שתף קטע נבחר

צרפת: מורידי מוזיקה פיראטיים ינותקו מהרשת

הסכם חדש שנחתם בצרפת בין ספקיות האינטרנט, חברות המדיה והממשלה, יאפשר לגוף פיקוח עצמאי להזהיר גולשים שיורידו תכנים פיראטיים ואם אלה יתעלמו מהאזהרה - להשעות ולנתק אותם מהרשת. הנשיא סרקוזי תומך ותוקף בחריפות את תופעת הפיראטיות ברשת

גולשים אשר יורידו תכנים

פיראטיים באופן מתמשך ינותקו מהרשת. זאת, בעזרת

מערכת הגנה חדשה נגד פיראטיות והפרת זכויות יוצרים שנחשפה בצרפת בסוף השבוע.

 

המערכת הוקמה בעקבות הסכם שנחתם בין חברות הסרטים והתקליטים, ספקיות אינטרנט והממשלה הצרפתית. ההסכם נוסח בידי וועדה מיוחדת שהוקמה לנושא, ובראשה עמד מנכ"ל Fnac, אחת מרשתות חנויות המוזיקה ו-DVD הגדולות בצרפת.

 

על פי ההסכם, יוקם גוף פיקוח עצמאי בראשות שופט, שיוכל להוציא הודעות אזהרה לגולשים. במידה ויתעלמו מהאזהרות, חשבונם של המשתמשים המפירים יושעה או ינותק לצמיתות.

 

במקביל, התחייבו חברות המדיה להפוך את התכנים שלהן לזמינים ברשת במהירות גבוהה מבעבר, ולסלק "מכשולים טכניים אשר מונעים מהתכנים שלהן להיקרא בפלטפורמות מסויימות", כאשר הניסוח המעורפל מתכוון למעשה, לטכנולוגיות DRM.

 

סרקוזי: "האינטרנט הופך למערב הפרוע"

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי העניק את ברכתו להסדר החדש בנאום בו התבטא בחריפות נגד הפיראטיות: "אסור לאינטרנט להפוך להיות 'המערב הפרוע של ההיי-טק', אזור נטול חוק שבו פושעים יכולים לבזוז עבודות, או גרוע מכך, לסחור בהן - ללא חשש מעונש. ועל גב מי? על גב האומנים!" אמר סרקוזי. עוד הוסיף נשיא צרפת כי הוא חושש ש"אנו עלולים להיות עדים להרס אמיתי של התרבות".

 

באופן לא מפתיע, חברות התקליטים בירכו על ההסכם החדש. מנכ"ל ה-IFPI, גוף האכיפה המסחרי של תעשיית התקליטים, ג'ון קנדי (אין קשר למשפחת הסנאטורים האמריקנית) אמר: "זו יוזמת הסיוע החשובה ביותר שתעזור לנו להילחם בפיראטיות המקוונת. הנשיא סרקוזי הוכיח מנהיגות וחזון, בכך שהכיר בתפקיד החשוב שממלאות 'התעשיות היצירתיות' בחברה המערבית של ימינו".

 

"ירשם לרעה בהיסטוריה הדיגיטלית"

מנגד, ארגוני צרכנות וזכויות אזרח הביעו התמרמרות על ההסכם. אחד מראשי הארגונים אמר כי "העסקה הזו קשוחה מדי ובעלת פוטנציאל לפגיעה בחופש, בלתי כלכלית, ותירשם לרעה בהיסטוריה הדיגיטלית". מתנגדי ההסכם טוענים כי חוקי זכויות היוצרים הקיימים בצרפת, מרתיעים מספיק ואין צורך בהסכם.

 

ואכן, לפני כשנה וחצי אושר בפרלמנט הצרפתי חוק זכויות יוצרים מעודכן ונוקשה, המטיל עונשים וקנסות כבדים על מי שפוגע בזכויות יוצרים. העונשים המקסימליים יכולים להגיע עד כדי עונשי מאסר וקנס של עד חצי מיליון אירו.

 

נשיא צרפת ציין בנאומו כי עוד יעבור זמן עד שתתברר השפעתה של מערכת האכיפה החדשה, אך היא תשיג את מטרתה. "אם זה יעבוד, נמשיך באותה הדרך. אם זה לא יפעל בצורה טובה מספיק, ננקוט באמצעים נוספים כדי להשיג תוצאות", סיכם סרקוזי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הרס אמיתי של התרבות". סרקוזי
צילום: איי פי
מומלצים