שתף קטע נבחר

דיכטר חשש להיעצר - וביטל ביקור בבריטניה

השר לבטחון פנים הוזמן לנאום בכנס בבריטניה - ובשל חלקו בחיסול סאלח שחאדה החליט להיוועץ במשרד החוץ, מחשש פן ייעצר. במשרד החוץ אמרו לו: אל תיסע בתקופה הקרובה

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, ביטל באחרונה ביקור בבריטניה שתוכנן לתחילת חודש ינואר. זאת, מחשש שיוצא נגדו צו מעצר על אדמת בריטניה. דיכטר שימש כראש השב"כ ביולי 2002, בעת חיסולו של סלאח שחאדה שכיהן כראש הזרוע הצבאית של חמאס. באירוע נהרגו 14 אזרחים פלסטינים.

 

ב"הארץ" פורסם כי השר לבטחון פנים הוזמן לנאום באירוע של מכון מחקר בריטי, ובעקבות צווי מעצר שהוצאו לקציני צה"ל במקרים קודמים, בהם גם בכירים ואלופים, החליט להיוועץ במשרד החוץ. בעקבות הצעות שקיבל, החליט דיכטר שלא לצאת כיוון שהחוק המקומי מאיים גם עליו. על פי החוק המקומי, אזרחים יכולים להגיש תלונות על פשעי מלחמה ולבקש מבתי המשפט צווי מעצר. ארגונים פלסטינים עושים שימוש בחוק הזה ולא פעם הבטיחו בכירים בריטים לעמיתיהם מישראל כי יטפלו בנושא ויפעלו לשינוי החקיקה.

 

בארוע בו נהרג שחאדה נהרגו בסך הכל 15 בני אדם ,בהם שחאדה עצמו. בין ההרוגים היו אשתו של המחבל ושלושת ילדיו ומרביתם היו חפים מפשע. בעקבות כך הוגשה תביעה פלילית בבריטניה כנגד המעורבים ומאז קיים חשש תמידי למעצרם של אנשי צבא ואנשי מערכת הביטחון שהיו מעורבים בארוע. במסגרת זאת חזר האלוף במיל' דורון אלמוג ארצה לאחר שהתברר שבשדה התעופה בלונדון מחכה לו שוטר עם צו מעצר. כמו כן נמנעה הגעתם של הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ ותא"ל אביב כוכבי שהיה מפקד אוגדת עזה.

 

בלשכתו של דיכטר אישרו הבוקר את הפרטים. בלשכה אמרו: "האיתות ממשרד החוץ היה שלא לנסוע בתקופה הקרובה ולכן השר ביטל השתתפותו בכנס ופגישות עם עמיתיו בממשל".

 

יצויין כי בית משפט פדרלי בארצות הברית קבע במאי השנה כי לא ניתן להעמיד לדין את השר לביטחון פנים לדין על חלקו בהפצצה בה חוסל שחאדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביטל ביקור. דיכטר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים