שתף קטע נבחר

שוב: 12 פליטים הושארו בכביש ליד באר-שבע

חיילים השאירו את הפליטים, בהם תינוק בן חודש, בצד הכביש. אחד הפליטים סיפר ל-ynet: "אמרו לנו לחכות למשטרה. אבל אף אחד לא בא. היה לנו כל כך קר". בסופו של דבר נאספו הפליטים על-ידי תושב ערערה שבנגב, שמנסה לסייע להם. צה"ל: אנו מעניקים טיפול ראשוני בהתאם לחוק

שוב זורקים את הפליטים באמצע הדרך: 12 פליטים מסודן שחדרו לישראל הושארו אמש (יום ה') על-ידי חיילי צה"ל בכביש באר שבע-דימונה. לפליטים, שהובאו קודם לכן על-ידי החיילים לבדיקה בבית החולים סורוקה בבאר שבע, נאמר כי עליהם להמתין בצד הכביש למשטרה שתבוא לאסוף אותם - אך הם נותרו שם במשך קרוב לשעה. 


נזרקו באמצע הדרך (צילום: שרון ברוורמן)

 

הפליטים, בהם ארבעה ילדים ותינוק כבן חודש, נשארו בצד הכביש עד שעבר במקום תושב היישוב ערערה ואסף אותם במכוניתו לביתו. האיש, מוניר אבו ג'אמע, סיפר ל-ynet: "שאלתי אותם מדוע הם נמצאים שם, והם אמרו לי שהחיילים השאירו אותם שם עד שהמשטרה תאסוף אותם. ברגע שראיתי אותם עומדים יחפים ובלי בגדים חמים, ריחמתי עליהם ולקחתי אותם לביתי. אני אב לארבעה והרגשתי שאני חייב לעזור להם".

 

בביתו של אבו ג'אמע קיבלו הפליטים אוכל, ובמקביל הם יצרו קשר עם בני משפחותיהם הנמצאים בערד ובאילת. הפליטים פוחדים להגיע לאילת, מכיוון שהם חוששים שיעצרו מפני שהם שוהים בלתי חוקיים.

 

מבור אנדרו, אחד הפליטים שהגיע לביתו של אבו ג'אמע יחד עם אשתו ושני ילדיו הקטנים, סיפר: "הלכנו במשך ארבעה ימים, עד שהגענו לגבול. משם הצבא לקח אותנו. ישנו בבסיס לילה אחד ואז הם לקחו אותנו לבדיקות בסורוקה, בגלל הילדים ובגלל הפצע שיש ברגלה של אחת הנשים. בסוף הבדיקות הם לקחו אותנו לכביש ואמרו לנו לחכות שם למשטרה שאמורה להגיע תוך 20 דקות. עברה כחצי שעה, אולי יותר ואף אחד לא בא. היה לנו כל כך קר ודאגנו לילדים ופתאום מוניר הגיע ועזר לנו".

 

למרות הדרך הקשה שעברו, מבור אמר כי הוא מבקש להודות לצבא "שטיפל בנו ביום הראשון ואני גם רוצה להודות לישראלים ולערביי ישראל על העזרה הרבה".

 

בתגובה למקרה נמסר מדובר צה"ל כי "בהתאם להנחיות הדרג המדיני, נעשה הטיפול הראשוני במסתננים על ידי צה"ל בהתאם להוראות החוק למניעת הסתננות. זאת עד להעברתם באופן מתואם למצרים, או לטיפולן של הרשויות האזרחיות המוסמכות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אומצו על-ידי בדואים
צילום: שרון ברוורמן
מומלצים