שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "סוריה תיאמה עם איראן את העדרותה מהוועידה"
  את הדברים אמר חבר הפרלמנט הסורי, ד"ר מוחמד חבש, לעיתון הערבי-ישראלי "כל אל-ערב". לדבריו, "סוריה אינה יכולה לפעול נגד בנות בריתה האמיתיות למען הגזרים שהאמריקנים מבטיחים". עם זאת ממשיכה סוריה במגעים מדיניים בנושא הוועידה, שייתכן ויובילו לשינוי בהחלטה

  "סוריה היא בת בריתה של איראן והיא תיאמה איתה את אי השתתפותה בוועידת אנאפוליס", כך אמר היום (ה') חבר הפרלמנט הסורי, ד"ר מוחמד חבש.

   

  בראיון שהעניק לעיתון הערבי-ישראלי היוצא לאור בנצרת "כל אל-ערב" אשר יראה אור מחר, מספק חבש את ההצהרה הרשמית הראשונה לפיה סוריה לא תשתתף בוועידת אנאפוליס. זאת, בהמשך לדיווחים מהבוקר בעיתון "אל חיאת" היוצא לאור בלונדון, לפיהם סוריה אינה מתכוונת להשתתף בוועידה "אלא אם תקרה הפתעה". למרות זאת סוריה ממשיכה במגעים מדיניים סביב ועידת אנאפוליס וייתכן כי טרם נאמרה המילה האחרונה בנושא זה.

   

  "סוריה אינה יכולה לפעול נגד בנות בריתה האמיתיות למען הגזר האמריקני", הסביר חבש, הנחשב לאחד הדוברים הסורים הבולטים. "כל הסממנים מעידים על-כך שהוועידה לא תניב שום הזדמנות לטובת העם הפלסטיני. אשר לסוגיית הגולן, הוועידה אינה נוגעת בנושא זה ולכן אני סבור שהליכתה של סוריה לוועידה כמוה כעדות שקר".

   

  רק לפני כמה ימים ביקר שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, בטהרן ונועד עם עמיתו האיראני. בין הנושאים שעלו שם לדיון היו ועידת אנאפוליס והמשבר הפוליטי בלבנון. לפיכך, סביר להניח שדבריו של חבש מתבססים על תיאומים שהושגו בפגישות אלה.

   

  "סוריה נוהגת בהתאם לאינטרסים הלאומיים העליונים שלה ודבר זה מצריך תאום בנות בריתה וידידיה", המשיך חבש. כשנשאל האם סוריה מתאמת עמדות במישרין עם איראן, הוא אמר "ישנה ברית או סהר אמיתי המתנגד (למדיניות ישראל –ארה"ב) והמתמשך מטהרן ועד עזה. זהו השר היחידי העומד מול הגאוותנות הציונית והאמריקנית. סוריה אינה יכולה לפעול נגד בני בריתה האמיתיים למען הגזרים שהאמריקנים מבטיחים. זאת, במיוחד לאחר שהתברר שגזרים אלה לא יכללו אפילו את העלאת סוגיית הגולן, הנמצא בלב הסכסוך בין סוריה לישראל".

   

  למרות דברים אלה ממשיכים בסוריה לתאם עמדות ולתאם מגעים מדיניים לקראת ועידת אנפוליס. במקביל, דיווחה סוכנות הידיעות הסורית כי נשיא סוריה, בשאר אסד, שוחח בטלפון עם ראש ממשלת טורקיה, רצ'פ טאיפ ארדואן. לפי הדיווח, בשיחה זו עסקו השניים בוועידת אנאפוליס, כמו גם בנושא לבנון. השניים סיכמו להמשיך בהתייעצויות ביניהם.

   

  סוריה הוזמנה השבוע, ביחד עם יותר מ-40 נציגי מדינות וגופים שונים ברחבי העולם, להשתתף בוועידת השלום שמארגנת ארצות הברית. הוועידה תתקיים בעוד חמישה ימים בבסיס האקדמיה של הצי האמריקני, באנאפוליס שבמרילנד.

   

  מקורות סורים רמי דרג מסרו ל"אל-חיאת" כי דמשק ממתינה לתוצאות הסופיות של המגעים אותם היא מנהלת, בניסיון להכניס את סוגיית רמת הגולן לסדר היום של הוועידה. סוריה מקווה כי ניתן להגיע להסכמות סביב הדרישה הזו בכינוס שרי החוץ של הליגה הערבית, שיתקיים היום בקהיר. "האיתותים שהתקבלו עד כה סביב הוועידה הם שליליים", אמרו אותם המקורות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אי פי איי
  החלטה סופית? אסד
  צילום: אי פי איי
  ישנה ההחלטה? ארדואן
  צילום: איי פי
  מומלצים