שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ביקורות משבחות לסרט "חיי אהבה" בגרמניה

  סרט הביכורים של מרייה שריידר, המבוסס על ספרה של צרויה שלו, יצא לאקרנים בגרמניה וחובק על ידי המבקרים. גם משחקה של גיבורת הדרמה, נטע גרטי, גרף תשבחות

  סרטה של מריה שריידר, "חיי אהבה", המבוסס על ספרה של צרויה שלו, יצא בשבוע שעבר לאקרנים בגרמניה וזוכה להצלחה רבה, ולא פחות חשוב - לביקורות מחבקות. סרט הביכורים של שריידר, שהחלה את דרכה כשחקנית ("איימה ויגואר"), נכתב במשותף עם שלו.

   

  בסרט, קופרודוקציה גרמנית-ישראלית, שותפים בין היתר חברת ההפקה הגרמנית "X-Filme", שבין בעליה הבמאי הגרמני דני לוי ("מיין פיהרר") וחברת ההפקה הישראלית "טרנספקס פילם", בבעלותו של מארק רוזנבאום. בתפקיד הגיבורה הראשית מככבת השחקנית הישראלית נטע גרטי. בצוות השחקנים המעורב נוכחות משמעותית של כוחות ישראליים, בהם ישי גולן, אריה

   מוסקונה, אסי דיין וקלרה חורי. באופן מפתיע לסופרת צרויה שלו שמור בתסריט תפקיד אורח קטן בתפקיד ספרנית.

   

  היומון החשוב בגרמניה, "Frankfurter Allgemeine Zeitung", הרעיף במהלך השבוע האחרון ביקורות משבחות על היצירה הקולנועית המשותפת של שריידר ושלו. "הסרט מצטיין בכך שאינו מתמקד לאורך זמן בפסאדה של בורגנות בלתי מסופקת, אלא קופץ היישר לתוך האהבה המטורפת", כתב מבקר הקולנוע של העיתון. את העיבוד הגדיר כ"מלוטש" ולסיכום כתב: "הרגשות מתערבבים זה בזה כבתוהו ובוהו. בדרך כלל רק הצרפתים יודעים לעשות את זה בקולנוע".

   

  "עבודת ביכורים סוחפת"

  גם העיתון "SuedDeutsche" העניק לקופרודוקציה הגרמנית-ישראלית ביקורת משבחת: "זה הפך להיות פרויקט כובש לבבות", נכתב ביומון שהדגיש: "במקום להתבסס על זוהר הכוכבים הידועים והמוכרים, בחרה הבמאית להסתמך על נוכחותה השקטה של השחקנית הישראלית, נטע גרטי, שסוחפת גם את הצופה באהבת הטירוף שסוחפת את הגיבורה".

   

  תחת הכותרת "בושה וחושניות" הכתיר העיתון המוביל בברלין, "Berline Zeitung", את הסרט בתואר "עבודת ביכורים סוחפת של הבימאית". העיתון הדגיש את בחירתה של שריידר בשחקנית הצעירה וכתב: "זה יכול היה להיות תפקיד עבור מרייה שריידר בסרט של מישהי אחרת, אבל התסריט שכתבה בעידודה של צרויה שלו, איפשר לה לא ליפול למלכודת. שריידר נמנעה מלעשות סרט שבנוי מתמונות פנימיות של מי שקרא את הספר, השתחררה מהמילים ומדרך הסיפור של צרויה שלו ובעקשנות של שחקנית יצרה דרמה. נטע גרטי נשארת במצב חירום מבלי לאבד את הסובטיליות. המסע שלה הוא חיפוש אחר שורשי האובדן".

   

  הרומן "חיי אהבה" שכתבה שלו הפך מייד עם יציאתו לחנויות הספרים בישראל לרב מכר, ונכלל בשנה שעברה ברשימת הרומנים הגדולים שנכתבו בארבעת העשורים האחרונים. ברשימה שפירסם היומון הגרמני "Der Spiegel", הופיעו לצדו של "חיי אהבה" רומנים קלאסיים החל מ"האמן ומרגריטה" של מיכאיל בולגקוב, דרך "חרפה" מאת ג'.מ קוטזי, "הכתם האנושי" של פיליפ רות ו"מאה

   שנים של בדידות" מאת גבריאל גרסייה מרקס. "חיי אהבה" יצא לאור בהוצאת "כתר", ותורגם לשפות רבות.

   

  במרכז העלילה עומדת בחורה צעירה שפוגשת בבית הוריה חבר נעורים של אביה, שמעורר את סקרנותה. מערכת היחסים שנרקמת בין השניים מערערת את יחסיה עם בעלה וחושפת בפניה אמיתות מכאיבות על עצמה ועל עברם של הוריה. סיפור האהבה עובר דרך השפלות ומשברים ואושר עילאי, ונע בין הציפייה לרומנטיקה וחוסר היכולת לייצר אינטימיות אמיתית. ב-1997 זכה הספר בפרס נוצת הזהב מטעם אקו"ם.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עטיפת הספר
  חיי אהבה. מחובק על ידי המבקרים בגרמניה
  עטיפת הספר
  לאתר ההטבות
  מומלצים