שתף קטע נבחר

פרס: יש מגעים עם הסורים גם "מתחת לשטיח"

"יש מגעים, יש הרבה מסרים", גילה הנשיא פרס בסיור בנגב. הוא בירך על בוא הסורים לאנאפוליס, אבל בהזכירו את הפרשות בה היא "מסובכת", אמר: זו לא פתיחה טובה למו"מ. ומה הוא חש כצופה מרחוק? "צדיקים, מלאכתם נעשית בידי חברים"

שעות ספורות לפני הפתיחה החגיגית של ועידת הפסגה באנאפוליס, נשיא המדינה, שמעון פרס, כבר מברך על המוגמר. "בוועידה יש בהחלט פוטנציאל, ובינתיים, עד שנראה את כל התוצאות - זו בהחלט התחלה טובה, שאפשר להתקדם ממנה למשהו חשוב מאוד", אמר היום (ג') הנשיא בסיור בנגב.

 

במיוחד ציין פרס לטובה את השתתפותן של ארצות ערב בפסגה, "ולא חשוב אם הם לוחצים ידיים או לא". הוא הוסיף פרשנות משלו: "מה שגרם לזה שמדינות ערביות רבות ומדינות אחרות הגיעו, זו המדיניות של איראן - המדיניות הקיצונית והמאיימת. הרבה אנשים התחילו להבין שישראל אינה מאיימת; איראן מאיימת".

 

בדרך כלל, נידב פרס מניסיונו האישי, ועידות כאלה נפתחות בצפיות גבוהות. "מפעל לא נולד ביום אחד - וכך גם שלום לא עושים ביום אחד. בוודאי שיש חבלי לידה קשים, ודאי שיש קשיים, אבל היום - המזרח התיכון נראה אחרת ממה שהיה לפני 30 שנה, מבחינת האפשרויות והסכנות".  

 

הנשיא ציין לחיוב את השתתפותה הפעילה של וושינגטון בתהליך, ואמר: "אני חושב שנוצר אינטרס של כל הצדדים לא לבזבז הזדמנות ופוטנציאל. לכל אחד שאיפה שנוכל להגיע לשלום. אני חושב שזה משותף לכל המשתתפים".

 

בנושא הסורי, אמר פרס: "מתנהלים מגעים, חלקם מתחת לשטיח. יש מגעים, יש

הרבה מסרים". הוא הזכיר עם זאת, כי לדמשק יש שתי הסתבכויות שהיא צריכה להחליט כיצד לטפל בהן: "האחת היא לבנון - מדינות ערב לא רוצות שזו תהפוך לגרורה של איראן. שתיים, הסורים עדיין מאפשרים לחאלד משעל להיות על אדמתם, ומשעל הוא בן טרור. אם סוריה רוצה שננהל איתה משא-ומתן, זו לא פתיחה טובה. אבל זה טוב שהם הגיעו, ויש כמובן חשיבות גם להגעת סעודיה".

  

פרס שב והבטיח להתערב ולתווך בשביתה בבתי-הספר העל-יסודיים, באם שני הצדדים יבקשו זאת. לבסוף, בנימה אישית, נשאל האם לא חש צביטה בלב, כשהפעם - הוא צופה על הוועידה מרחוק. "מה רע בירוחם?", השיב בסיור, "אני שמח שצדיקים מלאכתם תיעשה - אני לא אומר בידי אחרים, אלא בידי חברים. בשבילי, ירוחם זו גם חוויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
לא לבזבז פוטנציאל: פרס.
צילום: דודי ועקנין
לא פתיחה טובה: משעל.
צילום: איי פי
מומלצים