שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  קריאה לציבור הדתי: הודיעו על סירוב או עריקה

  בעקבות אנאפוליס: הרב אהרון טרופ, מחנך מוערך וידוע ביש"ע, מתנגד להפגנות - "ביזבוז אנרגיה", קורא לציבור הדתי להיערך ל"מאבק אמיתי ומקצועי" ואומר על איגרותיו הממלכתיות של הרב אלי סדן: "הן לא רלוונטיות". עכשיו רק צריך להחליט - סירוב פקודה או עריקה המונית

  "פשע מוסרי אשר הדגל השחור המתנוסס על גביו, מצדיק ואף דורש סירוב פקודה. לא משתתפים לא במעגל ראשון ולא במעגל חמישי! עניין זה הוא הבסיס לכל המאבק" - כך קובע הרב אהרון טרופ, ראש ישיבת "בני צבי" בבית אל ומהכוחות העולים בין רבני יש"ע, על רקע השיחות המתקיימות באנאפוליס. במאמר לעלון תנועת "קוממיות" שיחולק בשבת בבתי הכנסת והגיע לידי ynet קורא הרב לציבור להצהיר מראש באופן פומבי על סירוב פקודה או עריקה המונית, במקרה של פינוי יישובים.

   

  תחת הכותרת "די להפגנות!" יוצא הרב טרופ נגד עצרות המחאה, שלטענתו שימשו כנשק מול משטרים דמוקרטיים, אך אינן יעילות מול שלטון ציני-מושחת ותקשורת עוינת. בנוסף הוא סבור כי ההפגנות אף מזיקות, משום שהן "משחררות קיטור ומרגיעות את המשתתפים" - אינטרס מובהק של השלטון. "את הכספים, המאמצים, האנרגיות ושאר המשאבים, יש לתעל לאפיקים מועילים", הוא קובע.


  העצרת בכותל - "לא לבזבז אנרגיות" (צילום: דודי ועקנין) 

   

  בהמשך מונה הכותב את דרכי המאבק שלו: שינוי התודעה והבנה שמדובר בעבירה הלכתית ומוסרית שאסור לבצעה או לסייע לביצועה אף אם הרוב יתמוך בכך, חינוך הצעירים בדרך זו, הצהרה פומבית על הכוונה לערוק מצה"ל או לסרב פקודה במקרה של פינוי יישובים, היערכות רצינית למאבק בשטח עצמו ל"בלימת הגירוש" ויכולת הסברה טובה.

   

  "פשע מוסרי אשר הדגל השחור המתנוסס על גביו, מצדיק ואף דורש, סירוב פקודה", מסביר הרב טרופ. "לא משתתפים לא במעגל ראשון ולא במעגל חמישי! עניין זה הוא הבסיס לכל המאבק!". לדבריו, "אי אפשר לטעון שמדובר בעבירה הלכתית או בפשע מוסרי כאשר בנינו ותלמידנו נוטלים בו חלק כלשהוא. שום פלפול עקום לא יוכל לתת הצדקה ותוקף מוסרי למאבק בגירוש, כאשר בנינו משתפים עימו פעולה. זהו פרדוקס שאף בעל מח ישר לא יכול להכיל".

   

  לשיטתו, יש לבחון האם להעדיף סירוב פקודה המוני או עריקה המונית, אך בכל מקרה יש לנקוט במהלך פומבי והצהרתי מבעוד מועד, "ולהודיע מראש". בנוסף סבור הכותב כי אחדות מקסימלית של הרבנים סביב מהלך זה תוכל לעצור את "מכונת הגירוש" בטרם תתחיל לפעול, אך "גם אם לא - סירוב המוני בעיתוי הנכון יצור אווירה שתגייס מתנדבים המוכנים למאבק ממשי".

   

  וכיצד פועלים נגד רצון העם? "הטיעונים העולים מחוברותיו של הרב אלי סדן שכביכול אנו מיעוט שכופה על הרוב, אינם רלוונטים", מסביר טרופ. "עד היום לא היה רוב יהודי שתמך בכך ומסתבר שגם לא יהיה ... רוב בכנסת המתכחש להבטחתו לבוחריו מאבד את המנדט ולא נחשב לרוב ... מיעוט המתנגד לגירושו, להכאתו או להריגתו, לא יכול להיחשב ככופה את הרוב".

