שתף קטע נבחר

עודף של 7.7 מיליארד שקל בקופת המדינה

בחודש נובמבר נרשם גירעון של 0.5 מיליארד שקל בפעילות הממשלה, שנבע בעיקר מהיחלשות הדולר בפעילות הממשלה בחו"ל. בפעילות המקומית נמשך העודף שנבע מגידול בהכנסות ממסים ומביצוע חלקי של תקציבי המשרדים

חודש לפני תום שנת התקציב מתברר כי עודפי הכסף שהצטברו בקופת האוצר עדיין עצומים. ב-11 החודשים הראשונים של 2007 הסתכם עודף ההכנסות בפעילות הממשלה ב-7.7 מיליארד שקל, בהשוואה לעודף של 2.3 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

 

על פי אומדנים שנערכו באגף החשב הכללי, בחודש נובמבר לבדו היה לממשלה גירעון בפעילותה הכוללת בסך של כ-0.5 מיליארד שקל. בפעילות מקומית היה לממשלה עודף בסך של כ-0.6 מיליארד שקל ובפעילותה בחו"ל גירעון של 1.1 מיליארד שקל.

  

העודף שהצטבר בקופת המדינה נובע מהוצאה נמוכה יותר של משרדי הממשלה בהשוואה למה שתוכנן בתקציב ובחלקו מעלייה ריאלית בגביית המסים. מתחילת השנה הסתכמו גדלו הוצאות משרדי הממשלה בשיעור נומינלי של 5.0%, בעוד שבתקציב תוכננה עליה נומינלית של 6.6% בהוצאות המשרדים ב-2007.

 

בצד ההכנסות - מתחילת השנה הסתכמו ההכנסות ממיסים ב-176 מיליארד שקל שהם 98.1% מהכנסות המסים שהיו חזויות בתקציב המדינה המקורי לשנה כולה. במצטבר מתחילת השנה, נרשמו עודפי גבייה ברשות המסים ביחס לתחזית התקציב המקורית, ב-11 מיליארד שקל. בניכוי התאמות ותיקוני חקיקה גדלו ההכנסות בתקופה זו בשיעור ריאלי של 8.6%.

 

הכנסות מסים ישירים (מס הכנסה) הסתכמו מתחילת השנה ב-98.7 מיליארד לעומת 93.8 אשתקד – עלייה נומינלית של 5.2%.

 

הכנסות מסים עקיפים (מכס ומע"מ) הסתכמו מתחילת השנה הסתכמו ב-73.0 מיליארד לעומת 67.2 אשתקד – עלייה נומינלית של 8.6%.

 

בגביית המסים בחודש נובמבר בולטת עלייה של 30% בגביית המסים משוק ההון, שהסתכמו ב-314 מיליון שקל. העלייה החדה היא תוצאה ישירה של עליית השערים בבורסה.  בחודש אוקטובר נרשמה עליה של 7.5% במדד ת"א 25, מניות הנדל"ן עלו ב-9% ומניות התל טק עלו ב-2%. כל זאת תוך מחזורי מסחר ערים של 2.3 מיליארד ליום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנסות מעל למצופה
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים