שתף קטע נבחר

הרב עובדיה יוסף: אם י-ם תחולק - ש"ס בחוץ

בעוד אולמרט נמצא באנאפוליס הרחוקה משגר אליו מנהיגה הרוחני של ש"ס מסר. ש"ס תפרוש מהממשלה אם תתקבל החלטה בנושא ירושלים, אמר לרבנים שהגיעו לביתו. הרבנים נועדו עם רב מקובל שאמר להם כי על ש"ס לפרוש מהקואליציה. השר ישי הדגיש לאחרונה: "מי שיוותר על שכונות הקצה מכניס את החמאס ללב ירושלים"

נמשך הלחץ על ש"ס לפרוש מהממשלה: משלחת של רבנים הגיעה אמש (יום ב') לביתו של מנהיג תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף, על מנת לבקש ממנו כי יורה למפלגתו לפרוש מהקואליציה על רקע ועידת אנאפוליס. הרב עובדיה מיהר להרגיע את הרבנים ואמר להם כי "אם תהיה החלטה על חלוקת ירושלים- אורה לש"ס לפרוש מהקואליציה".

 

 

בפגישה שהתקיימה בביתו של הרב יוסף בירושלים נטלו חלק רבנים חשובים ובינהם רב העיר העתיקה, הרב אביגדור נבנצל, רב העיר רחובות, הרב שמחה הכהן קוק ורב מכון המקדש, הרב ישראל אריאל. הפגישה התקיימה, לאחר שבשבוע שעבר נפגשו חלק מהרבנים עם הרב חיים כהן, הידוע בכינוי "החלבן", הנחשב במקובל ולדבריו ניתנים משקל רב בציבור החרדי. הרבנים הגיעו לביתו של ה"חלבן" בתל-אביב על-מנת לשאול לעצתו ולהנחייתו בעניין פרישת ש"ס מהממשלה.

 

לדברי גורם חרדי אשר נכח בפגישה, "החלבן" הודיע לנוכחים כי "ש"ס חייבת לפרוש מהקואליציה עכשיו. "מדובר בעניין של פיקוח נפש. אוי ואבוי למה שיקרה אם ש"ס לא תפרוש מהממשלה. אם ש"ס לא היתה בממשלה כל המהלך של ועידת אנאפוליס והדיבורים סביב ויתורים בירושלים לא היו מתרחשים", הוא אמר לרבנים. בעקבות הפגישה עם "החלבן" החליטו הרבנים לפנות באופן אישי לרב עובדיה יוסף בעניין.

 

יש לציין כי בחודש שעבר אמרו בכירים בקואליציה ל-ynet כי אולמרט העביר מסר למנהיגה הרוחני של ש"ס ולפיו נושא ירושלים לא יכלל בהצהרה שאמורה להינתן בתום הוועידה.

 

מוקדם יותר נפגש הרב עובדיה יוסף בביתו עם נחמן זולדן, אביו של עידו זולדן ז"ל אשר נרצח בשבוע שעבר על-ידי מחבלים בכניסה ליישוב בו הוא מתגורר בשומרון. זולדן הגיע בליווי של הרב הלל הורוביץ מהיישוב היהודי בחברון. השניים פרטו בפני הרב את תחושותיהם הנוגעות לרצח ולמשמעויותיה של ועידת אנאפוליס לגביהם.

 

במקביל, פתח אסף יפין, חבר ילדות של עידו זולדן ז"ל, במשמרת מחאה מול ביתו של יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, בשכונת הר-נוף בירושלים. במהלך הימים האחרונים הגיעו תומכים ותלמידי ישיבות, בעיקר מהחוג הדתי-לאומי, כאות הזדהות. בשלט שהונף מול ביתו של ישי נכתב: "שר צדיק יוצא מממשלה רעה".

 

השר ישי: הוועידה ריקה מתוכן

השר ישי הבהיר ל-ynet בשבועות האחרונים כי "ירושלים נמצאת מעל לכל השיקולים והמהלכים הפוליטים והמדיניים. לא אתן ידי לויתורים בירושלים", הדגיש ישי, "מי שיוותר על שכונות הקצה מכניס את החמאס ללב ירושלים".

 

בסוף השבוע האחרון הדגיש השר ישי את עמדתו בביטאון המפלגתי "יום ליום". בכותרת הראשית הודיע השר לקהל הקוראים כי "הוועידה ריקה מכל תוכן". ישי אף נפנף בהישגים של מפלגתו בדילול הוועידה מתוכן משמעותי וציין כי "ראש הממשלה נענה לתביעת ש"ס שלא להעלות את ירושלים ואת נושאי הליבה באנאפוליס, ואפילו משא ומתן לא ייפתח".

 

בשבועות האחרונים נתלו פשקוילים בריכוזים החרדים, המגנים את הישארותה של ש"ס בקואליציה על רקע הכוונות לבצע ויתורים טריטוריאליים בירושלים תמורת שלום עם הפלסטינים. בתחתית הפשקוילים אף הופיע מספר הטלפון בלשכתו של ישי במשרד התמ"ת, והציבור נקרא להביע את מחאתו באופן אישי באוזני השר. החתומים על הפשקוויל- "מאוכזבי ש"ס".

 

בנוסף, רוססה כתובת הגרפיטי - "ש"ס מחלקת את ירושלים", ברחבי העיר כולה, ובעיקר בריכוזי החרדים, המעידה במשהו על היחס של הציבור החרדי בכל הקשור לוויתורים טריטוריאליים בבירה. באתרי אינטרנט הפונים לציבור החרדי אף הופיעה תמונתו של ישי כשהוא עטוי בכאפייה.

 

גם בש"ס מודעים לאופי הימני של הרחוב החרדי. לצד רצון המפלגה להישאר שותפה בקואליציה ובמקביל לאותת לבוחריה כי אין בכוונתה להתפשר בנושאים המדיניים הכרוכים בוויתורים בירושלים, הודיע ישי כי הוא תומך במתן חנינה לאסירים היהודיים. ש"ס אף התנגדה לשחרורם של 441 האסירים הפלסטינים "ללא דם על הידיים" בישיבת הממשלה בשבוע שעבר, אך דעת שרי ש"ס הייתה במיעוט. באותה עת, התנהלה הפגנה של משפחות האסירים היהודיים שישי דורש לשחרר 39 מהם. ישי אף יצא לשוחח עם המפגינים.

 

בהכנת הידיעה סייע קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף. קצת הרגיע
צילום: אלי אלגרט
השר ישי. הפגנה מול הבית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים