שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חיפה: תביעה ייצוגית לאחר שריפת הקומפוסט
  השריפה, עליה דווח לראשונה ב-ynet, בערה במשך כשבוע ימים וגרמה לזיהום אוויר חמור. התובעת, תושבת קריית אתא, טוענת שבנה חלה בעקבות זיהום האוויר ובבית החולים נאמר לה שבאותו זמן גבר זרום החולים עם בעיות דומות. סכום התביעה: 240 מיליון שקלים

  רויטל פלדמן, תושבת קריית אתא, הגישה היום (ג') בקשה לתביעה ייצוגית על סך 240 מיליון שקלים נגד חברת "אלרן" שבבעלותה מתקן קומפוסט במפרץ חיפה. העילה לתביעה היא שריפה שפרצה במתקן קומפוסט שבבעלות החברה בתחילת החודש, ולא כובתה במשך כשבוע ימים. פלדמן טוענת בתביעתה כי השריפה גרמה זיהום אוויר חריג והסבה לה ולבנה הפעוט נזק בריאותי.

   

  כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, השריפה פרצה במתקן ב-8 בנובמבר, אך לא דווחה בזמן למשרד להגנת הסביבה. עם גילויה החליט מנהל מחוז צפון במשרד, רוברט ראובן, לפתוח בחקירה לבירור המקרה. בשריפה בערו חומרים אורגניים באופן עצמאי והיה קושי רב לכבותה. האש כובתה רק כעבור כשבוע ימים.

   

  בתביעה טוענת פלדמן כי ב-12 בנובמבר, ארבעה ימים לאחר פרוץ השריפה במתקן, החל אחד מילדיה לחוש ברע ולסבול משיעול חריף. בבית החולים רמב"ם בחיפה, לשם הובהל בנה, נאמר לפלדמן כי קשיי הנשימה נגרמו בשל זיהום האוויר. בנוסף טוענת פלדמן כי בבית החולים נאמר לה שבאותו יום הגיעו מספר שיא של תושבים, מרביתם ילדים, עם תסמינים דומים.

   

  בכתב התביעה, שהוגש באמצעות עורכי הדין אמיר ישראלי ורם גורודיסקי, טוענת פלדמן לרשלנות מצד חברת "אלרן" ולהפרת חובת הזהירות שכן לדבריה, "לא ננקטו אמצעי הזהירות הנדרשים למניעת השריפה".

   

  מספר התושבים שאותם מבקשת פלדמן לייצג בתביעה מוערך בכ-80 אלף, על-פי מידת קירבתם לאזור השריפה. תחת הגדרה זו נכללים תושבי קרית אתא, קרית טבעון, נשר ושכונות מזרחיות בחיפה, בנוסף לאלו העובדים באזור צומת הצ'ק-פוסט, לב המפרץ ואזור התעשייה הסמוך.


  תזכורת: כך נראה אז אזור השריפה בלילה (צילום: ערן ובר) 

   

  השריפה גרמה לעלייה בזיהום האוויר

  שמה של חברת "אלרן" עלה בעבר בעקבות תלונות על ריחות שהפיץ מפעלהּ באזור הצ'ק פוסט. בעבר גם נרשמו דו"חות ריח נגד פעילותה באיגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה, ואף הוגשה כנגדה תלונה למשטרה בגין הפרת החוק למניעת מפגעי ריח. ועם זאת, בחברת "אלרן" טוענים כי הפעלת המתקן איננה תחת אחריותם. 

   

  העובדה כי איש אינו לוקח אחריות על המתקן עשויה אולי להסביר מדוע למשרד להגנת הסביבה לא נודע על השריפה, אלא רק יומיים תמימים לאחר שפרצה. יתרה מזאת, בימים שלאחר מכן התגבר זיהום האוויר באזור באופן משמעותי. מנכ"ל איגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה, צבי פורר, ציין כי ריכוז החלקיקים באזור נשר גדל פי ארבע בהשוואה לריכוז שנרשם לפני השריפה, וכי בשכונת הדר בחיפה גדל הזיהום פי שלוש.

    

  "אמנם לא היתה חריגה מהתקן, אבל נתוני ניטור האוויר בשלוש התחנות באזור - תחנת איגוד הערים הנמצאת ליד המתקן, התחנה בשכונת הדר והתחנה בנשר - בהחלט מצביעים על עלייה בריכוז החלקיקים", אמר פורר. לדבריו המתקן עצמו נסגר לפני מספר חודשים, לאחר שנתיים של תלונות נגד פעילותו, ומה שנשרף באירוע היו שאריות קומפוסט.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים