המתוכננת

  בית המשפט באמסטרדם הכריע לטובת עץ הערמונים של אנה פרנק - והוא לא ייכרת מחר כמתוכנן. העץ הוותיק, שגילו 150 שנה, סיפק לאנה פרנק נחמה בעת שהסתתרה מפני הנאצים במלחמת העולם השנייה. לאחרונה, הכריזה העירייה כי הוא מהווה מטרד והורתה על כריתתו, שהיתה מיועדת להתבצע מחר. אולם נגד ההחלטה קמו רבים והסוגיה הגיעה לבית המשפט המקומי, הפוסק בעניינים שבין האזרחים לרשויות.

   

  בעת המשפט הציגו נציגי התומכים בהשארת העץ במקומו את הטענה לפיה חיבור העץ בכבלי פלדה אל מוזיאון אנה פרנק יתמכו במשקל העץ ויאפשרו לו לעמוד במקומו עוד עשרות שנים. מחירו של הליך כזה, טענו, הוא כמה אלפי אירו. מנגד טען מנהל "קרן אנה פרנק", הנס וסטרה, כי העץ מהווה איום למוזיאון אם יקרוס. וסטרה הודיע כי היה מעדיף כי העץ ייכרת ובמקומו ישתלו ייחור של עץ הערמונים המקורי.

   

  לאחר דיון משפטי שנמשך שעות, החליט השופט י. בייד לצאת בעצמו אל השטח ובדק את מצבו של העץ. הוא טען כי לא נראה כי העץ מהווה סכנה ממשית וביטל את כריתתו המיועדת. הוא הורה לנציגי העירייה, בעל השטח ונציגי השימור לבחון דרכים להבראת העץ ולייצובו ולהחליט תוך עשרה שבועות על עתידו.


  "עץ המריבה" (צילום: רויטרס)

   

  מאבק על עץ

  העץ ממוקם מאחורי המבנה שבו הסתתרה משפחת פרנק במשך שנתיים בעת המלחמה. אנה פרנק אף הזכירה אותו מספר פעמים ביומנה. ב-23 בפברואר 1944 כתבה: "מהנקודה האהובה עלי על הרצפה, אני מביטה מעלה אל השמיים הכחולים, אל עץ הערמונים החשוף עם טיפות הגשם הקטנות הנוצצות על ענפיו ואל השחפים והציפורים הדואות ברוח". "כל עוד זה קיים, ובתקווה שאחיה לראות זאת – אור השמש והשמיים המעוננים – כל עוד זה נמשך אני לא יכולה להיות עצובה".

    

  מומחה עצים מטעם עיריית אמסטרדם אמר כי כשלושה רבעים מגזע העץ נרקבו או נפגמו, והוא עלול ליפול בכל עת. העירייה טוענת כי נפילת העץ עשויה לפגוע בבני אדם או בבתי סמוכים, כולל מוזיאון אנה פרנק, השוכן בבניין הסמוך, בדירה שבה הסתתרה המשפחה.  

   

  מומחי שימור מטעם מכון העצים ההולנדי, שנאבקו למען הצלתו של עץ הערמונים של אנה פרנק, אמרו ביום שני האחרון כי העץ חזק דיו ויוכל להחזיק מעמד גם בעת סופה, ולכן אין לכרות אותו. בבדיקה שערכו הקיפו המומחים את העץ בחבל וחיברו אותו למכונה שניסתה למשוך את העץ ממקומו. לאחר מכן, נמדדה מידת התזוזה של העץ. ממצאים אלו מהווים חיזוק נוסף לעמדת מכון העצים, "העץ אינו מהווה סכנה ממשית, ויש עוד די זמן כדי לבדוק חלופות אחרות", אמר אדווין קוט, דובר המכון.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חולה וזקן. גזעו של העץ
  צילום: רויטרס
  מפחדים מפגיעה בבית אנה פרנק
  צילום: שלום בר טל
  מומלצים