שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הבועה פוגשת את מלחמת העולם השנייה

  איתן פוקס יביים סרט בגרמניה על פי האוטוביוגרפיה של גד בק, צעיר יהודי והומוסקסואל המספר על חייו בתקופת מלחמת העולם השנייה. "המאבק שלו רלוונטי לחיים שלי", אומר פוקס

  שלוש שנים אחרי שכבשו את ברלין בסערה עם "ללכת על המים", חוזרים בני הזוג איתן פוקס וגל אוחובסקי לגרמניה עם פרויקט קולנועי שאפתני חדש. "גד", שם זמני, שנמצא בימים אלה בתהליכי כתיבה, מבוסס על ספר אוטוביוגרפי מאת גד בק המגולל את זיכרונותיו כהומו יהודי צעיר בברלין תחת שלטונו של היטלר.

   

  הרעיון, לדברי פוקס, נולד בחברת הסרטים הגרמנית "אקס פילם" שאחראית בין היתר על הפקות מצליחות כמו "Run Lola Run" ו"להתראות לנין". על צוות ההפקה מטעם "אקס פילם" יפקח אנדרו סטיינבורן שהפיק לאחרונה את "חיי אהבה" על פי ספרה של צרויה שלו. בראיון ל-ynet אומר פוקס כי בחברה, שתהיה שותפה בהפקה, פשוט התאהבו בסיפור. "אני לא יכול להאשים אותם. מדובר בספר מהפנט ושונה לחלוטין מכל ספר אחר שפורסם עד היום ועוסק בשואה", אומר פוקס, "זה ספר שמלא בשמחת חיים ויכול להתרחש בכל מקום אחר. מבחינתי זה 'הבועה' פוגשת את מלחמת העולם השנייה. ברלין, צריך לזכור, היתה עיר עם כל המאפיינים שמייחדים אותה, וזה אומר מועדוני לילה וקברטים ובתי קפה וחברות סגורות מכל מיני סוגים וקליקות, שביקשו גם כשהנאצים עלו לשלטון, לשמר סגנון חיים מסוים. בק, בהקשר הזה, מתאר בספר קבוצה של צעירים שגם בשנת 1943 התעקשו לקיים ערבי תרבות, הלכו לקונצרטים של ורדי ונאחזו בנורמליות".

   

  ישראלים פחות מתוסבכים

  אין ספק שההצלחה הרבה של "ללכת על המים" והחשיפה הגדולה שלה זכה "הבועה", הובילו להצעה המפתה לעבד ולביים את סיפורו של בק. "הסיפור מצא חן בעיניהם והם חיפשו צוות נכון להפוך אותו לסרט", אומר פוקס, "הם חשבו שבמאים גרמנים באים עם יותר מדי תסבוכת לנושא וזו הסיבה שהם פנו אלינו. הם מצאו שבמאים גרמנים מתקשים לייצר סרטי שואה טובים בגלל שהם סוחבים איתם יותר מדי קומפלקסים. יש מעט מאוד במאים בגרמניה שנוגעים בנושא, כמו דני לוי שעשה את 'מיין פיהרר', שהתחמק מהפוליטיקלי קורקט וממה מותר ומה אסור להגיד בהקשר הזה. הם פשוט חשבו שישראליים שהצליחו לטפל בשואה באופן כזה או אחר שהעולם העריך, יצליחו לטפל גם בחומרים האלה".

   

  פוקס ואוחובסקי חזרו לפני כשבועיים מגרמניה, שם נפגשו גם עם גד בק. הפגישה, לדברי פוקס, היתה מרתקת. "אני זכרתי את גד בק מהסרט 'Paragraph 175' שעסק בטיפול של הנאצים בהומוסקסואלים. בסרט הוא היה מאוד סוער וחיוני. עברו עשר שנים מאז ואני חושב שהן היו קריטיות. פגשתי איש מבוגר, עייף ותשוש. שאלתי אותו בעיקר על משפחתו, על אביו ואמו. רציתי להבין דברים פרטיים נורא. פגישה נוספת שתוכננה להיערך למחרת התבטלה כי הוא נפל בביתו ונפצע".

   

  גד בק, נולד בברלין בשנת 1923, לאב יהודי ואם נוצרייה שהתגיירה. עם פרוץ המלחמה הצטרף לקבוצת "החלוץ" היהודית שפעלה בעיר. לקראת סוף המלחמה, בגיל 20 , כשבידו דרכון שוויצרי לא חוקי וכסף שהוברח מז'נבה, היה בק אחראי על חייהם של יותר מחמישים יהודים צעירים שהסתתרו ברחבי ברלין. אחרי המלחמה התגורר בק במינכן וסייע לבן גוריון בהכנת הניצולים להגירה לפלשתינה. הוא עצמו היגר בשנת 1947 לישראל עם מאהבו. בשנת 1979 חזר לברלין עם ראש הקהילה היהודית בגרמניה, היינץ גלינסקי.

    

  "אני חושב שמה שמשך אותי זה דמות האחר והאופן שבו הוא פוגש את העולם האיום הזה של מלחמת העולם השנייה, השואה וגרמניה של אז. זה מרתק אותי", אומר פוקס. "גד בק התעקש לחיות ולשרוד למרות שהיה קנדידט מובהק למוות. הוא היה הומו, הוא היה יהודי, הוא היה כל מה שהעולם שבו הוא חי ביקש להשמיד. המאבק שלו רלבנטי לחיים שלי. אני מבין את הרצון לא לוותר לחברה שמתנגדת לך, להלחם ולמצוא דרך לצאת מזה חי".

   

  הסרט החדש יצולם בסוף שנת 2008 בברלין. הקאסט יורכב משחקנים גרמנים, אמריקנים וישראליים. "הייתי רוצה להכניס להפקה כמה שיותר שחקנים ישראליים", מדגיש פוקס. ליהוק לתפקיד הראשי עדיין לא נסגר. בעולם מושלם פוקס היה בוחר לתפקיד את השחקן ריאן גוסלינג ("Half Nelson") אבל לדבריו הוא מבוגר מדי. על החזרה לברלין אומר פוקס: "חשבתי שגמרתי עם חוויית השואה וברלין, אני משער שזה יהיה קצת מוזר להתחבר לזה מחדש והפעם בחשיפה בווליום מאוד גבוה. הנטייה הטבעית היא להתרחק מהנושא אבל זה חלק מאתנו ואני משוכנע שההתנסות הזו תתן לי פרספקטיבות חדשות". אוחובסקי ופוקס יצטרפו כמפיקים שותפים בסרט ביחד עם חברת יונייטד קינג, קשת והוט.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  פוקס. בדרך לברלין
  צילום: גבי מנשה
  לאתר ההטבות
  מומלצים