שתף קטע נבחר

"כנס הסירוב" בעזה: אבו-מאזן מייצג רק את עצמו

"המשלחת שיצאה מהגדה לאנאפוליס אינה מייצגת את העם הפלסטיני", טענו נציגי הפלגים הפלסטיניים, שהתכנסו ברצועה. הנייה: "הוועידה הזו חסרת תועלת. כל ההבנות שיושגו יחייבו אך ורק את מי שחתם עליהן"

בעוד שבאנאפוליס מתכנסים מנהיגי מדינות ערביות למשא ומתן עם ישראל, בעזה קמה ועידה אופוזיציונית. נציגי החמאס, הג'יהאד האיסלאמי, ועדות ההתנגדות וארגונים נוספים ערכו היום (ב') ברצועת עזה כנס תחת הכותרת "הוועידה הלאומית לשמירה על הזכויות הפלסטיניות".

 

ועידת אנאפוליס: כל העדכונים והפרשנויות

 

"כל ההבנות שיושגו בוועידת אנאפוליס יחייבו אך ורק את מי שחתם עליהן. העם מאמין שהוועידה הזו חסרת תועלת", אמר ראש הממשלה מטעם חמאס, איסמעיל הנייה, שעה שנכנס לבניין הפרלמנט בעיר עזה. הנייה ויושב ראש הפרלמנט הפלסטיני, ד"ר מוחמד בחר, היו הראשונים היום לחתום על "מסמך לשמירת העקרונות והזכויות הפלסטיניות".


חותמים על אמנת הסירוב (צילום: רויטרס)

 

פאוזי ברהום, דובר מטעם חמאס, אמר כי התוכניות שמקדם אבו-מאזן הן מסוכנות וסופן להיכשל. "עידן אבו-מאזן הוא הגרוע ביותר של העם הפלסטיני", הוסיף.

 

דובר אחר דובר ב"כנס הסירוב" דאג להדגיש כי המשלחת שיצאה מהגדה

לאנאפוליס אינה מייצגת את העם הפלסטיני. "אין להם כל מנדט לוותר על הזכויות הפלסטיניות", הזהירו נציגי הפלגים. משתתפי הוועידה טענו שבאנאפוליס יושג הסכם גרוע יותר מהסכם אוסלו, שכבר "הביא לפגיעה אנושה באינטרסים הפלסטינים". 

 

"כנס הסירוב" מתקיים ברצועה, לאחר שככל הנראה הסורים מנעו קיומו של מפגש בעל אופי דומה, שתוכנן להיערך בדמשק. סוריה עצמה החליטה אתמול לשגר נציג מטעמה לוועידה באנאפוליס.

 

מלחמת גרילה

ברצועת עזה, להבדיל מן הגדה המערבית, העניין במתרחש באנאפוליס מועט יותר. הדריכות בקרב התושבים והארגונים נוגעת לשאלה האם ישראל תפתח במתקפה נגד הרצועה, ובארגונים הפלסטינים ממשיכים בהיערכות לקראת פעולה צבאית

ישראלית אחרי הוועידה. בכיר בחמאס אמר ל-ynet כי מתקפה שכזו תסב אבידות קשות לישראל: "הישראלים בוודאי יכולים לפגוע בנו קשות, אבל אנו נערכים למלחמה. זאת בשעה שבאנאפוליס המשלחת מהגדה מוכרת את מה שנשאר מפלסטין".

 

לדברי בכיר הארגון, חמאס אולי יספוג מכה קשה אבל לא ייעלם. "גם אם יחזירו את עבאס ואת הפתח לרצועה, זה שוב יהיה עניין של ימים. אנו לא מתכננים להתמודד בכל הכוחות העומדים לרשותנו נגד ישראל. מי שיתמודד יהיו אלפי לוחמים שיהדפו את המתקפה, אבל ימנו לכל היותר כ-30 אחוז מן הכוחות שלנו. יתר הכוחות מחופרים בעמדותיהם כדי לנהל את מלחמת הגרילה - בין אם נגד צה"ל, ובין אם נגד אבו-מאזן וכוחותיו שיחזרו לרצועה על גבי הטנק והטיל הישראלי ועל גבי דם השאהידים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חותמים נגד הוועידה באנאפוליס
צילום: רויטרס
חמאס. מתחפרים
צילום: רויטרס
מומלצים