שתף קטע נבחר

אולמרט אישר: 25 שיריוניות ותחמושת לרשות

אחרי שנתיים של התנגדות - ובמה שמוגדר על-ידי גורמי הביטחון "צעד מסוכן" - מסכים ראש הממשלה להעביר לאבו-מאזן עשרות כלי-רכב משוריינים מרוסיה ושני מיליון כדורי תחמושת מירדן. נוכח הביקורת תוהים בלשכת אולמרט: "איך מצפים שהם יילחמו בטרור - במכוניות ישראליות גנובות?"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אישר להעביר למנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדה 25 שריוניות, כמחווה לאבו-מאזן לקראת ועידת אנאפוליס. זאת חרף התנגדות גורפת של מערכת הביטחון. עוד ב"רשימת המכולת" שתועבר לרשות הפלסטינית: שני מיליון כדורי תחמושת, אותם תספק ירדן.

 

"מבקשים שהפלסטינים יילחמו בטרור, אז במה הם ילחמו - במכוניות ישראליות גנובות?", תהה גורם בכיר בלשכתו של אולמרט, נוכח הביקורת על הצעד המתוכנן - שאושר, מתברר, כבר לפני שבוע. בניגוד לפרסומים קודמים, בלשכת ראש הממשלה מכחישים הבוקר (יום ד') שמדובר בהעברה של 50 שיריוניות וכן של אלף רובים: "לא אושר ולו גם רובה אחד".  

 

את כלי-הרכב המשוריינים הציעה רוסיה להעביר לרשות הפלסטינית כבר לפני שנתיים. ואולם, בצה"ל ובשב"כ התנגדו נחרצות למימוש ההצעה, מחשש שהציוד יפול לידי ארגוני הטרור. עם השתלטות חמאס על רצועת עזה, גברה ההתנגדות. 

 

לדברי מקורות מדיניים בירושלים, כעת - ימים ספורים לפני שוועידת השלום במרילנד, ארצות-הברית - החליט ראש הממשלה להיעתר לבקשה, ולאפשר לנשיא הפלסטיני לקלוט את השיריוניות, הנשק והתחמושת. לא נמסר מתי יועבר הציוד.

 

אפשר לחשוב שזה טנקים

גם עתה, לאחר האישור שניתן להעברת הציוד הצבאי לידי הפלסטינים, סבורים גורמי ביטחון כי מדובר במהלך מסוכן. אף שכלי-הרכב המדוברים נחשבים ציוד ממוגן, ולא התקפי - הם מזכירים שבעבר הגיע לידי החמאס אמל"ח שהועבר בצינורות הרשמיים. נקודתית אומרים במערכת הביטחון כי בשכם, אליה אמור הציוד להיות מנוקז, מצויים תאי טרור רבים.     

 

בשיחה עם ynet הסבירו הגורמים, כי "חובת ההוכחה בכל הקשור למלחמה בטרור חלה על הזרמים המתונים ברשות". לשיטתם, במקום לנקוט מהלכים שעלולים בסופו של דבר להיות מופנים נגד ישראל - יש להתקדם בצעדים איטיים בוני אמון, תוך הידוק הדרגתי של התיאום בין זרועות הביטחון בשני הצדדים.

 

מנגד אומרים גורמים מדיניים: "להציב את כל ביטחון ישראל על 25 השיריוניות הללו, זה מוגזם. לא מדובר בטנקים ולא בתותחים. אם מדברים על חיזוק הרשות כדי שתוכל להילחם בטרור, אז צריך לתת להם כלים - וגם זאת בשום שכל ובזהירות".

 

רשימת אסירים פורסמה

העברת הציוד הצבאי לידי הפלסטינים היא רק חלק מסל המחוות, שמוביל ראש הממשלה לקראת הוועידה. אמש פורסמה גם רשימת האסירים הפלסטינים, שמתכוונת ישראל לשחרר. גם בנקודה זו הביע הרמטכ"ל התנגדות, כשהוא סבור שכל עוד גלעד שליט מוחזק בידי ארגוני הטרור, אין מקום לשחרר אסירים לרצועת עזה - אשר הוגדרה "ישות עוינת".  

 

מוקדם יותר השבוע נועדו שוב ראש הממשלה והנשיא הפלסטיני, בניסיון נוסף לגבש

הצהרה משותפת לקראת ועידת אנאפוליס. בשלב זה טרם גובשה ההצהרה, ואף הועלתה האפשרות במקומה - יישמעו בוועידה שתי הצהרות נפרדות. או אז אפשר שהמארח, הנשיא ג'ורג' בוש, ישרטט בהצהרתו שלו חזון חדש להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים - ואולי אף יכלול בו מסגרת זמנים.

 

אתמול, בפגישה עם נשיא מצרים מובארק בשארם א-שייח, נשמע אולמרט אופטימי באשר לסיכוי להגיע להסדר קבע במהלך שנת 2008. הוא ציין שבדרך לשם יידונו כל סוגיות הליבה - "כל מה שמעיק עלינו ומה שמעיק עליהם".

 

בינתיים, ההכנות לפסגת אנאפוליס הולכות ונשלמות. בוושינגטון פרסמה מחלקת המדינה את רשימת המדינות המוזמנות, הכוללת יותר מ-40 מדינות - בהן גם סוריה וסעודיה. מחר, בכינוס ועדת המעקב של הליגה הערבית בקהיר, יוחלט באיזה דרג ייוצגו ארצות ערב בוועידה.


פורסם לראשונה 21/11/2007 07:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נותן להם רובים
צילום: איי פי
אולמרט ואבו-מאזן
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים