שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לבני ל-ynet: כל העולם מקבל את העמדה שלנו
  שרת החוץ תצא במוצאי שבת לארה"ב לקראת ועידת אנאפוליס בשבוע הבא. לדבריה, העמדה הישראלית, לפיה הוועידה היא רק תחילתו של התהליך, נקלטה בעולם. לבני רואה הצלחה רבה בכך שהוועידה תניע מהלך, שבו ביטחון מדינת ישראל הוא חלק בלתי נפרד

  "ככל שמתקרבים לוועידת אנאפוליס גוברת והולכת התפישה שביקשנו להנחיל לעולם: הוועידה היא תחילתו של תהליך מדיני להקמת שתי מדינות לשני העמים - היא לא באה לסיים אותו. זה לא היה פשוט, אך העמדה הישראלית נקלטה והיום כל העולם מקבל אותה" - כך אמרה שרת החוץ, ציפי לבני, ל-ynet ערב יציאתה לוועידה בבירת מרילנד.

   

  לדברי לבני, "אי אפשר לפתור בעיות של עשרות שנים במספר ימים. זה תהליך שנרקם ועולה עתה לפסים הנכונים מבחינת ישראל. השאלה עכשיו היא לא מה ישראל תיתן לפלסטינים. השאלה עתה היא איזה מדינות ערביות יצטרפו לרכבת שהקטר שלה הוא אנאפוליס".

   

  לבני תצא במוצאי שבת במטוסו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לוושינגטון. היא תיפגש עם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, כדי לתאם ציפיות ועמדות אחרונות וביום שני תזכה למחווה יוצאת דופן ותשתתף בפגישתם של נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ושל ראש הממשלה אולמרט.

   

  שרת החוץ סבורה, כי "ההצלחה של ועידת אנאפוליס מצויה בעצם ההבנה הבינלאומית, הערבית והפלסטינית, שמדובר בוועידה שמתניעה תהליך ולא מסיימת אותו. אני רואה הצלחה רבה בכך שאנאפוליס תניע מהלך, שבו ביטחון מדינת ישראל הוא חלק בלתי נפרד. יתרה מזאת, ההצלחה שלנו היא שביצוע התהליך מותנה ביישום מפת הדרכים".

   

  בימים האחרונים מנהלת לבני שורה של שיחות טלפון עם מנהיגים ערבים. בין היתר, שוחחה עם מנהיגים של מדינות שאין לישראל יחסים עמן, בניסיון להדגיש בפניהם את הצורך בהגעתם לאנאפוליס כדי לקדם התנעת תהליך השלום מול הפלסטינים. כמו כן, הדגישה בפניהם את הצורך בהקמת ציר מתון מול האיום האיראני. "עדיפה תמונה של מדינות תומכות שלום, מאשר עוד תמונות כמו נשים פלסטיניות שנעצרות במחסום, או תמונות כמו אלה של הילד מוחמד א-דורה", אמרה להם שרת החוץ. 

   

  לבני סבורה, כי "הוועידה הזאת צפויה להיות הצלחה מעצם קיומה, עם 40 מדינות שתומכות בה ובתוכם מדינות ערב. הצלחתה היא בעצם פתיחת התהליך שיישומו מותנה ב'מפת הדרכים' של הנשיא בוש, על פי חזונו לשתי מדינות לשני העמים, כאשר סוגיית הביטחון של ישראל היא תנאי ליישומו".

   

  "כולם יושבים על המזוודות"

  בירושלים אמרו כי יש תחושה טובה לגבי השלמת הצהרה משותפת לישראל ולפלסטינים. רוב הניסוחים כבר הושלמו, למרות שעצם השלמת ההצהרה כבר אינו צורך חיוני לקיום הוועידה באנאפוליס. בישראל מברכים על כך שבהצהרה הנכתבת על-ידי הצדדים, לא יהיה עיסוק של ממש בסוגיות הליבה.

   

  עם זאת, על רקע ניסיון העבר, מודעים בירושלים לאפשרות שהצהרה משותפת לא תוסכם. "כך או כך", אומרים בכירים המעורים במשא ומתן, "כולם יושבים על המזוודות בדרך לאנאפוליס וממתינים לעולם הערבי, לראות מי יבוא ומי לא. ישראל הוכיחה את רצינות כוונותיה", אמרו.

   

  בישראל לא צופים להפתעות מנאום הנשיא בוש בוועידה או לחצים של הרגע האחרון מצדה של רייס. על פי כל הסימנים, הנשיא האמריקני ושרת החוץ שלו לא שינו את עמדתם, התומכת במיגור הטרור לקראת אנאפוליס. כמו כן, אין שום איתותים לכך שהנשיא מתכוון לחזור בו או לשנות את מכתבו לאריאל שרון מ-2003, או את מפת הדרכים.

   

  להערכת גורמים מדיניים בכירים, האמריקנים יעמדו מאחורי התפישה הישראלית, כפי שהוצגה בחודש וחצי האחרונים בהם מנהלת לבני את המשא ומתן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לבני. אופטימית
  צילום: דניאל בר און- ג'יני
  בוש ורייס. העמדה לא השתנתה
  צילום: איי אף פי
  אנאפוליס. הקטר של הרכבת
  מומלצים