שתף קטע נבחר

כשלון נוסף: ישראל במקום ה-39 במבחן פיז"ה

מחקר בינלאומי בחן את יכולת האוריינות של תלמידים בני 15 במדעים, קריאה ומתמטיקה. המבחן בדק האם התלמידים רכשו כלי חשיבה כללים וחשף ממצאים מדאיגים. התוצאה: ישראל דורגה במקום ה-39 מתוך 57 מדינות

מכה נוספת למערכת החינוך: ישראל דורגה במקום ה-39 מתוך 57 מדינות במבחן הבינלאומי פיז"ה (PISA), המודד את יכולת האוריינות המדעית ואשר תוצאותיו המלאות יפורסמו ב-4 בדצמבר. מדובר בירידה של שישה מקומות מאז הפעם האחרונה שבה השתתפה ישראל בבחינה ב-2002.

 

מצוקת החינוך:

 

מבחן פיז"ה נערך אחת לכל שלוש שנים ובודק כ-250 אלף תלמידים בני 15 מרחבי העולם, כאשר את כל מדינה מייצגים בין 4,500 לעשרת אלפים תלמידים. מדובר במחקר של ארגון ה-OECD (הארגון לפיתוח ולשיתוף פעולה כלכלי באירופה), שבו נבחנים בני הנוער על יכולתם התמצאותם בשלושה נושאים - מדעים קריאה ומתמטיקה.

  

מטרת המחקר היא לבחון את יכולתם של תלמידים הקרובים לסוף חינוך חובה, הנקבע ברוב המדינות בגיל 15. זאת, על מנת לברר האם רכשו כלי חשיבה כלליים והבנה של הנושאים הנבדקים באופן המאפשר התמודדות טובה ויעילה עם סביבתם. השאלות הנכללות במחקר בוחנות ידע בגישה מעשית, החיוני ל"עולם המבוגרים", כישורי חיים ויכולת לפתור בעיות מורכבות המצריכות שילוב בין תחומים שונים.

 

במבחן האחרון שבו השתתפה ישראל לפני כחמש שנים הגיעה המדינה למקום ה-33 מתוך 41 מדינות. בעקבות הדירוג הנמוך החליט משרד החינוך להכין השנה תכנית לימודים חדשה. במסגרת הנסיון לצמצם פערים לעומת שאר העולם הוחלט לשים דגש על לימודי המדעים ולהוסיך שינויים במבנה שאלות מבחני הבגרות.

 

כאמור, מדובר במכה נוספת למשרד החינוך, לאחר שביומיים האחרונים פורסמו שני מבחנים אחרים שחשפו את הרמה הנמוכה של תלמידי ישראל בהשוואה למדינות אחרות. משרד החינוך פירסם אתמול (ד') את תוצאות מבחני המיצ"ב, בהם עמד הציון הממוצע במתמטיקה של תלמידי כיתות ה' על 56.9, לעומת 67 במבחן הקודם. מבחני ההישגים הארציים מיצ"ב - "מדדי יעילות וצמיחה בית-ספרית" - נערכו לתלמידים בסוף שנת הלימודים הקודמת.

 

בדו"ח שפירסם שלשום ארגון ה-OECD התברר כי ההשקעה בתלמיד בישראל היא מהנמוכות ביחס למדינות המפותחות. על פי נתוני הדו"ח, ההשקעה השנתית בתלמיד בארצות הברית עומדת על ממוצע של 7,896 דולר, כשבישראל ההשקעה מסתכמת ב-4,278 דולר בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמיר. ישראל ירדה בדירוג
צילום: ירון ברנר
מומלצים