שתף קטע נבחר

האנרכיסטים "'מאיימים" לנתק את החשמל בת"א

פעילי שמאל ואנרכיסטים תלו מודעות פיקטיביות על ניתוק זרם החשמל בירושלים ובתל-אביב. הסיבה: הכוונה לנתק את זרם החשמל לרצועת עזה בתגובה לירי הקסאם. האנרכיסטים כתבו בהודעות: "אנחנו נאלצים לנקוט בצעד זה בגלל שבעירכם שוכנות מפקדותיו של צבא הפוגע באזרחים בגדה ובעזה"

מי תלה מודעות על הפסקת חשמל ממושכת בתל-אביב ובירושלים? לא. הפעם לא מדובר בחברת החשמל - כי אם באנרכיסטים המוחים על הכוונה לנתק את זרם החשמל כעונש קולקטיבי על המשך ירי הקסאם לעבר שדרות ויישובי עוטף עזה.

 

הלילה (יום ד') יצאו עשרות פעילי שמאל ואנרכיסטים לרחובות שתי הערים הגדולות והדביקו על דלתות בתים פרטיים, בניינים ולוחות מודעות, אלפי מודעות על ניתוקי זרם החשמל. המודעות שנתלו הן העתק מדויק של המודעות המקוריות של חברת החשמל, המתריעות בפני הפסקות חשמל יזומות.


פעילות המחאה, הלילה (צילום: activestills.org)

 

במודעה שהופצה נכתב: "הפסקת זרם החשמל היא צעד של אין ברירה, ואנחנו נאלצים לנקוט בו בגלל שבעירכם שוכנות מפקדותיו של צבא הפוגע באזרחים בגדה המערבית וברצועת עזה ומבצע פשעי מלחמה. מטעמים הומניטריים הפסקות החשמל לא יהיו מוחלטות ונותיר לכם את שיקול הדעת: האם להפנות את זרם החשמל שנותר לבתי חולים, למערכת המים, הביוב, או לבתים פרטיים". הגוף שחתום על המודעה הוא - "החזית לשחרור עזה".

 

לדברי אדר גרייבסקי, ממארגני המחאה, הדבקת המודעות המתריסות נעשתה כדי לעורר את תשומת ליבם של האזרחים לנעשה בעזה ולהחלטת הממשלה, שגובתה על ידי בג"ץ, לצמצם את אספקת הדלק והסולר לרצועת עזה ובהמשך לצמצם גם את זרם החשמל. "קורים דברים מזעזעים בעזה לאורך זמן, אזרחים נהרגים כל יום, יש איסור על העברת סחורות והתושבים במצור כבר תקופה ארוכה. אזרחי ישראל לא מודעים לגודל הפשע שמתבצע שם. אני מקווים שהתושבים המודאגים יסתכלו על המודעות, יקראו ואולי יחכימו. ענישה קולקטיבית זה פשע מלחמה".

 

גרייבסקי סבורה כי ההחלטה לפגוע באספקת החשמל לרצועה היא פשע מלחמה, שלא יימנע את ירי הקסאמים לכיוון יישובי עוטף עזה, אלא רק יחמיר את תגובת החמאס. "הנרטיב שאם נפגע מספיק באזרחים זה מה שיפסיק את הקסאם, הוא שגוי. אנחנו רוצים להמחיש לתושבי ישראל כמה דפוק הנרטיב הזה - אם אפסיק את החשמל לתושב תל אביב, האם הוא יצליח למנוע מהצבא לבצע פשעים בעזה?"

 

לדבריה, "מידת השפעתם של תושבי עזה על משגרי הקסאמים היא אפסית ואנחנו לא יכולים לתת יד לפגיעה והרס חיים של אנשים תמימים. ראש הממשלה מחלק את פלסטין לשניים: טובים, או חצי טובים שהם הפתח, והרעים שהם החמאס, וחושב שהוא יכול לעשות הסכם רק עם הטובים. זה לא יעבוד כי הפלסטינים לא מפוצלים. אנחנו צריכים לדבר עם החמאס, ובמקום זה אנחנו מעדיפים להמשיך ולהחרים אותה ולהילחם בה".

 

בעקבות ההודעות הפיקטביות, הוצף מוקד 103 של חברת החשמל בפניות של אזרחים מודאגים שחשבו כי מדובר בהודעה על הפסקת חשמל אמיתית. בחברת החשמל מדגישים כי אין לה כל קשר לפרסום המודעות.

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המודעה של האנרכיסטים
תולים מודעות פיקטיביות בת"א
צילום: activestills.org
מומלצים