שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ונצואלה תקבע אם צ'אבס יוכל לכהן ללא הגבלה
  "בעזרת האל, אעמוד בראש הממשלה עד 2050, כשאהיה בן 95", הבטיח צ'אבס לתומכיו, לקראת משאל העם שייערך היום על שורה של רפורמות חוקתיות. בין השינויים המוצעים: ביטול הגבלת מספר הפעמים שנשיא מכהן יכול להלתמודד על התפקיד. סוקרים: לא ניתן לצפות את התוצאות מראש

  המצביעים בוונצואלה יכריעו היום (א') בשאלה אם לאמץ או לדחות שורה של רפורמות חוקתיות שירחיבו באופן ניכר את אחיזתו של נשיאם, הוגו צ'אבס, בשלטון. בין 39 השינויים המוצעים בחוקה במסגת משאל העם, ביטול הגבלת מספר הפעמים שנשיא מכהן יכול להתמודד על התפקיד, הארכת כהונתו משש לשבע שנים, הטלת צנזורה על כלי התקשורת בעתות חירום והתרת הפקעת רכוש פרטי.

   

  על-פי סקרי דעת הקהל האחרונים, הקרב בין תומכי הרפורמות והמתנגדים צפוי להיות צמוד מאוד. בוונצואלה 16 מיליון מצביעים רשומים, שיוכלו לפקוד את הקלפיות החל מהשעה 6:00 (זמן מקומי, 12:00 שעון ישראל) ועד לשעה 16:00 (22:00 שעון ישראל). מועצת הבחירות הלאומית מסרה כי מאה משקיפים מ-39 מדינות יפקחו על התהלות הבחירות, בנוסף למאה משקיפים מקומיים.

   

  צ'אבס, המבקר התקיף ביותר של ארצות הברית באמריקה הלטינית מאז נבחר לראשונה לנשיא ב-1998, כינס הלילה מסיבת עיתונאים, למרות החוק האוסר על ניהול מסע תעמולה ערב הצבעה ואיים כי יפסיק את ייצוא הנפט לכל מדינות העולם אם ייערכו ניסיונות לפלוש לארצו או להדיחו. זאת לאחר שיום קודם לכן, בנאום שנשא בפני מאות אלפי מתומכיו בבירה קרקאס, איים על הפסקת הייצוא לארה"ב בלבד, אם זו תתערב במשאל העם.


  מודעות בקרקאס הקוראות להצביע "כן" במשאל (צילום: AFP) 

   

  "לא יהיה נפט עבור אף אחד ומחירה של חבית יעלה ל-200 דולרים", הזהיר צ'אבז, שארצו מייצאת כ-60 אחוזים מהנפט שלה לארצות הברית. מדובר במסחר בשווי כ-37 מיליארד דולר בשנה, העונה על כ-11 אחוזים מביקוש הנפט האמריקני.

   

  צ'אבז הקפיד להציג את משאל העם שיזם כחלק מהעימות של ארצו עם ארה"ב. בעצרת האחרונה בקרקאס אמר כי האזרחים יכולים לבחור בין חזונו הסוציאליסטי לבין ה"אימפריאליזם" של ארה"ב. "הצבעת 'כן' היא הצבעה למען צ'אבס, הצבעת 'לא' היא הצבעה למען ג'ורג' בוש", אמר נשיא ונצואלה. הוא הוסיף כי "האויבת האמיתית שלנו היא האימפריה האמריקנית וביום ראשון ה-2 בדצמבר אנחנו הולכים לתת עוד נוק-אאוט לבוש".

   

  ואולם האופוזיציה לשינויים המוצעים גברה בשבועות האחרונים וכלל לא בטוח שצ'אבס, שגרף 63 אחוזי תמיכה בבחירות בחודש דצמבר שעבר, יצליח להביא לאישור הרפורמות. ההפגנות בגנותן, שרבות מהן פוזרו בכוח, הגיעו לשיאן בעצרת ענק שנערכה ביום חמישי, במהלכה האשימו המארגנים את צ'אבס בניסיון להקים מדינה קומוניסטית כמו קובה, הנשלטת בידי מי שנחשב למנהיגו הרוחני - פידל קסטרו.

   

  צ'אבס אכן מעוניין לשלוט ללא הגבלה בדומה לידידו הקובני קשיש. "אם אלוהים ייתן לי חיים ועזרה", אמר לתומכיו ביום שישי, "אעמוד בראש הממשלה עד שנת 2050, כשאהיה בן 95".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צ'אבס: רוצה לשלוט לנצח
  צילום: רויטרס
  אחד מתומכי צ'אבס
  צילום: רויטרס
  מומלצים