שתף קטע נבחר

לבני ל-ynet: לא חושבת שהקואליציה בסכנה

"המפלגות ירצו לדעת מה יקרה בסוף, וזה עוד מוקדם - לא מדברים על הסוף. בינתיים אני לא חושבת שהם יפרשו", אומרת שרת החוץ. את ועידת אנאפוליס היא מסכמת כ"מפגש מרשים", ואומרת: עד ל-12 בדצמבר נוכל להיערך כראוי. אחר הצהריים: פגישה משולשת - שלא נקבעה מראש - בבית הלבן

אחרי חודשים של מפגשי הכנה, שיחות מרתוניות וציפייה מתוחה, בפמליית ראש הממשלה שוררת שביעות רצון מתוצאות ועידת אנאפוליס, שננעלה הלילה בנאומי המשלחות השונות.

 

"המפגש היה מרשים", סיכמה את ועידת אנאפוליס בשיחה עם ynet שרת החוץ, ציפי לבני. "עצם הנוכחות של הקהילה הבינלאומית ומדינות הליגה הערבית - כמו גם ההצהרה המשותפת לנו ולפלסטינים - היא הישג לא מבוטל. צריך לראות את היתרונות של בידוד הקיצונים". כעת, כמי שעומדת בראש צוות המשא-ומתן הישראלי, בטוחה לבני שעד לפתיחת השיחות - ב-12 בדצמבר - "נוכל להיערך כראוי".   


"מפגש מרשים" (צילום: אי.אף.פי)

 

היעד שהוגדר ב"הצהרת אנאפוליס" הוא שאפתני: הסכם מדף, שעוסק בכל סוגיות הליבה, עוד במהלך שנת 2008. על רקע זה, מעריכים כי יהיה קשה לאביגדור ליברמן ולאלי ישי להישאר בממשלה לאורך זמן. מנגד, ספק אם אהוד ברק יוכל לדבוק בהבטחתו ערב הפריימריז - ולפרוש בעקבות הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד. לבני, על כל פנים, לא חוששת ליציבות הקואליציה.

 

"המפלגות שבקואליציה ירצו לדעת מה יקרה בסוף", אומרת שרת החוץ, "זה עוד מוקדם. לא מדברים על הסוף. הם ירצו לראות את התוצאות של המשא-ומתן, ורק אז יחליטו אם לפרוש או לא. בינתיים אני לא חושבת שהם יפרשו".

 

בנאומו אמש באנאפוליס הדגיש ראש הממשלה אולמרט, כי המשא-ומתן על

הסדר הקבע לא יתקיים בארצות-הברית, כי אם "בבית שלנו ובבית שלכם". אולם הלחץ הפלסטיני ללוח זמנים צפוף - עם פגישה ראשונה בוושינגטון, עוד לפני שובן של המשלחות למזרח התיכון - הביא לזימון עוד פגישה משולשת. לפיכך יצאו אתמול אחר הצהריים ההזמנות לצדדים, ובהמשך היום ייפגשו בבית הלבן שלושת המנהיגים - אולמרט, אבו-מאזן והנשיא בוש - במה שהוגדר בוושינגטון כהשקה הרשמית של המשא-ומתן.

 

לבני, שתשתתף אף היא בפגישה, הבהירה: "בפועל, איננו מתכוונים לנהל שם משא-ומתן. זה סוג של מפגש הצהרתי, מפגש שנועד להשיק את התהליך. לא יהיו שם דיונים בשום נושא ליבה או אחר. כפי שאני רואה את זה, זה בסדר גמור".

 

בזמן הקרוב יתכנסו שוב משלחות מכל רחבי העולם - הפעם בפריז - כדי לנסות ולגייס כספים לשיקום הרשות הפלסטינית. בהמשך מבקשת מוסקבה לארח ועידת שלום נוספת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסע לילי: לבני ואבו-עלא
צילום: שחר עזרן
מומלצים