שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווח: בלי "הפתעות" סוריה תיעדר מאנאפוליס
  הסורים אמנם ממתינים לתוצאות כינוס שרי החוץ של הליגה הערבית, שיתקיים היום, אך גורמים בכירים בדמשק אמרו ל"אל-חיאת" כי סוריה כבר החליטה שלא להגיע לוועידת השלום באנאפוליס. הסיבה: הגולן אינו על סדר היום. ומה ישנה את דעתה? "הפתעה מדינית" וגיבוי ממדינות הליגה

  סוריה אינה מתכוונת להשתתף בוועידת אנאפוליס אלא אם תתרחש "הפתעה מדינית", כך מסרו גורמים סורים לעיתון אל-חיאת היוצא הבוקר (יום ה') לאור בלונדון. על פי הדיווח, סוריה אינה מרוצה מתוכן ההזמנה לוועידה, בשל העובדה שסוגיית רמת הגולן אינה נכללת במישרין בסדר היום של הוועידה. לפיכך, סוריה ממתינה לכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית בקהיר, כדי לראות אם יוחלט שם על עמדה אחידה של גיבוי לעמדתה שלה.

   

  סוריה הוזמנה שלשום יחד עם יותר מ-40 נציגי מדינות וגופים שונים ברחבי העולם להשתתף בוועידת השלום שמארגנת ארצות הברית. הוועידה תתקיים בעוד חמישה ימים בבסיס האקדמיה של הצי האמריקני, באנאפוליס שבמרילנד.  

   

  מקורות סורים רמי דרג מסרו ל"אל-חיאת" כי דמשק ממתינה לתוצאות הסופיות של מגעים אותם היא מנהלת, בניסיון להכניס את סוגיית רמת הגולן לסדר היום של הוועידה. סוריה מקווה כי ניתן להגיע להסכמות סביב הדרישה הזו בכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית, שיתקיים היום בקהיר. "האיתותים שהתקבלו עד כה סביב הוועידה הם שליליים", אמרו אותם המקורות.

   

  במקביל מסרו מקורות דיפלומטיים מערביים לעיתון כי ממלא מקום שגריר ארה"ב בדמשק, מייקל קורבון, מסר לסוריה את ההזמנה להשתתף בוועידה. ההזמנה, החתומה בידי מזכירת המדינה האמריקנית, הועברה לדבריו לסוריה מתוקף חברותה בוועדת יישום יוזמת השלום הערבית. לפי הדיווח, הסורים זעמו על כך שההזמנה לא הייתה חתומה ולא הועברה על פני נייר רשמי. עוד זעמו על כך שהנוסח של ההזמנה כלל התייחסות לערוץ הפלסטיני, תוך "איזכור יוזמת השלום הערבית והחלטות 242 ו-338" כדי "להשיג שלום כולל".

   

  על פי הדיווח, תת שרת החוץ האמריקני דייויד וולש אמר כי ועידת אנאפוליס

  תכלול "ישיבה בעניין השלום הכולל, שתארך 90 דקות". באותה ישיבה יוכל הצד הסורי להעלות את נושא הגולן, אולם דמשק עדיין דבקה בעמדתה כי לא תשתתף "כל עוד נושא הגולן לא יכלל בסדר היום של הוועידה".

   

  לפי המידע המצוי בידי העיתון עולה כי בסוריה התקבלה החלטה שלא להשתתף בשל העובדה שרמת הגולן לא תוזכר בסדר היום. הבכירים הסורים נמנעו, עם זאת, מלהצהיר על הדבר באופן רשמי מתוך רצון להמתין לכינוס הליגה הערבית בקהיר. אם לוועידה תהינה "תוצאות מפתיעות" ותגובש עמדה אחידה בנושא הגולן, הרי שההחלטה עשוייה להשתנות. ייתכן שגם הזמנה חדשה, עם ניסוח אחר, תרצה את הסורים והם יהינו להשתתף בוועידה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא יגיע. אסד
  צילום: איי אף פי
  אולמרט ואבו מאזן
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים