שתף קטע נבחר

הנציג הסורי: ישראל לא נענית לקריאות השלום

"נסיגה ישראלית מהאדמות היא תנאי לנירמול היחסים", אמר פייסל מקדאד באנאפוליס. שרת החוץ לבני: "על כל אחד להחליט באיזה צד הוא". רייס נעלה את הוועידה

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, נעלה הלילה (רביעי) את ועידת השלום באנאפוליס, והודיעה כי בהמשך היום ייפגשו ראש הממשלה אולמרט, הנשיא הפלסטיני אבו מאזן והנשיא בוש בבית הלבן. קודם לכן נשא דברים סגן שר החוץ הסורי, שטען כי ישראל אינה נענית לקריאת ארצו לשלום.

 

"נסיגה ישראלית מהאדמות שכבשה היא תנאי לנירמול היחסים בין ארצות ערב למדינה היהודית", הצהיר מקדאד בנאומו בוועידה. "אנחנו כנים ברצוננו בשלום צודק ובר-קיימא", הוסיף. הוא קרא להנעת תהליך השלום בין סוריה וישראל. לדבריו, ארצו מוכנה להסכם של שטחים תמורת שלום. הוא טען כי מאז ועידת מדריד הייתה סוריה שותפה לתהליכי השלום, ואף קראה לשלום עם ישראל - אולם ישראל לא נענתה לקריאה זו.

 

מאוחר יותר אמר סגן שר החוץ הסורי: "ייסוד קשרים עם ישראל חייב להעשות במסגרת הסכם כולל, ולא לפניו. ברור שהנורמליזציה עם ישראל צריכה להעשות רק אחרי נסיגה מהאדמות הערביות שנכבשו בשנת 1967".  

 

 

במושב הנעילה של הוועידה הודתה מזכירת המדינה לכל המשתתפים, ובראשם לשרי החוץ של הליגה הערבית. "בבואכם חיזקתם את יוזמת השלום הזאת", אמרה.

 

טרם נעילת הוועידה נאמה שרת החוץ, ציפי לבני, בפני המשתתפים וציינה את חשיבות השתתפותן של שכנותיה של ישראל בוועידה. "לא באתי היום להתווכח על זכויות. באתי היום כדי לומר לעמיתיי מהעולם הערבי שהדבר הנכון לעשותו הוא לא לוותר על תחושת הצדק או האמונה בזכות. זה הזמן לחשוב על זכות אחרת, הזכות של ילדינו לחיות בשלום ובכבוד הדדי בהתאם לערכים שאני מאמינה שהם נחלת כל עמי האזור - והשתתפותכם החשובה כאן מעידה על כך", אמרה.

 

לבני ציינה כי ישראל מעוניינת ביחסים תקינים על כל מדינות ערב. "ידינו נשארת מושטת לשלום לכל העולם הערבי בלי יוצא מן הכלל כולל הפלסטינים, לבנון, סוריה, סעודיה, עומאן מרוקו ואינדונזיה", אמרה. היא אף התייחסה להקמתה של מדינה פלסטינית, ואמרה כי תושבי מחנות הפליטים הפלסטינים זקוקים למדינה בדיוק כפי שנזקקו הפליטים היהודים למדינת ישראל. "כל אלה הנמצאים בעזה ובגדה המערבית, ואלה הנמצאים במחנות הפליטים במדינות ערביות אחרות במעמד ארעי ומחכים לתחושה שיש להם מדינת לאום - אותה תחושת שלמות שנתנה מדינת ישראל עם הקמתה לכל אותם פליטים יהודים שנאלצו לעזוב את מדינות ערב ואת אירופה ונהפכו לשותפים בבניית ישראל.

 

"אל תבכו את הקמתה של מדינת ישראל, תקימו את המדינה שלכם, תשמחו בהקמתה ואנחנו נשמח איתכם, שכן מבחינתינו הקמת המדינה הפלשתינית אינה הנכבה, האסון שלנו - ובלבד שבהקמתה תימחק גם המילה נכבה מהלקסיקון הערבי ביחס לישראל", אמרה.

 

הנציג הסורי: ישראל לא נענית לשלום

 

לבני התייחסה גם לאיום הטרור, ולמאבק בו. "הפיתרון תלוי גם ביכולתן של ההנהגות להתמודד מול קיצונים וטרור, וכאן לא מדובר רק בהנהגות של הצדדים הישירים לסכסוך. זהו התפקיד המרכזי של הנהגת העולם כולו ובמיוחד של העולם הערבי והמוסלמי. זהו זמן של הכרעה. כל אחד נדרש להחליט באיזה צד הוא נמצא. הצדדים אינם עוד בצד אחד ישראל ובצד השני הפלשתינים. הצדדים אינם עוד בצד אחד הערבים ובצד שני היהודים. במחנה האחד נמצאים כל מי שיושב כאן בחדר, יהודים, מוסלמים ונוצרים, ישראלים, וערבים, אמריקאים ואירופאים", אמרה לבני.

 

"אתם יודעים מי לא הגיע לכאן - אלה שפועלים נגד הכינוס. המדינות שלא הגיעו לכאן הן אלו שתומכות בארגוני הטרור ובגורמים הרדיקליים אצלכם בבית. שמעתי את אלה שאומרים שישראל צריכה לשלם עבור נורמליזציה. אמירה זאת המתבססת על תפיסה לפיה הנורמליזציה היא סוג של פרס שיש לתת אותו לישראל רק לאחר שיושג שלום כולל בין ישראל ושכנותיה. זוהי טעות. הרצון העז של ישראל לעשות שלום עם שכנותיה השונות, והיום מתחילים לעשות זאת בחידוש התהליך עם הפלסטינים, הינו בשביל השלום עצמו. נורמליזציה אינה דבר שאתם נותנים וישראל מקבלת - זהו דבר שכל הצדדים מרוויחים ממנו", אמרה לבני.

 

"שמעתי את מי שאומר שישראל לא צריכה לצפות ללחיצת יד וגם לא אבקש אותה. אבל בואו נדמיין לעצמנו מה יקרה אם יקרה הנורא מכל ותהיה לחיצת יד בין מנהיג ישראלי למנהיג ערבי שאין למדינתו יחסים עם ישראל, וזאת תשודר בכל העולם.

אז יבינו הגורמים הקיצוניים ברשות הפלסטינית שהעובדה שאבו מאזן וסלאם פיאד ואבו עלא נפגשים עם ישראל ומנהלים משא ומתן לשלום אינה בגידה בעקרונות אלא דבר שנתמך על ידי העולם הערבי. אם תמשיכו לשבת על הגדר, לחכות להשלמת תהליך השלום בין ישראל לשכנותיה, ואף תנסו להכתיב את תנאי השלום במקום לאפשר את הפשרה - תאבדו את ההזדמנות ההיסטורית שיש בידיכם להשפיע על התהליך", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כנים. מקדאד
צילום: רויטרס
חתמה. רייס
צילום: איי אף פי
לבחור צד. לבני
צילום: דניאל בר און- ג'יני
מומלצים