שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בישראל מרוצים: "הערבים עמדו בציפיות"
  בירושלים קיבלו בשביעות רצון את החלטת שרי החוץ של הליגה הערבית להשתתף בוועידת אנאפוליס, וטענו כי מדובר ב"עובדה חסרת תקדים". במקביל, האשים אבו מאזן את ישראל באחריות לכישלון המגעים לניסוח מסמך הבנות משותף, אולם גורמים מדיניים הבהירו כי המאמצים לנסח מסמך יימשכו גם בארה"ב

  גורמים מדיניים בירושלים בירכו אמש (שישי) על החלטתם של שרי הליגה הערבית להשתתף בוועידת אנאפוליס, שתיפתח בשבוע הבא בארצות הברית. הגורמים אישרו כי מסמך ההבנות המשותף עם הפלסטינים טרם הושלם, אולם ציינו כי ניסיונות לגיבושו ימשכו גם לאחר הגעת שתי המשלחות לוושינגטון בתחילת השבוע.

   

  "אין להמעיט בחשיבות העובדה חסרת התקדים ש-16 נציגים בכירים של מדינות ערביות יושבים מאחורי הדיונים של ישראל והפלסטינים באנאפוליס", אמרו גורמים בלשכתה של שרת החוץ, ציפי לבני. לטענתם, יש לברך על החלטת הליגה הערבית להשתתף בוועידה בדרג שרי חוץ משתי סיבות: האחת - בשל החיזוק שמעניקה ההחלטה לוועידת אנאפוליס עצמה. הסיבה השנייה היא בשל התפקיד שממלאת הליגה הערבית בחיזוק התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים במהלך המשא ומתן שיתקיים אחרי הוועידה. "הליגה הערבית עמדה בציפיות העולם", אמרו הגורמים.

   

  למרות הודעת הליגה הערבית, עדיין לא ברור האם סוריה תיקח אף היא חלק בוועידה. סוכנות הידיעות הסורית ציטטה את שר החוץ, ואליד אל-מועלם, שאישר כי ארצות הברית השיבה בחיוב לבקשת שרי החוץ של הליגה לכלול את נושא הגולן בוועידה. עם זאת, על פי הדיווח הדגיש אל מועלם כי ארצו טרם החליטה האם להשתתף בוועידה, ותקבל את ההחלטה רק לאחר שתבחן את לוח הזמנים של הוועידה.

   

  מוקדם יותר הודיע נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), כי נכשלו המאמצים לגיבוש מסמך הבנות משותף בין ישראל לבין הפלסטינים. בנאום שנשא בפני שרי החוץ הערביים בוועידה בקהיר בישר אבו מאזן על כשלונם של צוותי המשא ומתן משני הצדדים להגיע למסמך, שאמור היה להיות מוצג בוועידת אנאפוליס ביום שלישי הבא.

   "בשיחותינו עם ישראל רצינו להגיע למסמך משותף, אולם למרבה הצער לא הצלחנו לנסחו. זאת משום שלכל צד היו את עמדותיו, וישראל רצתה לקבע או לחזק את עמדתה. במלוא הכנות, ישראל רצתה להשיג רווחים ואנו דחינו זאת", אמר. עם זאת, הוסיף אבו מאזן כי ועידת אנאפוליס היא הזדמנות היסטורית שיש להפיק ממנה תועלת. 

   

  בירושלים אישרו שמסמך ההצהרה המשותפת אכן לא הושלם, אולם טענו כי הניסיונות ימשכו גם בארה"ב. "ניסיון נוסף להשלמת המסמך צפוי להמשך בוושינגטון, לפני הנסיעה לאנאפוליס", הבהירו הגורמים. לבני הבהירה

   ביום ה' שהעיכוב נובע, בין היתר, בשל נסיעת נציגי המשלחת הפלסטינית לוועידת הליגה הערבית בקהיר. עם זאת, סירבו הגורמים להתייחס לטענותיו של אבו מאזן לפיהן ישראל אחראית לעיכוב. "איננו נכנסים לטענות הדדיות ערב מפגש חשוב כזה", הבהירו.


  פורסם לראשונה 23/11/2007 19:30

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ועידת הליגה הערבית. החליטו להגיע
  צילום: איי אף פי
  מאשים את ישראל. אבו מאזן
  צילום: איי פי
  מומלצים