   

  במסגרת ההערכות למאבק בשטח עצמו קורא הרב להגדיר מחדש את מטרותיו: "לא מחאה ולא אזהרה, אלא בלימת הגירוש. נקודה". לדבריו יש להיערך מראש לתרחישים השונים, לדון בגבולות המאבק ובתגובות לאלימות השוטרים, להכין תוכניות הגנתיות אפקטיביות בישובים, בגבעות ובדרכי הגישה אליהם, לגייס משאבים וכספים רבים, לבנות מערך מתנדבים שמי ומופרט, לשבצם ביישובים ולהגדיר מראש את תפקידם, לשכור אנשי מקצוע ויוצאי צבא שיעסקו בתכנון האסטרטגי והטקטי של המאבק. "היערכות זו צריכה להתחיל לא יאוחר מאותו רגע שהמגרשים יחלו לתכנן את צעדיהם", מדגיש הכותב, "ועדיף שעוד הרבה לפני".


  אילוסטרציה (ישראל ברדוגו)

   

  הרב טרופ סבור כי בניגוד ל"מפגני המחאה" - מאבק ממשי יגרום לממשלה לחפש ערוצי הידברות ופשרה, וכי הסברה נכונה לפיה "איננו מתנתקים מהעם אלא מאמינים בגדלותו" תעורר בציבור עניין רב, ותאלץ את התקשורת לתת ביטוי אמיתי להבעת עמדה זו.

   

  "בכוחנו, בסיעתא דשמיא, לעצור את הגירוש!", הוא מסכם, "התנאים לכך הם רצינות, תכנון מקצועי מראש, מסירות נפש של המנהיגים (ולא רק של בני נוער או מנהיגים לרגע) ושל הרבנים".

   

  בציונות הדתית: מחריפים את ההתבטאויות

  קריאתו של הרב טרופ מצטרפת לשורת התבטאויות שנויות במחלוקת מפי רבני הימין בעקבות ועידת השלום באנאפוליס. בכנס חירום של איחוד הרבנים למען עם ישראל וארץ ישראל שהתקיים שלשום בירושלים קרא יו"ר "ועד רבני יש"ע", הרב דב ליאור, "לנקות את הארץ מערבים וליישבם בארצות מוצאם". לדבריו, על מדינת ישראל לשלם להם כדי "להוציא אותם מכאן", משום ש"בלי זה לא ישרור שקט בארצנו".

   

  בנוסף פרסם הרב ישראל רוזן, מהמתונים שברבני הימין, מאמר, ובו קריאה לציבור "להתעורר מהתרדמת" ולנהל מאבק אקטיבי "בשולי החוק" נגד הויתורים הצפויים בעקבות הועידה. "מדינת ישראל לא הייתה קמה, לכאורה, אלמלא ארגוני האצ"ל והלח"י ש'התפרעו', ש'התלכלכו', שאיימו ושלא תמיד הלכו בתלם החוקי המדויק", כתב הרב והוסיף: "כל ההתיישבות ביש"ע לא הייתה באה לאוויר העולם אלמלא גוש אוונגרדי, 'מתפרע' כביכול, המהלך בשולי החוק והסדר הציבורי, וממילא מאלץ להתחשב בו". בהתאם לכך קרא רוזן להקמת ימין חדש ה"שייך לצעירים", כזה "שיחשוב קצת אחרת". 

   

  בהמשך דן הכותב באחד ממדרשי חז"ל העוסק במעשי הקנאות בתורה ומבחין בין הקנאים המזוייפים לקנאים העקביים והאמיתיים ש"בקנאותם הם מביאים את השלום".  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סירוב פקודה? אילוסטרציה
  צילום: ישראל ברדוגו
  צילום: הצופה
  "הרב סדן, אנחנו לא מיעוט"
  צילום: הצופה
  הרב רוזן. לפעול בשוליים
  מומלצים