שתף קטע נבחר

ברק: נעלה לדיון את "פינוי-פיצוי" לתושבי הגדה

מה שהחל כיוזמה פרטית של חוגים בשמאל, הופך לאג'נדה חדשה של שר הביטחון ויו"ר העבודה: בישיבת הממשלה הודיע ברק כי בקרוב תעלה מפלגתו הצעה לפיצוי למתנחלים, שיבקשו להעתיק את ביתם לתחומי הקו הירוק. בלשכתו אומרים: זו מהפכה תפישתית

זה עשוי להיות המשבר הפוליטי הבא: שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, הודיע היום (א') בישיבת הממשלה, כי בקרוב תעלה מפלגתו לדיון את חוק "פינוי-פיצוי" למתנחלים ביהודה ושומרון.

 

היוזמה לחקיקה, שתאפשר לתושבי הגדה לעבור למקום מגורים בתוך ה"קו הירוק" ובתמורה לקבל פיצויים, עלה בחוגים בשמאל ואף במפלגת העבודה, ערב הבחירות לכנסת. בין הראשונים שדיברו עליה היה אבשלום וילן ממרצ, אליו הצטרפו עמי אילון מהעבודה ואחרים. אולם זו הפעם הראשונה בה מצהיר אהוד ברק על כוונתו להציג את הנושא לדיון בממשלה כבר בקרוב.

 

גורמים בכירים בלשכתו של ברק ציינו שמדובר במהפכה תפישתית של ממש, אשר תאפשר לקדם פינוי התנחלויות אם וכאשר תגיע ישראל להסכם עם הפלסטינים. לדבריהם, הדבר עלול לחסוך בעתיד עימותים קשים. כמו כן יאפשר הדבר פיתרון למצוקתם של מתנחלים, אשר מבקשים כבר היום לצאת מיהודה ומשומרון וממתינים להחלטות הממשלה בעניין. עם זאת, הם הדגישו הגורמים כי מדובר בתהליך ארוך, אשר יותנה בהגעה להסכמות עם הפלסטינים ברוח "מפת הדרכים" ו"הצהרת אנאפוליס".

 

מי שהוביל עד כה את היוזמה הייתה תנועת "בית אחד", שעם מייסדיה - מלבד וילן - נמנו הקונסול בניו-יורק לשעבר אלון פנקס, ח"כ קולט אביטל, ניצב בדימוס אליק רון וסגנית שר הביטחון לשעבר, דליה רבין.

 

מועצת יש"ע דחתה את היוזמה: "ברק לא מבין כנראה שהציבור ביהודה ושומרון לא יסחור

בעקרונותיו ולא ימכור את נאמנותו לארץ ישראל תמורת שוחד ובצע כסף. מוטב שהשר יתעסק בפיתרון הבעיות הביטחוניות האמיתיות של ישראל - ירי הקסאם והאיום האיראני - במקום לעסוק בגירוש יהודים מביתם".

  

בישיבת הממשלה התייחס ברק גם לנושא המאחזים הבלתי חוקיים: "אנו נמצאים עתה בהידברות עם המתיישבים וננסה להגיע להבנות איתם, אך חובת הממשלה במדינה שומרת חוק, הוא ליישם את החלטותיה וליישם את החוק", אמר. הוא גם דיווח לשרים כי בשבוע החולף הרג צה"ל 22 פעילי טרור ברצועה, וכי אישר להרחיב את הפגיעה ביעדי החמאס - בכלל זה במבנים מאוישים.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון ברק
צילום: אלון רון
מומלצים